Vojenští zajatci v I. světové válce

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod Homelessbar » pát lis 28, 2014 13:45

Objevil jsem seznamy válečných zajatců v I. světové válce, které spravuje Červený kříž - http://grandeguerre.icrc.org/en/File/Search, tak třeba to někomu pomůže
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod Sagitarius » pát lis 28, 2014 15:26

Monika píše:Zajímavý odkaz, díky. Bohužel jsem tam dědu nenašla, přitom vím s vysokou mírou pravděpodobnosti, že byl zajat na začátku Brusilovovy ofenzívy na jaře roku 1916 někde blízko Cernowitz (dnes Černovici) na Ukrajině. Buď tam mají docela mezery u zajatců v Rusku nebo blbě hledám :wink:


Také jsem nenašel svého dědu zajatého na ruské frontě...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod luko » pát lis 28, 2014 20:46

Taky nic a to děda vždycky vyprávěl,jak byl v Rusku v zajetí a dělal kočího u nějakých šlechticů.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod Homelessbar » sob lis 29, 2014 13:10

Tak to záleží na tom, co jednotlivé strany poslaly mezinárodnímu červenému kříži do Švýcarska.
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod Zora » sob lis 29, 2014 13:31

Neprohlížela jsem stránky pečlivě, ale není možné, že jde o seznamy těch zajatců, kteří se nevrátili po válce? Rozdílný seznam zajatých, vydávaný průběžně během války a seznam, řekněme nezvěstných zajatců? Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod Raven » sob lis 29, 2014 19:28

Hledala jsem dědova strýce, který se nevrátil ze zajetí ve Smolensku, a také tam není.
Raven
 
Příspěvky: 205
Registrován: sob srp 12, 2006 20:08
Bydliště: Pardubice

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod Jiří Kužílek » ned úno 08, 2015 18:20

Taky nic!
Našel tam někdo něco? Čtení ohlasů ve smyslu nic, nic....nic působí dost smutně.
Jiří Kužílek
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát led 13, 2012 19:39
Bydliště: Choceň

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod Zuzana Jah » ned úno 08, 2015 18:34

V uvedeném seznamu jsem našla příjmení a jméno svého praděda, jenom si nejsem jistá, zda to je skutečně on. Budu zkoušet dál, byl ve válce se svým švagrem a měli být v legiích v Itálii. Oba se vrátili domů, mamka byla malá a děda prý o válce mluvit nechtěl, jenom říkal, jak krásná je Itálie. Děkuji za odkaz:-) Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod Jiří Kužílek » ned úno 08, 2015 18:38

Skvělé! Gratuluju k objevu.
Dává to naději, že někdo skutečně něco najde. I když nás neúspěšných asi zůstane většina.

Nebo je to tím, že se lidé obecně raději svěřují s negativními zkušenostmi? :D
Jiří Kužílek
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát led 13, 2012 19:39
Bydliště: Choceň

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod Zora » ned úno 08, 2015 19:35

Svěřujeme se všichni s čímkoliv, ale spíš je problém v tom, že tyhle databáze nejsou perfektní. Ony jsou k dispozici jakési dvoje seznamy, označené barvou ( přesně si to nepamatuji).
navíc postup nahlášení vojáka byl asi takový, že se mohlo jeho jméno a příjmení několikrát změnit. Podle toho, kdo zapisoval, podle toho, kde přepisoval, a podle toho, v jaké jazykové mutaci jméno bylo zveřejněno jako první a do kterých dalších se překládalo.
Neskutečná piplačka s hledáním možných záměn písmen, tvarů, nad zněním křestního jména a pod...
Takže buď vyčkat, co se objeví v budoucnosti, nebo je možné hledat taky na Krameriovi,. který prohledává také tyto seznamy. Je ti popsán v příspěvcích případ, kdy člen hledal, popisoval, jak moc hledal, přidali se další, hledali, vymýšleli možné změny a nakonec hledaného vojáka našel kolega Brasl tak, že sedl a zřejmě list po listě hledal možnou formu zápisu....
takže vše je určitě možné, nikdy nic nevzdávat :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod klanich » ned zář 13, 2015 18:53

Dobrý večer
Ten úspěšný jsem byl i já. Nalezl jsem bratra svého pradědečka, který zemřel v Rumunsku v zajetí, v takzvaném "táboře smrti" v Sipoli. Pro další badatele: Příjmení bylo částečně komolené do německé podoby (asi dle papírů Rakousko - Uherské armády, které dostal při odvodu). Je nutné se opravdu obrnit trpělivostí.
Odkaz je jinak výborný. :D
Příjemný večer.
Klanich
klanich
 
Příspěvky: 226
Registrován: pon bře 09, 2009 18:52

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod petra28 » čtv zář 24, 2015 6:25

Také jsem nenašla. Hledala jsem Kuda Hubert, byl v legiích a téměř po celou dobu v zajetí. Zkusím znovu, možná jsem hledala špatně.
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod duros » čtv zář 24, 2015 7:28

Ja myslim, ze cely problem "nenajdenych" spociva v tom, ze to obsahuje iba tieto data: http://grandeguerre.icrc.org/Content/he ... taires.pdf
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod Pichnat4 » čtv zář 24, 2015 9:55

duros píše:Ja myslim, ze cely problem "nenajdenych" spociva v tom, ze to obsahuje iba tieto data: http://grandeguerre.icrc.org/Content/he ... taires.pdf

Nesouhlasím, vy jste klikl na ikonku nápovědy pro britskou národnost. Vyhledávání pak funguje podle vybrané národnosti a příslušného souboru, u RU podle zajetí.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Vojenští zajatci v I. světové válce

Příspěvekod duros » čtv zář 24, 2015 12:24

Pichnat4 píše:
duros píše:Ja myslim, ze cely problem "nenajdenych" spociva v tom, ze to obsahuje iba tieto data: http://grandeguerre.icrc.org/Content/he ... taires.pdf

Nesouhlasím, vy jste klikl na ikonku nápovědy pro britskou národnost. Vyhledávání pak funguje podle vybrané národnosti a příslušného souboru, u RU podle zajetí.

Ospravedlnujem sa, mate pravdu.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků