Stránka 1 z 1

Frej, Frey

PříspěvekNapsal: čtv srp 14, 2014 12:46
od Jiřina Benešová
Na úvod uvádím, že nehledám nikoho s tímto příjmením. Chci se podělit o své zážitky z hledání prapůvodního hospodáře na našem statku. Moje rodná vesnice Třtěno (dříve Křtěno,Krondorf, Kröndorf nebo taky Gründorf) v okresu Louny byla během třicetileté války zcela vylidněna. Majitelé panství Vršovice, pod které vesnice patřila, se rozhodli, že ji znovu osídlí. Nebudu dlouze popisovat historii. Můj praprapředek Karl Frej přišel do vesnice až v druhé vlně, v roce 1704, kdy si pronajal od vrchosti zpustlé hospodářství. Zajímalo mne, odkud přišel. Našla jsem zápisy o jeho otci Hansu Frejovi v nedaleké vesnici Veltěže, patřily rovněž k panství Vršovice. Tím moje pátrání skončilo, nenašla jsem žádné jiné zmínky o nositelích tohoto jména. Usoudila jsem, že nová šlechta, která k nám přišla po třicetileté válce si s sebou přivedla i několik poddaných.
Zcela náhodou , při hledání údajů z histori naší obce, jsem si v lounském archivu v časopisu Lounský vlastivědný sborník z roku 1938 přečetla článek o vzniku německých jmen na Lounsku. Autor článku píše, že nová vrchnost si s sebou přivedla své německé písaře a ti si s českými jmény a příjmeními nedokázali poradit. Psali je proto po svém. I já mám s tím zkušenost. Krásné české jméno Káča jsem viděla napsáno jako Gatza. V článku ve sborníku se výslovně píše o Frejovi z Veltěž. Podívala jsem se znovu na soupis poddaných Veltěže .... a byla jsem mile překvapena. V roce 1669 je uveden sedlák Hans Frej, rok před tím je zapsán jako Jan Frej, rok před tím jako Hans Svoboda až jsem došla k Janu Svobodovi. Určitě to byl stále on, odpovídala jména manželky a synů a taky věk.
Jak jsem už napsala, byla jsem mile překvapena. Nejen proto, že první známý hospodář (z doby před třicetiletou válkou se nedochovaly žádné písemnosti)je z rodu původem z naší oblasti. Naše kořeny jsou zde vryty do velké hloubky. Proto asi mám zdejší kraj tak ráda, mám to už asi v genech. Taky mám radost z jeho původního příjmení. Příjmení Svoboda se dávalo lidem svobodomyslným i jinak aktivním. I když se v našem rodě toto příjmení už nevyskytuje, jsme potomci "po přeslici", ona vlastnost, svobodomyslnost a aktivita u nás stále přetrvává.

Jiřina

Frej, Frey, Svoboda

PříspěvekNapsal: pát srp 15, 2014 6:56
od ozana
přesunuto do správné sekce