Zápisy podle indexů

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Zápisy podle indexů

Příspěvekod SCIIA » pát říj 10, 2014 19:59

Měli jste někdy zkušenost s tím, že podle indexu jste určítý záznam v matrice nenašli, ale když jste matriku prolistovali, zápis byl na světě?
SCIIA
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon srp 07, 2006 8:35

Re: Zápisy podle indexů

Příspěvekod mari » pát říj 10, 2014 20:14

ano, mně se to stává bohužel, takže na indexy tak úplně nespoléhám...
mari
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob lis 23, 2013 16:49

Re: Zápisy podle indexů

Příspěvekod Zora » pát říj 10, 2014 21:17

Indexy se většinou nevytvářely ihned po vykonání nějakého aktu. ony se do matrik ani tyhle akty nezapisovaly rovnou, ale po čase. Většinou to měli na starosti kantoři, (jejich hlavním posláním byla péče o kostelní hudbu a byli jedním z mála obyvatel, kteří v těch nejstarších dobách uměli číst a psát...) nebo třeba kaplan, kooperátor...
Zapisování do matrik pak prováděli ve volných chvílích, kterých nebylo mnoho (péče o kostel, výuka, účast na mších, péče o vlastní hospodářství) Podle toho často také zápisy vypadají.
Po nastolení povinnosti vést indexy přibyla ještě další práce . Někdy se tak dělo po obdobích, kdy si faráři schovávali papírky , na něž se událost zapsala - jednak se opsala následně do matriky, jednak se - třeba po roce - třídily podle abecedy a dopisovaly se indexy. Pokud nebyly papírky, muselo se vypisovat z matrik, docházelo jednak ke špatnému přepisu, jednak k vynechání.(stačilo otočit dva listy místo jednoho)
Poměrně hodně indexů vznikalo zpětně v období druhé světové války, kdy mnozí kněží si potřebovali usnadnit práci s dohledáváním předků pro osoby, které musely dokazovat svůj nežidovský původ.
Když si představíte, že např. farář oddával, jeho pomocník zapsal na lísteček data, lístek dostal kantor, ten to po nocích jednou za čas zapsal, lístky měl schovat. (Určitě se stalo, že někdy nebylo přepsána událost do matriky, nebo zápis zůstal nedokončen...)
Pak někdo vzal lístky a dopisoval indexy. Kolik lístků už asi chybělo - papír byl velice nedostatkový a současně žádaný... Osoba, která přepisovala jména do indexů, už vlastně ani nevěděla, kdo si koho bral, nemusel znát příjmení, špatně se mu třeba četlo písmo.... Ještě horší to měli kněží za války, když vlastně přepisovali příjmení, která už dávno v obci vymizela.

A někdy stačí opravdu maličkost. Když se narodila moje tchyně, díky tomu, že farář neuměl vyslovit R, nadiktoval sice Horáková, ale pomocník slyšel Hováková a tak i to zapsal.

Pro mě platí, že prohlédnu index, raději dvakrát, pak hledám možnost, jak mohlo být příjmení zapsáno jinak (třeba záměna P-B, C-K .....či přehození samohlásek ) a pak hledám v matrice.

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zápisy podle indexů

Příspěvekod terminal » ned říj 12, 2014 9:38

Přesně jak to popsala Zorka... Indexy beru spíše jako orientační (i když někdy užitečnou) pomůcku. Např. při narození koukám, zda se hledané příjmení zde vůbec vyskytuje (bratři,sestry,strýcové...), u zemřelých to samé a u oddaných na indexy spíše nekoukám.
Hezký den.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků