"Zmrtvýchvstání" v matrice

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

"Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod zedir » stř čer 18, 2014 23:15

Dobrý den,

nedávno jsem si při listování úmrtní matrikou všiml zajímavé okolnosti. Souvislou řadu úmrtí, která zapisoval farář Karel Dědek, přerušuje několik záznamů psaných jinou rukou, ale stále určujících jako zaopatřovatele tohoto faráře a po této vsuvce následuje záznam o jeho vlastním úmrtí ze 16. 1. 1890 a jeho povinností se přirozeně chopili následovníci. O několik záznamů dále mě čekalo překvapení, když u úmrtí Anny Zichové z 26. 1. 1890 byl jako zaopatřovatel opět uveden Karel Dědek. V první chvíli jsem začal přemýšlet nad důkazem zázraku a říkal si, jaké nové náboženství z toho lze založit, ale posléze mě přece jen napadlo prozaičtější vysvětlení - Karel Dědek zemřelou zaopatřil ještě za svého života, ale ona jej o několik dní přežila. Nyní se dostávám k jádru, nač se chci zeptat - Anna Zichová měla pouze 36 let a jako příčinu smrti uvádí "zápal v životě," pod čímž neúspěšně přemýšlím, co si představit. Udivuje mě, jaká nemoc mohla být v takovém mladém věku natolik prudká, že již volali kněze, který se obvykle volal pro zaopatření, až dotyčný byl očividně opravdu na jisté smrtelné posteli a blížila se jeho poslední hodinka a navzdory tomuto stavu bylo možné se z něj ještě vykřesat a žít nejméně o 10 dní déle (přičemž není asi příliš pravděpodobné, že by ji Karel Dědek zaopatřoval ještě v den vlastní smrti - je dost možné, že se tak stalo dokonce o více než měsíc dříve, neboť ze 14. 12. 1889 pochází poslední prokazatelný zápis Karla Dědka, jehož rukopis je záhy vystřídán jiným). A i když se jeho jméno objevuje i u dalších několika zápisů, jsou již bez jeho podpisu, tudíž se lze domnívat, že při zaopatřování hrál spíše již dozorčí roli, pokud u něj vůbec byl, neboť se pravděpodobně začal zhoršovat jeho vlastní zdravotní stav, ale nenapadá mě pak důvod, proč by jeho nástupci úmyslně uváděli v matrice nepravdivé informace.

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... atura=1212

PS: za pozornost stojí již jen zajímavá poznámka u posledního Dědkova zápisu ze 14. 12.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod Zora » čtv čer 19, 2014 4:21

zápal života - onemocnění ženských orgánů,(děloha, vaječníky...) často po porodu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod zedir » čtv čer 19, 2014 7:13

Děkuji za objasnění, s takovou formulací jsem se jinde opravdu nesetkal, obzvláště v tak pokročilé době koncem 19. století, taková onemocnění jsem vždy již viděl psaná jako "rakovina dělohy" apod. Zkoušel jsem to někde dohledat, ale nepodařilo se mi to. Neuvědomuji si ani případnou obdobu v německých matrikách, ze kterých by obrat překládali. Farář ještě asi patřil ke staré škole, která hledala nějakou metaforu. K mojí smůle v tomto případě nenacházím nikde blízko narození jejího dítěte, které by mi snad napomohlo dát si dvě a dvě dohromady (jak se znám, tak určitě do výsledku pět :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv čer 19, 2014 7:40

já bych si dovolila odlehčit: nemyslíte, že to zapisoval hrobař? je u prvního jinak psaného zápisu na té stránce....
:-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod Zora » čtv čer 19, 2014 8:30

Většinou se jednalo o záněty, vedoucí k úmrtí...nemuselo se jednat vždy jen o ony vyjmenované orgány, ale vše, co se nacházelo v oblasti pod pasem. (např - zánět slepého střeva, nezjištěný, vedoucí následně k zánětu dalších orgánů.

O těhotných ženách se říkalo - měla vzedmutý život, - již bylo znát, že je těhotná...
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod venusev » čtv čer 19, 2014 10:54

Co vím, tak moje babička dost často mluvila o břiše jako o životě :-)
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod eMKa » čtv čer 19, 2014 11:00

venusev píše:Co vím, tak moje babička dost často mluvila o břiše jako o životě :-)

mě nejprve napadla klasická hláška: Co myslí rus, když řekne, že má "krasnyj život"? Červené břicho... takže ten slovanský základ tam asi bude :-)
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod Zora » čtv čer 19, 2014 11:04

Tahle úmrtí bývala často po zásazích andělíčkářek... infekce, nešetrný zásah...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod Zora » ned čer 22, 2014 20:44

dívala jsem se ještě jednou na ten zápis a podle mě Anna byla "zaopatřena" dříve před svou smrtí a do matriky byl i tento údaj přepsán nějakým zapisovatelem. Všechny zápisy na pravé straně jsou psány stejnou rukou. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod zedir » úte čer 24, 2014 0:44

Děkuji všem za reakce. Mě tam mátla ta prodleva mezi posledním Dědkovým zápisem a úmrtím Anny, protože pokud by ji zaopatřoval ještě v prosinci, dává nám to asi měsíc mezi zaopatřením a úmrtím, s čímž jsem se osobně ještě nesetkal, vždy to bylo bezprostředně před smrtí nebo mnohdy farář ani nestihl být přivolán. Tím více mě to mátlo, že jsem nevěděl, co znamená zapsaná příčina úmrtí a jaká nemoc tedy mohla mít v takovém věku natolik proměnlivou intenzitu, že již došlo k zaopatření, následně pravděpodobně ke krátkodobému zlepšení, ale nakonec dříve zemřel zaopatřovatel a nedlouho poté došlo zřejmě ke zhoršení stavu Anny, protože zemřela i ona. Nevěděl jsem, jestli věřit Dědkovým nástupcům, že ji zaopatřoval ještě on, protože i u oněch několika zápisů, kde jeho jméno stále figuruje, chybí jeho podpis - šlo tedy pochybovat, zda v těchto případech skutečně zaopatřoval (vzhledem také k tomu, že naposledy tak měl učinit den před vlastní smrtí) a jak jsem uváděl, nenapadalo mě poté, proč by jako zaopatřovatel byl i nadále nepravdivě uváděn. Kdyby tedy Annu nezaopatřoval on, učinil by to pravděpodobně těsně před smrtí Anny jeho nástupce a místo Dědkova jména by tam figurovalo jiné a nebylo by nač se ptát a nad čím se pozastavovat, ale když jsem se na záznam díval, bylo tu několik "proměnných" a napadaly mě různé varianty a otázky a chtěl jsem se zeptat na názor ostatních badatelů. Takže abych to shrnul, domnívám se, že Annu skutečně zaopatřoval ještě Dědek, protože by nebyl důvod tento fakt uvádět po jeho smrti, kdyby to nebyla pravda, došlo k němu pravděpodobně zhruba měsíc před smrtí Anny a u zápisů, kde figuruje jen Dědkovo jméno, měl spíše menší roli, protože kvůli zhoršování zdravotního stavu předával svou "agendu" nástupcům, kteří však svého "učitele" stále uváděli, dokud žil a měl jim co říct.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod slabici » čtv čer 26, 2014 12:15

Mě zaujal jeden z jeho posledních zápisů: byl blbý a neschopen sv.přijímání. To se tam psalo? PRoč to jenom neproškrtl jako u ostatních? Zajímaný zápis ;-)
Jana
Uživatelský avatar
slabici
 
Příspěvky: 87
Registrován: úte kvě 27, 2014 8:25
Oblast pátrání: Klatovy, Praha, Čáslav, Chotěboř

Re: "Zmrtvýchvstání" v matrice

Příspěvekod eMKa » čtv čer 26, 2014 12:40

slabici píše:Mě zaujal jeden z jeho posledních zápisů: byl blbý a neschopen sv.přijímání. To se tam psalo? PRoč to jenom neproškrtl jako u ostatních? Zajímaný zápis ;-)

prošktávalo se u malých dětí - u dospělého pokud schopen nebyl nebo nechtěl, uváděl se důvod
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků