Desaterčata

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Desaterčata

Příspěvekod betelgeuze » pon črc 28, 2014 12:08

Narazil jsem na zvláštní porod: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6901/6
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Desaterčata

Příspěvekod ozana » pon črc 28, 2014 12:09

Osmerčata
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Desaterčata

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon črc 28, 2014 12:17

nebo jich bylo devět
pokud je to rok 1827, tak se bohužel nepodíváme :-(
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Desaterčata

Příspěvekod betelgeuze » pon črc 28, 2014 14:37

já to bral podle příjmení
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Desaterčata

Příspěvekod ozana » pon črc 28, 2014 14:58

jak podle příjmení? musí to být potomci jedné matky a otce v jednom termínu
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Desaterčata

Příspěvekod betelgeuze » pon črc 28, 2014 16:34

myslel jsem to tak, že pod sebou bylo 10 stejných příjmení, ale už jsem si nevšiml svorky (on končí u Aloise, ale pak je přeškrtnutá)
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Desaterčata

Příspěvekod Semik » pon črc 28, 2014 17:41

Tedy osmerčata a dvojčata v jednom domě? Nemohl to být nějaký hromadný křest?
Semik
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Desaterčata

Příspěvekod betelgeuze » pon črc 28, 2014 17:58

také mě to už napadlo; ale že by otec zapomněl pokřtít tolik dětí?
betelgeuze
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon bře 17, 2014 18:24
Oblast pátrání: Kostelec nad Černými lesy, Hradešín, Slaný, Krušovice, Ryšín, Řevničov, Řisuty, Pchery, Plzeň a okolí (Plzeň-jih) - Soběsuky, Dvorec, Vrčeň, Měrčín, Přešín, Sedliště, Ejpovice; Podbořany, Brno, Rosice, Bošáca (Slovensko), Uherské Hradiště, Chylice u Ostrožské Nové vsi, Seč u Chrudimi, Hlína (u Chrudimi) Trhová Kamenice, Všenory, Dobřichovice, Okrouhlo, Liběř, Černolice, Příbram, Vídeň

Re: Desaterčata

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon črc 28, 2014 18:13

mně se to zdá taky možné, protože mám zkušenost z židovských matrik, kde v těch nejstarších- prvních vždycky sepsali jedním zápisem celou rodinu :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Desaterčata

Příspěvekod Míla » pon črc 28, 2014 19:28

Snad osmerčata,pokřtěna 14.dubna, ale kdy se narodila? V posledním sloupci je nějaké číslo matriky-pokud jsem dobře vyčetla ze záhlaví z druhé stranky.Proč je to psáno podle abecedy? Je to index? Poučte mě, vidim to poprvé takhle psané.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Desaterčata

Příspěvekod Věra Mátlová » pon črc 28, 2014 19:33

V té době patřila ke Kostelci i Stříbrná Skalice, kam kostelecká vrchnost přitáhla hodně horníků z ciziny - naposledy kolem roku 1800 kdy se snažila obnovit těžbu stříbra - příjmení by tomu i naznačovalo, a mohlo jít skutečně o hromadný křest resp. přihlášení se ke katolickému vyznání celé rodiny.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Desaterčata

Příspěvekod Karel Jedlička » sob srp 02, 2014 22:36

O osmerčatech narozených hluboko v 19. století bychom už jistě věděli, navíc že by ve stejný den ve stejném domě se zároveň narodila i dvojčata, už je opravdu přitažené za vlasy :P

V tomhle případě to vidím nejpravděpodobněji na pokřtěné Židy, jak napovídají i jména. Kdybych si zaspekuloval, tak otec s 8 dětmi a vzal s sebou i mladšího ještě svobodného bratra...

Pokud křesťané přestupovali od katolické církvi k evangelickým či opačně, zapisovalo se to do matrik jen formou poznámky. Už jednou pokřtěný člověk neabsolvuje další křest při přestupu k jiné církvi, křesťanské církve si navzájem křty uznávají.
Ale jistě je možné, že došlo k nějaké výjimečné situaci, takže bych řekl, že to určitě stojí za návštěvu archívu na Chodovci :-)
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk

Re: Desaterčata

Příspěvekod zlovlk » pon srp 11, 2014 13:03

Narazil jsem na podobný zápis, vlevo dole:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=236

Jedná se o rod Šali, který v příbuzenstvu nemám, a tudíž jsem jej ani podrobněji nezkoumal, ovšem neobvyklé jméno může značit neobvyklý původ (zahraniční nebo židovský).
Trochu mě mate, že některá jména vypadají jako škrtnutá a třeba Josef se tam vyskytuje hned několikrát. Možná je to jen několik osob s více křestními jmény.
zlovlk
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř črc 10, 2013 10:32


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků