Stránka 1 z 2

Dispenze

PříspěvekNapsal: sob bře 20, 2010 22:55
od Galadwen
Protože jsem na problém dispenzí v matrikách nedávno narazila, dělím se:
Pro toho, kdo neví: Dispenz je speciální listina vydávaná církevními hodnostáři (zpravidla biskupem, arcibiskupem nebo papežem) povolující formou milosti výjimku z církví uznávaného pravidla. Její vydání je uvedeno v matrice u zápisu sňatku.
V matrikách jsem se setkala se dvěma typy dispenzí, a sice:
1) dispenz na odpuštění 1 - 2 ohlášek ze tří povinných (smysl mi uniká, o časovou úsporu asi nešlo)
2) dispenz na odstranění překážky manželství, zpravidla příbuzenství snoubenců (sňatek byl vyloučen do 4. stupně pokrevního nebo kmotrovského spříznění). Podle blízkosti příbuzenství vydával biskup nebo arcibiskup, papež v případech velmi blízkého spříznění, třeba 1. bratranec a sestřenice - u "občanských" sňatků jsem nikdy neviděla, vidí se u urozených.
Nedávno jsem potkala případ, kdy snoubenci dispenz na příbuzenství ve 4. stupni neměli a následně se zjistilo, že jsou bratranec a sestřenice. Museli sňatek uzavřít znovu s dispenzí - první byl církevně neplatný a dotyční tudíž rok a půl vůbec nebyli svoji a v manželství žili omylem :roll: .

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 8:25
od ozana
Jak se jim to mohlo stát? Ohlášky snad byly také od toho, aby někdo přišel za knězem a řekl mu "ale oni se nemůžou brát - vždyť jejich otcové jsou bratři"...

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 8:56
od bursica.d
S dispenzí jsem se setkala často. Našla jsem sňatek příbuzných (bratranec a sestřenice) - jejich matky byly sestry, ale dispenz u tohoto sňatku nebyl uvedený; asi tedy nebyl vydán. Je tento sňatek platný ? Jednalo se o církevní sňatek v roce 1918.

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 9:15
od Věra Mátlová
Vznikem Čekoslovenska v říjnu 1918 došlo k odluce státu od církve, takže u sńatku po tomto datu je to legálně v pořádku, co na to církev svatá - to nevím. Ale ta musela potom bezmocně překousnout doby ještě temnější, kolik promile sňatků bylo církevních v druhé polovině minulého století? Nejdřív musel proběhnout sńatek civilní, dál už to bylo jen soukromou záležitostí, jestli se půjde do kostela či nikoliv. Je jisté, že osoba pokřtěná je vázána jak sekulárním právem republliky, tak kanonickým právem své církve a měla by tedy respektovat obojí, a církevní nulita sňatku může být prohlášena pokud byl sňatek uzavřen s rozporem s kánonickým právem.

Re: Dispenze

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 9:23
od duros
Galadwen píše:....
1) dispenz na odpuštění 1 - 2 ohlášek ze tří povinných (smysl mi uniká, o časovou úsporu asi nešlo)
.....


Praveze islo - copy zo stranky archivu Trebon:
"Zjistil-li farář, že uzavření sňatku brání blízké příbuzenství či švagrovství, musela být tato překážka odstraněna a biskup či konzistoř požádáni o udělení dispenze. Žádost sepisoval farář a připojil k ní schéma příbuzenství a matriční doklady a vyčkal vyřízení žádosti. V dokladech je pak uložen originál dispenze, poskytnuté biskupem či konzistoří a podepsané biskupem nebo generálním vikářem. Zpravidla byla současně snoubenci vyžádána pro urychlení zdrženého sňatku dispenz od dvou ohlášek, jež se pak konaly jednou za třikrát. Později politický souhlas ke zkrácení ohlášek udělovala okresní správa politická, dispenz od blízkého příbuzenství zemská správa politická."

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 10:59
od Galadwen
Já právě nevím, setkala jsem se s i dispenzí 1x za 3x, aniž tam byla zároveň dispenz na příbuzenství - tam mi důvod vydání jasné není.
A jak bylo možné, že byl někdo přes rok v neplatném sňatku, to taky nechápu, protože ohlášky prvního sňatku měli normálně 3x. Že by přijel nějaký strýček z ciziny a řekl, Honzo, ty ňoumo, ty sis vzal tu Koránkovou bez dispenze, vždyť je to tvoje sestřenice? :lol: Byla to polovina 18. století.

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 11:14
od phejl
Taky resim podobny problem. Podle vseho se zda, ze u me v jednom pripade byli rodice snoubencu bratranec a sestrenice (nejsem si jisty jestli byl na takovy stupen pribuzenstvi treba dispenz). Snatek byl v roce 1919. Mam pouze oddaci list kde je kolonka "Listiny jimiz byly prekazky odstraneny" prazdna.

Rad bych slysel vase nazory. Diky.

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 14:36
od Galadwen
To by asi dispenz potřebovali. Ale do oddacího listu to třeba jenom nenapsali a dispenz třeba měli a je to v matrice.
Mám pocit, že 1. stupeň příbuzenství je bratr-sestra (otec/matka-dítě, kmotřenec/kmotřenka-kmotr), 2. stupeň bratranec-sestřenice (strýc-neteř), 3. stupeň rodiče snoubenců jsou bratranec-sestřenice, 4. stupeň prarodiče snoubenců jsou bratranec-sestřenice. Dispenz je potřeba do 4. stupně. Dneska už kmotrovství překážkou není.
Opravte mě, jestli to motám.

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 18:13
od jtks
Galadwen píše:Já právě nevím, setkala jsem se s i dispenzí 1x za 3x, aniž tam byla zároveň dispenz na příbuzenství - tam mi důvod vydání jasné není.


dúvody pro uspíšení a tedy "1x za 3" mohly být různé - třeba těhotenství nevěsty.

Mám dojem, že se v určitých obdobích neoddávalo. V nějaké oddací matrice jsem si povšimla, že úplně chybí zápisy v prosinci (advent). Prohledala jsem pak svoji databázi a ze zhruba 150 dat sňatků byl jen jeden v prosinci a to ještě hned na začátku 2.12.

To může být taky důvod pro dispens, pokud bylo potřeba uzavřít sňatek rychle (nejen kvůli těhotenství nevěsty, ale třebas i vdovec mohl spěchat se sňatkem, aby měl někoho, kdo se postará o děti)

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 18:40
od Galadwen
Určitě se neoddávalo v adventu a v půstu před Velikonocemi.
A jestli se vyplatilo žádat 1x za 3x pro urychlení, tak to asi nebylo s dřívější byrokracií tak zlé jako dneska, při dnešní lhůtě pro odpověď 30 - 60 dní by se stihli ohlásit klidně i čtyřikrát, než by jim vůbec dispenz došla :lol:

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 19:08
od jtks
Galadwen píše:Určitě se neoddávalo v adventu a v půstu před Velikonocemi.


Mě to napadlo, jen jsem o tom dosud neslyšela.

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 19:25
od phejl
Vedel by ste nekdo jak se u nas pocitaly ty stupne pribuzenstvi? Jeden zpusob tu napsala Galadwen (diky za to!). Ja se setkal jeste s tim ze stupen odpovidal poctu porodu (jestli to nepletu). Tj. napr 1. stupen - rodic/dite, 2. stupen - sourozenci, 3. stupen - napr. stryc/neter, 4. stupen - bratranec/sestrenice.

Tusite nekdo jaky vypocet se tedy spravne u nas pouzival a co tedy znamenal zakaz snatku do 4. stupne?

PříspěvekNapsal: ned bře 21, 2010 20:14
od duros
jtks píše:
Galadwen píše:Určitě se neoddávalo v adventu a v půstu před Velikonocemi.


Mě to napadlo, jen jsem o tom dosud neslyšela.


To sa zachovava dodnes. Ziaden farar Vas nezosobasi v tomto obdobi, rovnako tak sa to tyka roznych zabav a plesov - nekonali sa vtedy a vzhladom na postne obdobie by sa ani konat nemali v sucasnosti, ale to uz je nieco ine, dnes sa na to velmi nedba.

Ještě jedno povolení

PříspěvekNapsal: pát dub 02, 2010 21:24
od Milarka
Ještě jsem v matrikách zahlédla jeden druh dispenzu/povolení od úřadů - pokud byl ženich či nevěsta neplnoletý sirotek, pak musel mít ke svatbě souhlas od úřadu (myslím, že od politické správy). Jinak ten souhlas se svatbou dával otec. Jedná se o období kolem r. 1890.

dispense - ruzne viry

PříspěvekNapsal: sob dub 03, 2010 1:51
od Tomsa
Dalsi prekazkou odstranovanou dispensi je
ruzna vira snoubencu - napr. znam snatek u vyznani evangelickeho a grecko-katolickeho byzantskeho ritu. Obdobi = konec 40tych let po 2.sv.vojne.

Ohlasky 1x za 3x jsou samozrejme usporou casu (kdyz byly kazdy tyden jedny). A samozrejme byly situace kdy nebyly potreba, tak to slo skratit. Napr. snoubenci byli ze stejne obce, pak realne stacily 1x. Neb ty ostatni byli do rodiste zenicha a nevesty, pokud jejich soucasne bydliste je jine. A pripadne se vyuzivalo take do predesleho bydliste pokud bylo ruzne od rodiste.
(
Pak to v praxi vypadalo např.takto:
- nevesta je rozena v soucasnem bydlisti,
staci ji 1x ohasky
- zenich bydli jinde nez v rodisti a nez nevesta
tak potrebuje
1x v rodisti
& 1x v nynejsim bydlisti
& 1x v obci nevesty.
)

No a s tim stryckem z ameriky to neni daleko od veci.
Snoubenci mohli byt mladsi z deti a rodice pak hodne stari, nebo uz zemreli pred svatbou. Nemuseli vedet o sve vzajemne prizni.
Trochu divne je, ze by o tom nevedel nejaky "zalovnicek" z obce.
Ale treba u hodne rozvetvenych rodu v tom byl take docela chaos.
A pak uplne se na to vzdy take nehledelo, i kdyz se o tom vedelo.
Napr. znam snatek, kdy si bratr vzal postupne vetsinu ze svych 8mi dcer, neb jim otec nepovolil jinak, aby se nedrobil majetek.
A znam i pripad "ztroskotancu", kteri to takto neosetrili,a pak nemeli na splaceni podilu a dluhu az z nich byli zebraci "dřív než zdrávo".