Pozůstalostní spis

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Pozůstalostní spis

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte úno 17, 2015 12:04

Snad to pro Vás bude také zajímavé.
Nejdřív kousek románu:
Pradědeček Žid si vzal křesťanku a rodiny se na ně oba rozlobily. Asi došlo i úplnému odloučení.
Když bylo dědovi 9 let, šel jeho otec přes Vltavu, led se prolomil, a odvezli ho do nemocnice (židovské) a tam zemřel. Nezůstalo po něm nic. Vdova neměla ani vindru. V době jeho smrti už spolu ani nežili. Pohřbili ho v bezejmenném hrobě na náklady Židovské obce.
O pradědečkovi nevíme vůbec nic.

Ale našla jsem na AHMP účtenku z té nemocnice a na ní spisové číslo. To jsem poslala do AHMP, kde mi sdělili, že tento pozůstalostní spis mají. Dneska jsem se tam byla podívat a zjitila jsem, že děda se dobře učil, kdo mu platil ošacení a jídlo, kde bydel, kam nastoupil do prvního zaměstnání a jak pradědeček zemřel..... Paráda.

A píšu to sem proto, že pan archivář vřele doporučoval hledat pozůstalostní spisy (dle jména, ani nemusíte mít číslo), když budete mít štěstí a dochovaly se (údajně se měli vyhotovovat od konce 18.stol.), tak v nich bývá o rodině docela dost- kromě poručnických zpráv také vypořádání dluhů a dědictví a dohledávání příbuzných apod..... Spisy by se měly, pokud se dochovaly, nacházet v příslušných SOkA.

Takže teď jdu pátrat po pozůstalostním spisu prapradědečka.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod artepa » úte úno 17, 2015 14:17

To je super!
Asi mám smůlu na lokality. Ale kde pátrám, jsou to malé obce, tak tady není ani farní archiv :( Některé obecní školy, dle inventářů ano, ale nepůjčují se.
Akorát se mi podařilo najít, něco jako index ze soudu, datum, kdy proběhlo dědické řízení. Tak se zadařilo najít úmrtí. Ostatní skartovali, krom těch indexů.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte úno 17, 2015 15:29

To je pech!
Rozhodnutí archivu, zda schovat nebo ne... nevratné a nezvratné....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod galulois » stř úno 18, 2015 9:40

A jak jsi tu účtenku v AHMP vyhledala? Pod čím? To je pro mě úpně nová informace, že se něco takového dá vůbec najít.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř úno 18, 2015 10:02

No je to pro mne samotnou záhada, že jsem měla štěstí, že se dochovala zrovna tahle....
tady:
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... 674&scan=1
je napsáno, že zemřel v žid. nemocnici
a teď koukám, že na ahmp zmizely ty účtenky a je tam místo toho celý pozůstalostní spis, jehož byla účtenka součástí....Ten už jako celek digitalizovaný není :-(

Hledala jsem na ahmp podle příjmení a nesmí být zaškrtnuté "digitalizované"....

Neumím Ti sem dát odkaz na ten katalogový lístek, tak dávám náhled, všimni si, že i tam je nemocnice uvedena....že je KM ve spisu a ve složce nemocnice.
katalog.jpg

Vlastní účtenka je zde:
IMG_7222maly.jpg

(mám pocit, že tehdy bylo o tom fondu všeobecné žid. nemocnice napsáno, že účtenky tam jsou uchovány, aby se na ni nezapomnělo. Je už zbouraná, jako většina ghetta. Teď už jsem tam našla jen odkazy na fotky.)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod galulois » stř úno 18, 2015 10:05

Jé děkuju moc, už tam běžím. :-)
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř úno 18, 2015 10:09

no i kdybys nic nenašla touhle cestou, ještě to nevzdávej a napiš přímo do ahmp. ať se kouknou....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 7:34

ještě doplnění: viděla jsem s tátou cca 70 bcm pozůstalostních spisů Votic z roku 1885.... a skoro bych řekla, že poměr žebráků a "majetných" byl 1:1.
Těch chudých, zemřelých třeba i v blázinci bylo fakt hodně.
A taky se hodně řešili děti: během jejich života (po smrti rodičů) se měnili neustále poručníci- ale vždy se souhlasem dítěte. Nezřídka tam bylo předávání mezi příbuznými... A také jsou v pozůstalostních spisech originály účtenek (doklady o doplacení otevřených účtů), krásné dokumenty.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod venusev » pát bře 20, 2015 15:15

Zdravím Karolíno,
shodou okolností, jsem zrovna dneska narazila na pozůstalostní spis mého pradědy. Zemřel v 1. sv.v. ani jsme nevěděli kde. Tady je psána i nemocnice v Salcburku, kde zemřel. Předpokládám, že tam bude i příčina úmrtí a snad i něco víc.
Mám takovou praktickou otázku, kde a jak mám požádat o výpis z toho spisu?
Děkuji,
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 15:24

Myslíte toho z nemocnice? Nebo toho pozůstalostního? Oni Vás ho nenechali ofotit?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod venusev » pát bře 20, 2015 15:28

No já jsem našla odkaz na netu v AHMP - že ten spis tam je. Ale není digitalizován. Vlastně ani nevím, co by se tam dalo zjistit.
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 15:31

Napište si na ahmp@praha.eu
pošlete jim číslo spisu, za dva až tři dny se Vám ozvou (nejspíš pan Ryba- na toho mám štěstí) a sdělí, zda se spis dochoval
a pak, že se na něj můžete přijít podívat. Nebo Vám udělají placenou kopii.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod venusev » pát bře 20, 2015 15:33

Moc děkuji Karolíno, jsem nadšená :-)) Moc se těším, jestli se mi podaří o pradědovi zjistit něco více.
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát bře 20, 2015 15:36

Jestli to najdou, jako že asi ano, když mají i tu nemocnici, tak to si opravdu uděláte radost :-)
(hledala jsem ale jeden v Benešově, procházela jsem celý rok- ani ty papíry nebyly ve složkách a nic.... máte štěstí, že je to v AHMP, tam to snad bude lepší :-) Já se teď odhodlávám na další balík- následující rok... je to tak trochu očistec- spisy jsou neuvěřitelně špinavé a podle mne je od jejich svázání do balíku nikdy nikdo neviděl- tak jsme se s tátou stali průkopníky)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Pozůstalostní spis

Příspěvekod czluny » pát bře 20, 2015 18:01

Ahoj Karolino,
jaká je definice té jednotky bcm abych si to představil. Já to nemůžu na internetu najít.

Díky:-)
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků