Generator písma

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Generator písma

Příspěvekod sanssouci » ned bře 01, 2015 18:25

Vlevo nahoře se napíše slovo nebo věta do bíleho okénka a potom se klikne kousek dole na to písmo
ve kterém se to slovo nebo věta má ukázat.

http://altdeutsche-schrift.de/adsschreiben.php
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Generator písma

Příspěvekod Habarta » ned bře 01, 2015 18:42

Toto je snad jeden z nejlepších Generátorů písma které jsem kdy vyděl jeden čas jsem něco podobného hledal ale moc jsem toho nenašel
Habarta
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned bře 01, 2015 9:39
Bydliště: Kunovice u Uherského Hradiště
Oblast pátrání: Kunovice,Hluk,Ostrožská Nová Ves,Uherský Ostroh,Moravany,Lelekovice,Kuřim,Hartinkov,Brno,Uherské hradiště,Míkovice,Znojmo,Dyjákovice

Re: Generator písma

Příspěvekod zedir » ned bře 01, 2015 18:49

Úžasný odkaz, ani jsem nevěděl, že něco takového existuje. Opravdu děkuju za něj...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Generator písma

Příspěvekod ozana » ned bře 01, 2015 18:58

Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Generator písma

Příspěvekod sanssouci » ned bře 01, 2015 19:16

Že to tady už jednou bylo, to jsem nevěděl. Děkuji za opravu.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Generator písma

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 19:52

Jenže to píše strašně úhledně :-))) a krasopisně :-)))
škoda, že to neexistovalo jako předloha pro zapisující do matrik :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Generator písma

Příspěvekod HaninaH » ned bře 01, 2015 20:43

úžasný :D
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Generator písma

Příspěvekod Zuzana Jah » ned bře 01, 2015 21:20

Děkuji za odkaz, vůbec by mne nenapadlo něco podobného hledat:-) mám jenom tabulky s různými druhy písma a v případě potřeby hledám v nich - tohle je mnohem lepší - ale jak píše Zora, písmo v matrice je někdy slušný škrabopis (ale docela to chápu, ani moje písmo není zrovna čitelné:-) ) Hezké březnové dny. Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Generator písma

Příspěvekod zedir » ned bře 01, 2015 21:39

Písmo je opravdu podezřele úhledné, ale já to beru tak, že o to právě jde, je to úžasná učební pomůcka pro začátečníky, na které se mohou procvičovat. Ruku na srdce, v matrikách mnohem častěji narážíme na škrabopisný nebo jen normálně zběžně psaný kurent a mnohem méně na tabulkový, vzorový a opravdu krasopisný, který bychom začátečníkovi doporučili, aby se na něm učil. Jakmile zvládne tabulkové základy, může se mnohem odvážněji pustit do čtení stále horšího a horšího kurentu než kdyby se do něj vrhl po hlavě rovnou (i když je jasné, že nejvíce zkušeností a cviku se získá právě čtením mnoha rozličných pramenů a rukopisů). Mám také jednoho rodinného "žáka", kterého učím kurent a vím, že tuto pomůcku určitě využiji.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Generator písma

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 21:45

NO, problém spočívá v tom, že tohle přečtu naprosto bez problémů. tvary znám, ale při škrabopisu často těžko odděluji jednotlivá písmena... je to fajn, ale mně to nijak nepomohlo...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Generator písma

Příspěvekod zedir » ned bře 01, 2015 21:58

Když jsem se začal kurent učit já, začínal jsem v podstatě náhražkou tohoto generátoru - tak, že jsem si stále dokolečka opisoval vzorovou malou i velkou abecedu a zkoušel psát i několikastránkové libovolné texty, třeba přepis novinového článku. Samozřejmě, bylo to jen vzorové písmo se vzorovými ostrými tahy, každou prohlubní, zobáčkem a linkou, s každým dokonalým napojením na další písmeno a odlišením od ostatních, přesně tak, jak to má být, ale nejdříve právě musím vědět, jak to má vypadat, abych se od této podoby mohl odklánět ke stále horším rukopisům (zkoušel jsem si pomalu psané úhledné písmo zrovna tak jako psané zběžně a rychle, abych z toho pochopil, k jakým deformacím písmen při odbytém psaní docházelo apod.). Stejně jako musíme brát příjmení v 18. století jen jako základ, ke kterému se stále něco přidává a ubírá (Novák, Nováček, Nováků, Nováčků...), tak musíme brát i tabulkové písmo. To, že člověk oním písmem pouze nečte, ale přímo jím píše nebo napodobuje psaní, nesmírně dostává kurent pod kůži. Tento generátor dělá přesně totéž - cokoliv mě napadne, jak by asi vypadalo v kurentu, si můžu napsat a zkontrolovat (což jsem při svých počátcích neměl). Od svého žáka mám už také pozitivní zpětnou vazbu, že se mu to opravdu líbí a že mu to právě takto pomáhá, více než když mu ukážu naškrabaný zápis, kde rovnou "má" něco vidět, o čem by si mohl myslet, že jsem si zhola vymyslel.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Generator písma

Příspěvekod zedir » ned bře 01, 2015 23:14

Monika píše:To je přesně důvod, zedire, proč jsem takový program hledala. Ostatně, ve škole jsme se také učili psát nejdřív vzorová písmena, abychom v dospělosti došli k nečitelnému škrabopisu :wink:


Přesně tak, prvňáčci by se asi moc divili, kdyby po nich chtěl někdo číst běžný dospělácký rukopis nebo nějaký lékařský recept (předem se omlouvám případným lékárníkům, kteří píší krasopisně, za užitý stereotyp). Nejdříve se musí naučit vzorovou abecedu, i když jí v podstatě nikdo nepíše, aby věděli, od čeho se ty příšernosti, se kterými se budou v životě setkávat, odvíjí.
Já samozřejmě v kurentu také nepřečtu vždycky všechno, ale byl bych na tom mnohem hůře, kdybych si jej neprocvičoval na vzorové abecedě a rovnou skočil do matrik. V tom jsem měl výhodu, že když jsem začal pátrat v matrikách, neměl jsem s písmem už problém, protože jsem kurent znal asi rok a i když se ne vždy všechno četlo snadno, měl jsem průpravu z tabulek, takže jsem nebyl omezovaný ničím jiným než jen časem nebo (ne)dostupností matrik či omyly v matrikách, ne však samotným čtením. Pokud vím, za několik let bádání, ať už ve své rodině nebo přátelům, za kteroužto dobu jsem pročetl a prohlédl tisíce stránek, někdy i několik set stránek v několika dnech, jsem se zarazil asi jen jednou, že jsem opravdu něco nemohl přečíst, a nemohl tak pokračovat dále (a nakonec se i to vyřešilo). Kdybych se s kurentem seznamoval až teprve za pochodu, bylo by to odhadem každý několikátý záznam.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Generator písma

Příspěvekod pivoda » pon bře 02, 2015 13:42

Výborný odkaz, děkuji. Škoda jen, že to nefunguje i reverzně - vložit "škrabopis" z matriky a přečíst přepis ( :D ).
Když je řeč o písmu: někdy si člověk řekne "to snad nepsal farář, ale farní kocour". Ale na druhé straně při představě, v jakých podmínkách asi matriky mohly vznikat : rozskřípané péro (odkdy se přestal používat husí brk?), kalamář, při světle svíčky .... , tak se ani nelze na matrikáře zlobit.
Pivoda
pivoda
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon říj 20, 2014 12:01
Bydliště: Ostrava
Oblast pátrání: Plzeňsko, Havlíčkobrodsko, Křemešnicko

Re: Generator písma

Příspěvekod Kašpar » pon bře 02, 2015 15:00

zedir píše:
Monika píše:To je přesně důvod, zedire, proč jsem takový program hledala. Ostatně, ve škole jsme se také učili psát nejdřív vzorová písmena, abychom v dospělosti došli k nečitelnému škrabopisu :wink:


Přesně tak, prvňáčci by se asi moc divili, kdyby po nich chtěl někdo číst běžný dospělácký rukopis nebo nějaký lékařský recept (předem se omlouvám případným lékárníkům, kteří píší krasopisně, za užitý stereotyp). Nejdříve se musí naučit vzorovou abecedu, i když jí v podstatě nikdo nepíše, aby věděli, od čeho se ty příšernosti, se kterými se budou v životě setkávat, odvíjí.
Já samozřejmě v kurentu také nepřečtu vždycky všechno, ale byl bych na tom mnohem hůře, kdybych si jej neprocvičoval na vzorové abecedě a rovnou skočil do matrik. V tom jsem měl výhodu, že když jsem začal pátrat v matrikách, neměl jsem s písmem už problém, protože jsem kurent znal asi rok a i když se ne vždy všechno četlo snadno, měl jsem průpravu z tabulek, takže jsem nebyl omezovaný ničím jiným než jen časem nebo (ne)dostupností matrik či omyly v matrikách, ne však samotným čtením. Pokud vím, za několik let bádání, ať už ve své rodině nebo přátelům, za kteroužto dobu jsem pročetl a prohlédl tisíce stránek, někdy i několik set stránek v několika dnech, jsem se zarazil asi jen jednou, že jsem opravdu něco nemohl přečíst, a nemohl tak pokračovat dále (a nakonec se i to vyřešilo). Kdybych se s kurentem seznamoval až teprve za pochodu, bylo by to odhadem každý několikátý záznam.


ad "za pochodu"
Pro někoho je právě lepší ono "hození do vody", než učení se písmu.
Je to u každého jinak.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Generator písma

Příspěvekod zedir » pon bře 02, 2015 15:32

Kašpar píše:ad "za pochodu"
Pro někoho je právě lepší ono "hození do vody", než učení se písmu.
Je to u každého jinak.


Shodneme se v tom, že každý má své specifické učební metody a návyky, které mu vyhovují, ale co se týče těchto starých písem, pochybuji, že hození do vody by bylo nejlepším řešením. Ať se jedná o kurzy čtení starých pramenů nebo přednášky a lectury na VŠ, vždy se začíná od vzorového písma a postupně se přistupuje ke stále těžším a nečitelnějším rukopisům, nejdříve je třeba písmo dostat "do oka" na vzoru, aby si člověk zvykl na to, jak daná písmena vypadají, jak na sebe navazují, jak vypadají ligatury a zkratky a pak teprve pronikat do obtížnějších textů, kdy s přibývajícími zkušenostmi člověk ani nemusí pečlivě zkoumat každý tah a písmeno, ale celkový obraz slova mu hned sdělí význam a čte jej bez větších problémů automaticky. Kurent není žádná humanistická kurziva 18. století, mnohdy tak podobná našemu dnešnímu písmu, která (je-li úhledně napsaná) nečiní ani laikovi větší potíže. Naproti tomu kurent, i když je psán zdobně a vzorově, je pro začátečníka v podstatě nečitelný, protože se jedná již o novogotickou větev novověké paleografie a myslím, že každý, kdo tu pokládá dotazy a s kurentem bojuje, by potvrdil, že začínal vždy tak, že si našel vzorové abecedy a snažil se naučit, pochytit jednotlivá písmena a to, co vidí v matrikách, neustále srovnává s vytisknutým vzorem. Pochybuji, že by někdo začal tak, že jednouše otevřel jednoho dne matriku, aniž by kurent jedinkrát viděl a učil se teprve za pochodu. Jinou věcí je samozřejmě získávání zkušeností a postupné zlepšování čtení, to se získá právě jen takto, ale učení jako takové samo o sobě bych tímto způsobem "hozením do vody" já osobně rozhodně nedoporučoval, protože na čem bych se vlastně měl učit, pokud nebudu mít vzor, dle kterého si ověřím, že se to učím (nebo že si to myslím) správně?
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků