opisy matrik

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

opisy matrik

Příspěvekod Nayro » ned úno 02, 2014 16:03

Často se začneme o opisy matrik zajímat až tehdy, kdy zjistíme, že se hledaná matrika nedochvala, nebo v ní chybí nějaká ta stránka. Když jsem se dostal do situace, že jsem nemohl najít dalšího předka v přímé linii, přestože jsem prohlédl matriky obcí v pavství a jeho okolí, napadlo mě, že prostě jen z nějakého důvodu nebyl v matrice zápis proveden a že by mohl být v opisu matriky. Po prohlédnutí opisu jsem se nestačil divit. Dostal jsem se k hledanému zápisu a navíc objevil křty a svatby osob, které v "originálu" chybí. Šlo o opis z období 1688-1750. Přestože tedy vedení matričních duplikátů bylo nařízeno až roku 1799, existují opisy i starších matrik. Stojí tedy za to zapátrat, zda existují opisy hledaného období a možná najdete to, co se vám dlouho nedaří objevit. Nespoléhat na to, že v opisu je přesně totéž, co v originálu. Ve starších matrikách se běžně setkávám s tím, že je uváděno pouze křestní jméno manželky nebo matky. V opisech ale bývají uvedena i jejich příjmí.
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: opisy matrik

Příspěvekod Zora » ned úno 02, 2014 16:20

Většinou si ty úplně nejstarší opisy dělali faráři pro svoji potřebu, aby se oni a jejich nástupci lépe orientovali,(třeba kvůli příbuzenským vztahům), proto tolik vepsaných poznámek, oprav či doplnění... Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: opisy matrik

Příspěvekod Míla » ned úno 02, 2014 16:44

Zatim jsem nebyla schopna vypátrat,kde jsou opisy matrik uloženy. Pán farář na příslušné faře mi sdělil, že všechno museli odevzdat po roce 1945 národnímu výboru a že na faře nic není. Můžete mi poradit kde je hledáte. Díky
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: opisy matrik

Příspěvekod Nayro » ned úno 02, 2014 17:20

Obraťte se na příslušný zemský nebo oblastní archiv, kde vám jistě sdělí, zda a v jakém rozsahu opisy žádané oblasti existují
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: opisy matrik

Příspěvekod Zdenek » ned úno 02, 2014 19:54

Zora píše:Většinou si ty úplně nejstarší opisy dělali faráři pro svoji potřebu, aby se oni a jejich nástupci lépe orientovali,(třeba kvůli příbuzenským vztahům), proto tolik vepsaných poznámek, oprav či doplnění... Z.


No on je docela rozdíl mezi opisy a kopiemi. Faráři si pořizovali pro svou potřebu kopie (případně indexy), kdežto opisy jsou nařízení, které museli od určité doby provádět všichni (pokud vím, nikdo neměl právo do nich dopisovat jiné údaje, než které byly v originálech, i když vyloučit to nemohu). Tyto se potom centrálně shromažďovaly .....

Pokud to někoho zajímá, už jsme to tu o dost dříve probírali v tomto vláknu:
viewtopic.php?t=1850

Ale jsou tam informace spíš o opisech na Moravě, tak pokud má někdo bližší poznatky k opisem Českým, bylo by záslužné to tam připsat. :D
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: opisy matrik

Příspěvekod Zora » ned úno 02, 2014 20:51

Slova kopie a opisy mně přijdou z hledsika provedení v tehdejší době naprosto stejné. Ale omlouvám se za nevhodnou dormulaci. Faráři většinou knihu psali třikrát, originál a jedno provedení z hlediska nařízení, to třetí pro svoji potřebu. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: opisy matrik

Příspěvekod Nayro » úte úno 04, 2014 21:24

Při představě, že farář prováděl stejný zápis do tří knih se ani nedivím, že docházelo k chybám, neúplným či chybějícím zápisům. A kde ten třetí opis končil? Patrně opisy pro svou potřebu faráři prováděli ještě dávno před nařízením jejich pořizování. Těžko asi z vlastní iniciativy pořizovali dodatečně ještě opisy starších matrik. I když, kdo ví...
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: opisy matrik

Příspěvekod Sagitarius » úte úno 04, 2014 22:34

Vzhledem k tomu že se jednalo o neoficiální záznamy (a tudíž o nich církevní/světská moc nevěděla), je docela možné že se něco z toho dochovalo ve farních archivech. Ale moc toho asi nebude...
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: opisy matrik

Příspěvekod PomněnkaPrvní » stř úno 05, 2014 9:54

V Dražůvkách mi chybí tři roky, tak jsem se ptala MZA v Brně.
1. dotaz na opis matriční knihy - zde odpověď: Uvedenou mezeru v zápisech nelze bohužel ničím nahradit, protože opisy matrik pro celou brněnskou diecézi začínají až v roce 1777/1778, starší opisy matrik dnes již neexistují.

2. dotaz na kopii matriční knihy - zde odpověď: to co máte na mysli je tzv. matriční triplikát, který nemá právní platnost originálu ani duplikátu (opisu) matriky a sloužil pouze pro vnitřní potřebu církve. Vedení těchto triplikátů bylo nařízeno až v roce 1835, takže se jedná o poměrně mladý pramen, navíc velmi neúplně dochovaný. Triplikáty byly vždy součástí písemností farních archivů a byly (pokud se vůbec dochovaly) předány v loňském roce do Diecézního archivu Brněnského biskupství se sídlem v Rajhradě u Brna.

Třeba to někomu pomůže.
Hezký den :)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: opisy matrik

Příspěvekod Nayro » stř úno 05, 2014 18:15

Odpověď MZA Brno mě docela překvapuje. Sám mám prověřený opis boskovické matriky ((MZA Brno, i.č. 5, N 1688-1750, O 1688-1750, Z 1732-1750). Je připraven k digitalizaci, viz. http://actapublica.eu/matriky/brno/?pg=2 ale jinak v archivu volně přístupný k nahlédnutí.
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: opisy matrik

Příspěvekod Slim » stř úno 05, 2014 18:28

Chybný odkaz http://actapublica.eu/matriky/brno/?pg=2
V URL není odkaz na matriky co hledáte, ale obecně seznam všech matrik, nebo matriky které naposledy hledal ten, co odkaz otevíral.
Actapublica mají tuto část programu hodně nešikovně a klíčové údaje nejsou umístěny v URL, ale jsou zapamatovány v cookies. Takže přestože Vám odkaz zobrazí co chcete, tak jenom proto, že to Blansko bylo u Vás naposledy vyhledáváno.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: opisy matrik

Příspěvekod Zora » stř úno 05, 2014 18:34

Nayro píše:Odpověď MZA Brno mě docela překvapuje. Sám mám prověřený opis boskovické matriky ((MZA Brno, i.č. 5, N 1688-1750, O 1688-1750, Z 1732-1750). Je připraven k digitalizaci, viz. http://actapublica.eu/matriky/brno/?pg=2 ale jinak v archivu volně přístupný k nahlédnutí.


Tohle téma vztaženo k brněnským matrikám mě moc zajímá, můžete vložit třeba navigaci, kde ony "seznamy" opisů, připravených pro digitalizaci na stránkách acta publica najít?
Děkuji, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: opisy matrik

Příspěvekod Slim » stř úno 05, 2014 18:43

Naposledy upravil Slim dne stř úno 05, 2014 18:47, celkově upraveno 1
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: opisy matrik

Příspěvekod Zora » stř úno 05, 2014 18:46

děkuji oběma, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: opisy matrik

Příspěvekod Kasr » stř úno 05, 2014 20:15

Seznam všech opisů které jsou v MZA a budou digitalizovány najdete po přihlášení pod Můj účet a Dokumenty.
Teď jsou k dispozici k nahlédnutí na mikrofilmech.
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků