Německé matriky online

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Německé matriky online

Příspěvekod ledik » úte čer 10, 2014 20:51

Objevil jsem odkaz na jednu německou stránku:

http://www.kirchenbuchportal.de/

kde jsem svou chabou němčinou zjistil, že by snad měla být spuštěn na konci léta projekt s digitalizovanými německými kostelními knihami (matrikami). Projektu by se mělo účastnit 12 evangelických církví z celého Německa.
Mohl by se někdo němčiny znalý podívat o co se jedná? Možná by to mohlo být něco, co by spoustu badatelů s kořeny v Německu mohlo posunout dál.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Německé matriky online

Příspěvekod duros » stř čer 11, 2014 7:24

Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Německé matriky online

Příspěvekod ledik » stř čer 11, 2014 9:01

Díky, toto vlákno jsem už dříve četl, ale myslím že ten findbuch, o kterém se ve vlákně hovoří je trochu něco jiného. V tom findbuchu by snad měly být jen seznamy matrik - aspoň mně nejde se z něho na nějaké náhledy vůbec dostat. Pokud se ale podíváte přímo na odkaz kirchenbuchportal.de, tak se tady hovoří snad o tom, že by měl být spuštěn portál přímo s matrikami online.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Německé matriky online

Příspěvekod alenas » stř čer 11, 2014 14:32

ledik píše:Objevil jsem odkaz na jednu německou stránku:

http://www.kirchenbuchportal.de/

kde jsem svou chabou němčinou zjistil, že by snad měla být spuštěn na konci léta projekt s digitalizovanými německými kostelními knihami (matrikami). Projektu by se mělo účastnit 12 evangelických církví z celého Německa.
Mohl by se někdo němčiny znalý podívat o co se jedná? Možná by to mohlo být něco, co by spoustu badatelů s kořeny v Německu mohlo posunout dál.

Zdravím,
pokud se týká výše uvedeného odkazu, tak je to většinou povídání o tom co je hosting, kolik stojí digitalizace, support a pod. Připadá mi to jako příprava na zpoplatnění všeho. Aspoň tak jsem to pochopila z diskuse - je toho moc a nechtělo se mi to zrovna celé studovat. Pokud sjedete dolů, na mapě Německa uvidíte modře vybarvené oblasti - ty se digitalizují.
Digitalizované oblasti http://www.kirchenbuchportal.de/wp-content/uploads/2014/04/Kirchenbuchportal-1-218x300.jpg
Seznam matrik najdete zde http://www.kirchenbuchportal.findbuch.net/php/main.php?ar_id=3708. Testovací betaverze by měla být spuštěna pravděpodobně koncem léta.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Německé matriky online

Příspěvekod ledik » sob pro 13, 2014 22:57

Od 12.12. je spuštěna 2.betafáze zpřístupnění velkého množství německých matrik online na stránce www.archion.de. Je zde možné hledat, které matriky jsou již zdigitalizovány. Samotné čtení digitalizovaných matrik je zatím přístupné jenom registrovaným betatesterům, kterých přibývá do konce roku 100 denně a od příštího roku již 200 denně. Plné zpuštění aplikace pro všechny uživatele je plánováno na březen 2015.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Německé matriky online

Příspěvekod lerak » ned pro 14, 2014 12:07

Jak se dostat k tomu registračnímu kódu pro Beta verzi to opravdu nevím.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Německé matriky online

Příspěvekod ledik » ned pro 14, 2014 16:32

Bylo třeba se registrovat už na začátku roku a teď postupně tyto kódy rozesílají 100 lidem denně. Ti kteří se registrovali do dubna 2014 by měli kód obdržet do konce roku. Pokud jste se dříve neregistroval jako betatester, tak musíte počkat až na spuštění ostré verze.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Německé matriky online

Příspěvekod lerak » ned pro 14, 2014 18:36

Děkuji za vysvětlení. Já jsem bohužel zjistil až teď v prosinci, že budu potřebovat matriky z Německa.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Německé matriky online

Příspěvekod lukyrauch » čtv úno 19, 2015 19:50

Já se snažím dostat na matriky narozených v městě (nebo vesnici) Petersdorf. Můžete mi někdo poradit?
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Německé matriky online

Příspěvekod Sagitarius » sob úno 21, 2015 15:42

lukyrauch píše:Já se snažím dostat na matriky narozených v městě (nebo vesnici) Petersdorf. Můžete mi někdo poradit?


Hodně obecné jméno. Nešlo by konkretizovat trochu oblast?
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Německé matriky online

Příspěvekod sanssouci » sob úno 21, 2015 17:40

sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Německé matriky online

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob úno 21, 2015 18:53

Lukyrauch píše v jiném svém příspěvku, že Petersdorf u Augsburgu...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Německé matriky online

Příspěvekod sanssouci » sob úno 21, 2015 20:46

Když to je Petersdorf u Augsburgu, tak by to bylo Petersdorf v okresu Aichach-Friedberg v Bavorsku.
Leží to asi 20 km severozápadně od Augsburgu. Na matriky se podívám.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Německé matriky online

Příspěvekod sanssouci » sob úno 21, 2015 20:52

U https://www.archion.de/ se žádné matriky obce Petersdorf nenajdou.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Německé matriky online

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob úno 21, 2015 21:12

to je škoda....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků