Krnsko 1722 narozen syn majitele panství, kmotři žebráci

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Krnsko 1722 narozen syn majitele panství, kmotři žebráci

Příspěvekod Karel Jedlička » pát pro 19, 2014 19:01

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7264/20

- Jen tak pro zajímavost, zápis úplně nahoře.

Majiteli panství se narodil syn: Jiří Jan Nepomuk Václav Ignác Antonín Dominik Adolf Vančura z Řehnic, pán na Krnsku a Pětikozlech.
Kmotři Jakub Růžička, žebrák ze Strenic, Václav a Jan Jelínek, žebráci z Malých Horek, Anna Kalinová ze Strenic, žebračka.

Zajímavé gesto feudála :-)
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk

Re: Krnsko 1722 narozen syn majitele panství, kmotři žebráci

Příspěvekod Zora » pát pro 19, 2014 19:06

Naopak, ono to v onom období bývalo skoro pravidlem, aby bohatí dávali najevo, že i žebráci - nemajetní- žijí mezi námi a že je třeba je podporovat. neb nikdo neví, jak dlouho bude komu osud nakloněn... Dokonce jsou v matrikách zápisy o účasti chovanců z místních špitálů....
Jak to dělali ovšem ve skutečnosti, to netuším. Tohle gesto ale mělo přinést štěstí jak zde narozenému dítěti, tak v případě svědků - svatebčanům...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Krnsko 1722 narozen syn majitele panství, kmotři žebráci

Příspěvekod Karel Jedlička » úte pro 23, 2014 14:09

Já bych si dovolil říct, že pravidlo to určitě nebylo, procházel jsem stovky, možná tisíce matrik a našel jsem jen tenhle jediný případ...
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk

Re: Krnsko 1722 narozen syn majitele panství, kmotři žebráci

Příspěvekod Zora » úte pro 23, 2014 15:26

Na to neumím odpovědět, mám jinou zkušenost, proto jsem si o tomto jevu hledala bližší vysvětlení:

Např. zde:
Pro raně novověkou
společnost tak byla chudina nejenom nutným zlem a příčinou zvýšené kriminality,
ale také důležitým prostředkem k dosažení spásy, k vyjádření sociálního statusu
a v neposlední řadě i k následování trendů soudobé ,,módy": Brněnské matriky
křtěných kupříkladu dokládají, že během druhé půle 17. století (častěji od 70. let)
si šlechta a městská honorace nezřídka volila za kmotry svých potomků osoby,
označované v registrech pouze jako ,,Pauperes", ,,arme Leüthe" či ,,Bettler".689
V úvahách o funkčních (tj. intencionálních) předpokladech popularity chudých
by se však nemělo zapomenout ani na filantropický moment, typický právě pro
osvícenské ideje. Řada měšťanů ve svých testamentech dokumentovala skutečnou
snahu o pomoc potřebným bez explicitních nároků na jakoukoli odplatu. Například
Johan Heinrich Münstermann (1782) stanovil deset charitativních legátů, v nichž
poskytl mj. 300 zlatých na nemocné a 30 zlatých jisté vdově, které doposud dával
jeden zlatý....
http://is.muni.cz/th/22854/ff_d/disertace.txt
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Krnsko 1722 narozen syn majitele panství, kmotři žebráci

Příspěvekod Kašpar » úte pro 23, 2014 17:28

Pokud jste procházel tisíce matrik, tak to jste prošel poměrnou část matrik, jenž jsou v prozatímním inventárním seznamu SOA Zámrsk :-)))
--------
Jinak souhlasím se Zorou, nacházel jsem tento případ - žebráci jako kmotři - dost často.
Možná by stálo za úvahu, kdo vlastně byl žebrák.
Někdy to byli starší lidé, o něž se vlastní děti nechtěli, nebo nemohli, starat. Tak aby vyžili do konce svých dnů, chodili o žebrotě.
Tedy u těch bohatších, buď aby ukázali jak jsou soucitní, nebo že se v nich někdy hnulo svědomí, neboť ony starší lidi znaly z dřívějška jako dobré sousedy,
pozvali je za kmotry.
Samozřejmě se, jak cituje Zora disertační práci, existovaly světlé vyjímky z řad měšťanů.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Krnsko 1722 narozen syn majitele panství, kmotři žebráci

Příspěvekod Zora » úte pro 23, 2014 17:58

V Ivančicích byla šlechta výjimečně, ale většinou ty nejbohatší rodiny,(podle domů a výměry - tedy zmíněná městská honorace), které velice často chodily za kmotry chudým, současně zvali na svou svatbu či křtiny právě ty nejchudší. žebráky, u nás pak špitálníky, tedy osoby, které pro nemoc, stáří či opuštěnost dožívaly v místním špitále. Sama jsem se tomu divila, třeba jen kvůli šíření nemocí při následné oslavě. Těch zdrojů je mnohem více, jen jsem tady chtěla doložit, že tento úkaz opravdu existuje.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků