Přesný čas narození - současnost

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Přesný čas narození - současnost

Příspěvekod michald » pon bře 08, 2010 23:39

Klasické genealogie se to týká ze zřejmých důvodů jen vzdáleně, ale třeba to někomu pomůže a ušetří telefonování či mailování: pokud máte "štěstí" na porodnici, která provedla vyskartování starších porodopisů podobně jako ta moje, lze přesný čas narození obyčejně zjistit ještě ve sbírce listin k matričním knihám (pokud jste ročník, kdy se to už evidovalo, odhadem tak od 50-60tých let?). Ty však nejsou v současnosti uloženy na matričních úřadech, ale na úřadech krajských (většinou, nemusí být asi nutně pravidlem ve 100% případů). Každopádně o jejich uložení by matrikářka v místě narození měla aspoň tušit. Čas narození se přímo do matričních knih nezapisoval (nezapisuje). Potvrzení o údaji ze sbírky listin vydá krajský úřad oprávněné osobě za 50 Kč dle obvyklých regulí (u mě stačila písemná žádost formou dopisu).
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod Gabriel » úte bře 09, 2010 22:38

hm..hm...dobré... velmi zajímavé...takže prosím...úplně pro blbce...dejme tomu, že jsem se narodil v dubnu 1959 v Brně a moje maminka je natolik duchapřítomná, že neví ani jestli ráno, odpoledne, nebo v noci. A stejně by se jí věřit nedalo... kam bych se měl stavit? Nebo kam napsat? a platit potom převodem?...omlouvám se za tak lbbou otázku...ve svých dvaceti letech ještě nejsem tak zběhlý v tom, který úřad je který a na co jsou...no a ten přesný čas mě opravdů hóóódně zajímá...:-)
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod michald » stř bře 10, 2010 0:24

Gabriel píše:hm..hm...dobré... velmi zajímavé...takže prosím...úplně pro blbce...dejme tomu, že jsem se narodil v dubnu 1959 v Brně a moje maminka je natolik duchapřítomná, že neví ani jestli ráno, odpoledne, nebo v noci. A stejně by se jí věřit nedalo... kam bych se měl stavit? Nebo kam napsat? a platit potom převodem?...omlouvám se za tak lbbou otázku...ve svých dvaceti letech ještě nejsem tak zběhlý v tom, který úřad je který a na co jsou...no a ten přesný čas mě opravdů hóóódně zajímá...:-)


Začal bych telefonátem/emailem do porodnice (třeba budete úspěšnější a porodopis ještě existuje - budete to mít zdarma a mít komplikované), pokud nepochodíte, zkuste Krajský úřad JM kraje, chtějte někoho kdo dělá matriční agendu a ptejte se po sbírce listin ke knihám narození. Já platil po tlf. dohodě "obálkovou metodou", tzn. bankovka 50 Kč do obálky, abych na Kraj (jiný) nemusel přes půl republiky.
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod Gabriel » stř bře 10, 2010 12:48

dííííííky
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Gabriel » čtv bře 18, 2010 10:41

tak pro Brňáky narozené na Obilním trhu mám upřesňující informace přímo od zdroje. Cituji:

Vážený pane Horáček,
časy narození se dochovaly až od roku 1965 , a to ještě nejsou kompletní ( některé roky chybí úplně, nebo se dochovala jen část) . Kompletní jsou až od roku 1977. Je mi líto,ale nikde jinde časy narození nejsou.

no, co naplat... Hezký den a štěstí při pátrání všem.
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod bursica.d » čtv bře 18, 2010 14:14

Gabriel píše:tak pro Brňáky narozené na Obilním trhu mám upřesňující informace přímo od zdroje. Cituji:

Vážený pane Horáček,
časy narození se dochovaly až od roku 1965 , a to ještě nejsou kompletní ( některé roky chybí úplně, nebo se dochovala jen část) . Kompletní jsou až od roku 1977. Je mi líto,ale nikde jinde časy narození nejsou.

no, co naplat... Hezký den a štěstí při pátrání všem.


Ještě mne napadla taková maličkost - podotýkám, že jsem se narodila v Brně na Veveří ulici a to mnoho let před Vámi uvedenými daty) - ještě by bylo možné vyhledat přesný čas narození ze zdravotní karty (jestliže se dochovala ta původní); se mnou ta moje zdravotní karta cestuje sem a tam (až už je hodně tlustá). Z porodnice se totiž vydávaly doklady (nebo posílaly) tzv. porodopis. :)
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků