Když je předek voják kdo ví odkud

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod ledik » stř dub 02, 2014 21:53

Rád bych se podělil s výsledkem svého pátrání, které by mohlo možná některým z Vás ukázat možnou cestu, jak se dostat ze slepé uličky.
Pátráním ve své hlavní mužské rodové linii jsem se dostal ke svému praprapraprapradědečkovi Janu Linkovi, o kterém jsem se z matrik dozvěděl následující:

22.11.1772 v Bystřici nad Pernštejnem vyznal pravou katolickou víru a stal se katolíkem. Je zde zapsán Jako Joannes Link, voják regimentu Loudon. V té době měl regiment Loudon rakouské armády v Bystřici své kasárna a v matrikách je zápisů týkajících se vojáků tohoto regimentu velké množství.

30.11.1776 byl Jan Link svědkem na svatbě jinému vojákovi a je zde zapsán stále jako voják regimentu Loudon.

21.7.1779 je jako kmotrou jednoho dítěte zapsána jistá Kateřina, manželka krejčího Jana Linka. Žádní jiní Linkové v Bystřici, ani širokém okolí nežili, takže se téměř jistě jedná o manželku mého předka. Ze zápisu mi vyplívá, že v roce 1779 již musel být Jan Link ženatý a odešel z armády.

1.6.1780 se Janu Linkovi a jeho ženě Kateřině narodilo první dítě, můj prapraprapradědeček – Jan Antonín Link.

Pátral jsem po svatbě Jana Linka a Kateřiny v Bystřici i v docela širokém okolí v období od roku 1775 do roku 1779, ale žádná taková svatba se mi nepodařila najít. Jan Link se nakonec ženil ještě 2x a z těchto zápisů a ze zápisu úmrtí mi vycházelo několik možných let narození – 1752, 1756, 1740. Rok 1740 je vypočtený podle údaje z matriky zemřelých, kde jsou podle mých zkušeností vždy nejméně přesné údaje. Z údajů z matriky oddaných mi vycházelo, že se Jan Link narodil někde v letech 1750-1758.
Protože jsem nenašel zápis o první svatbě Jana Linka s Kateřinou, dostal jsem se do slepé uličky, kde mi pátrání v matrikách už nemohlo moc pomoci. Potřeboval jsem zjistit, kde a kdy se Jan Link narodil. Je možné, že manželka Kateřina pocházela z místa jeho rodiště a přivedl si ji do Bystřice potom, co mu skončila služba v armádě.
Na internetu jsem se jednou dozvěděl, že existují soupisy vojáků jednotlivých regimentů rakouské armády od roku 1740. Jedná se o tzv. Musterlisten und Standestabellen, které jsou uloženy ve vojenském archívu ve Vídni, ale také je mají na mikrofilmech ofocené Mormoni na adrese familysearch.org. Pro nalezení správného soupisu vojáků musíte znát číslo regimentu, u kterého Vámi hledaný voják sloužil. Podařilo se mi zjistit, že regiment Loudon měl pořadové číslo 29. Objednal jsem si tedy mikrofilm se soupisem tohoto regimentu z let 1772-1773 do jejich rodinného centra ve Vratislavi v Polsku.
Dnes jsem toto centrum navštívil a po půlhodině se mi skutečně podařilo svého Jana Linka najít. Podle zápisu se narodil ve vesnici Osterdorf u Pappenheimu, což je v Bavorsku. Zrovna Bavorsko jsem tedy vůbec nečekal. V roce 1772 by mu mělo být 18 let, rok narození je tedy 1754. Tento údaj tedy sedí naprosto přesně do středu mnou předpokládaného období. Dále by měl vyznáním luterán, což opět koresponduje s tím, že v roce 1772 přestoupil na katolickou víru. Naverbován byl 26.7.1771 na 7 let a služba mu měla končit v červenci roku 1778. Toto opět sedí se zápisy z matrik. Myslím, že jsme našel toho pravého, kterého jsem hledal.
Výsledek mého pátrání je pro mne velmi překvapivý a nečekaný. Zjistil jsem vlastě, že jsem němec. Zajímavé je také sledovat vývoj mého rodového jména Linck – Link – Linek – Línek. Z typického německého příjmení se během 120 let stalo typické české příjmení, kde by člověk německý původ asi nikdy nehledal.
Byl bych zkušenějším kolegů vděčný, kdyby zkontrolovali mé čtení zápisu, jestli jsem něco nepřehlédl, nebo špatně nepřečetl. Neví někdo, jak by se dalo dál postupovat? Jsou německé matriky digitalizovány podobně jako u nás?
Pátrání po předcích je někdy téměř detektivní práce.
Přílohy
DSCN4694x.jpg
DSCN4694x.jpg (247.65 KiB) Zobrazeno 6541 krát
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod Kašpar » čtv dub 03, 2014 5:39

Trochu Vás opravím stran původu.
Především jste Čech, přinejmenším místem narození. Přesněji jste Moravan z Vysočiny.
Co se týče původu Vašeho praprapra atd., Bavorsko a Německo ( ačkoliv je jeho součástí), je trochu rozdíl. A nakonec - Češí a Bavoři se rozuměli více, než Češi a ostatní Němci.
Příjmení Linek, byť zapsané kurentem, je poměrně běžné, například ve východních Čechách
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod ledik » čtv dub 03, 2014 7:56

Toho Němce jsem samozřejmě myslel v nadsázce. Nějaký původ v našem středoevropském prostředí nemá smysl moc řešit. Podle místa narození a předků z matčiny strany bych se klidně mohl považovat za Poláka z Těšínska.
Příjmení Linek je opravdu nejvíc rozšířené ve východních Čechách, ale také ve Slezsku. Proto jsem čekal, že výsledek mého pátrání mě spíš pošle do těchto končin. Z rodu Linků z Vysočiny už zůstala jenom moje rodinu, tak jsem doufal, že najdu nějaké své vzdálené příbuzné.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod Zora » čtv dub 03, 2014 7:59

ještě bych doplnila, že vlastně žádné Německo v dobách, o kterých hovoříte, neexistovalo...:-)))
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 03, 2014 8:11

nemám s německými matrikami zkušenosti,
ale tady se řešilo, jak na ně
viewtopic.php?f=16&t=3736
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod ledik » čtv dub 03, 2014 8:30

Díky za odkaz. Na ty stránky už jsem se díval a jsou tam asi jen střípky z existujících matrik.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 03, 2014 8:39

Tak pak to zkuste jako se to dělá s Vídní- prostě najděte faru, pod kterou Osterdorf u Pappenheimu patří a napište jim. Mohli by odpovědět.
Jinak jsou tady na fóru kolegové z Německa, mohli by pomoct (napadá mne Gabi a HenricusII- s ním se dá i česky).
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod ledik » čtv dub 03, 2014 8:47

Díky. Asi to bude jediná cesta. Bohužel neumím vůbec německy, ale aspoň je to výzva. Kdyby se při bádání jenom vypisovala jména z matrik, tak by to ani nebylo zajímavé.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 03, 2014 8:54

jasně :-)
děsná nuda, jinak
(když pominu, že se to člověk musí naučit číst, hledat, pochopit a nastudovat, tak je to nuda)
:-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod Semik » čtv dub 03, 2014 9:48

Hodně zajímavé a hned mi naskakují neskromné dotazy. Jak dlouho trvá dodání mormonských mikrofilmů? Objednává se přes tento web? Vy jste jel hledat do Vratislavi? Dají se mikrofilmy nechat poslat i do Prahy? To, co jste objevil, je verbovací zápis? Neměly by "Musterlisten und Standestabellen" vypadat jinak? Proč tolik otázek?
Mám také případ jednoho vojáka, pro změnu z 28. pěšího pluku. Jen odhaduji, kde a kdy se mohl narodit.
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod ledik » čtv dub 03, 2014 10:24

Rád odpovím. Proto jsem to tady vlastně psal. Mikrofilm jsem objednával někdy o vánocích přes webové stránky familysearch.org. Ten Vámi připojený odkaz je přesně ta adresa. Je potřeba zadat klíčové slovo "Musterlisten und Standestabellen" a pak vybrat ten správný pluk. Ten Váš pluk č.28 tam je určitě.
Zarezervování mikrofilmu na 3 měsíce mě stálo 15 zlotých, tedy asi 100Kč. Jedná se spíš o symbolický manipulační poplatek. Mikrofilm se dá poslat do jednoho z rodinných center Mormonů, ale pouze do těch, kde mají čtečky mikrofilmů. Do České republiky to bohužel nejde. Jde to do Rakouska, Německa, nebo do Polska. Pro mne byla ta Vratislav nejblíž, a vzhledem k tomu že umím polsky tak i bez jazykové bariéry.
Ten zápis je opravdu z Musterlisty. Je z roku 1772 a v té době měly Musterlisty (aspoň tedy u mého pluk 29) tuto formu zápisu. Na mikrofilmu, který jsem měl k dispozici, byly i Musterlisty z roku 1782 a tam už to bylo formou tabulkového zápisu. Na Musterlistách jsou vojáci řazeni podle Kompanií a je potřeba ji pročíst celou, dokud na osobu kterou hledáte nenarazíte. Není to řazeno nijak abecedně.
Pokud potřebujete ještě nějakou informaci, tak rád odpovím. Přeji úspěch ve Vašem pátrání.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod ledik » čtv dub 03, 2014 10:26

Ještě doplnění. Dodání mikrofilmu trvalo asi měsíc a půl.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod ledik » čtv dub 03, 2014 10:38

Karolina Vernerova píše:Tak pak to zkuste jako se to dělá s Vídní- prostě najděte faru, pod kterou Osterdorf u Pappenheimu patří a napište jim. Mohli by odpovědět.
Jinak jsou tady na fóru kolegové z Německa, mohli by pomoct (napadá mne Gabi a HenricusII- s ním se dá i česky).


Ještě jednou díky za tip. To bude asi to nejjednodušší jak postupovat dál. Zjistil jsem, že v Ostendorfu je luteránský církevní sbor s kostelem, který spadá pod faru v Pappenheimu. Zkusím tedy napsat farářovi, třeba to bude nějaký genealogický nadšenec.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod Semik » čtv dub 03, 2014 10:45

Děkuji za odpověď. Můj vdálený příbuzný již tuto možnost zkoušel v USA, ale zatím jsme "nenatrefili" ten pravý mikrofilm. Nevíme, odkdy dokdy byl přesně vojákem. A tak mě zaujala možnost půjčit si index "Kartei für Musterlisten und Standestabellen, 1740-1820". Nemáte někdo informaci, kdo všechno, případně jakou formou, se tam zapisoval?
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Když je předek voják kdo ví odkud

Příspěvekod ledik » čtv dub 03, 2014 10:58

Četl jsem si Vaše povídání o Janu Šemíkovi. Myslím, že pro Vás by byl nejlepší mikrofilm s roky 1803, 1804, 1805. V tu dobu máte prokázáno, že byl vojákem tohoto pluku. Musterlisty totiž obsahují seznam všech vojáků, takže nezáleží na roku kdy byl k pluku naverbován. Pro Vás by byl nejlepší mikrofilm 1360497 z let 1803-1804, nebo mikrofilm 1360498 z let 1804-1805. Tam by měl být Váš předek uveden, když je v roce 1804 uveden v matrikách jako voják tohoto pluku.
Na indexu "Kartei für Musterlisten und Standestabellen" jsou podle toho, co jsem zjistil na internetu, pouze důstojníci řazení v abecedním pořadí.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků