úmrtí za války vyjasněno

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

úmrtí za války vyjasněno

Příspěvekod Anna » pát srp 06, 2010 12:49

I když se tomu nechce věřit, dneškem se mi podařilo objasnit osud mého prastrýce, který byl za války zatčen gestapem a později rodina dostala jen telegram s oznámením, že zemřel na tyfus. Kde, jak a co nevěděl nikdo.
Obrátila jsem se na organizaci ITS Arolsen, která má rozsáhlé archivy s dokumentací týkající se vězněných, umučených a pohřešovaných za 2 SV., ti mi asi do měsíce zaslali ZDARMA barevně ofocené dokumenty o uvěznění mého strýce ve věznici Zweibrücken s poznámkou, že byl zastřelen. Pomocí Zemského archivu Speyer jsem ZADARMO zjistila číslo vězně, kdy se tam dostal a poté jsem natvrdo napsala do té věznice, zda mají k dispozici nějaké archiválie. Dnes mi přišel velice hezký e-mail od pana ředitele, který se zjevně o historií věznice zajímá. Věznice byla vybombardována i s archivem, ale odkázal mě na jednu knížku o válečném vězeňství v této oblasti, ve které, světe div se, našel kratičký úryvek o tom, jak můj prastrýc při práci mimo věznici se jal utéci a jak ho stráž zastřelila a nechala ležet, než práce skončila a až poté ho milostivě dopravili do nemocnice, kde zemřel při operaci. A tak jsem po 68 letech zjistila, co se s mým strejdou vlastně stalo.

Musím poznamenat, že všichni pracovníci archivů a města, kam jsem všude psala, byli nesmírně ochotní, a to nemluvím o matrice, kde jsem žádala o úmrtní zápis. Poslali ho bez potřeby prokazování příbuznosti (nemluvě o přímé linii), rovnou s fakturou na 9,- EUR.
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod Věra Mátlová » pát srp 06, 2010 15:29

No to je úžasný, gratuluju! Kéž by i u nás.... já zatím jen marně pátrám po jedné vojenské matrice...
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Vojenská matrika

Příspěvekod Dana Schubertová » pon zář 27, 2010 8:17

Dobrý den,
můžete mi, prosím, napsat co je to vojenská matrika? Děkuji
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Re: Vojenská matrika

Příspěvekod namor » pon zář 27, 2010 12:48

Dana Schubertová píše:Dobrý den,
můžete mi, prosím, napsat co je to vojenská matrika? Děkuji


Vojenské matriky byly vedeny pro příslušníky armády v činné vojenské službě a zakládány u vojskových těles, větších posádkových velitelství, vojenských nemocnic apod.
Jsou uloženy ve VÚA v Praze na Invalidovně a po rozluce sbírka obsahuje 2093 vojenských matrik z let 1709-1949.
Jejich seznam vyšel v ročence VHA v roce 2005
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků