domovské právo přidělování ?

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

domovské právo přidělování ?

Příspěvekod ota » ned led 05, 2014 8:56

Dobrý den,
nemáte někdo prosím zkušenosti s přidělováním domovského práva. Narazila jsem v konsprikci v Praze na poznámku, že uvedené osobně bylo uděleno domovské právo do Josefodolu 17.9.1879 č.976 ( čísla přidělovala příslušná obec ?) Ale narodil se v Lovosicích, jeho otec pocházel z Prahy a tam se také po několika letech z Lovosic vrátili. K Josefodolu jsem žádné rodinné návaznosti nenašla. Nevíte podle čeho byla domovská práva přidělována ? Domnívala jsem se, že to bylo podle místa narození otce. Od roku 1881 se podle konsprikcí vyskytuje vždy už jen v Praze - Žižkov až do smrti. Děkuji za vysvětlení, O.
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: domovské právo přidělování ?

Příspěvekod Zora » ned led 05, 2014 9:08

děti narozením (po otci)
manželka sňatkem (po manželovi),
udělením obecním úřadem (např. po delším trvalém pobytu v místě),
získáním úředního postu v obci (např. četník).
http://cs.wikipedia.org/wiki/Domovsk%C3%A9_pr%C3%A1vo

Zde seznam témat z fóra, kde se to už mnohokrát řešilo.
search.php?keywords=domovsk%C3%A9+pr%C3%A1vo&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat


ano, čísla přidělovala příslušná obec, všeobecně platilo, že o udělení domovské příslušnosti bylo třeba požádat, a obecní rada rozhodla, zda odsouhlasí, potom mel domovský list příslušné číslo a bylo na nem uvedeno datum "přidělení"
U přestěhovaných se jednalo o poměrně dlouhou dobu - cca 10 , aby se prokázalo, že žadatel a jeho rodina žijí spořádaným životem a budou obci ku prospěchu...
Většinou se za přidělení domovského práva platil poplatek, nebo příspěvek, u nás to třeba bylo do obecní poklady na nezaopatřené děti.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: domovské právo přidělování ?

Příspěvekod ota » ned led 05, 2014 9:31

Děkuji moc, už jsem se dívala na forum, Napadlo mě to, ale až když jsem dotaz poslala. Nebylo by možné, aby se úředník spletl a napsal toto domovské právo k jinému člověku ? Jednalo se o jméno Hoffmann, které jsem v Josefodolu našla, ale našeho rodu se určitě netýká. Ti žili v Praze od roku 1712 s přerušením cca 4 roky v Lovosicích. Četník také nemohl být, protože zaměstnání má napsané muzikant - zpěvák kupletů. V předchozích deseti letech žili v Praze a z toho 4 roky byl na vojně u 23.pěšího pluku jako hudebník. Tak bych to tipovala na chybu v konsprikci. Co myslíte ?
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: domovské právo přidělování ?

Příspěvekod Zora » ned led 05, 2014 9:56

I ta chyba úředníka by byla možná...

Nenašla jsem údaj, kdy Váš Hoffman žil, zda mu nemohlo být třeba uděleno dom. právo automaticky, nebo ho obdržel otec rodiny (jaké bylo povolání otce....)..., navíc opravdu netuším, zda se třeba v Josefdole neubytovávala vojenská hudba .... (voják mohl patřit do podobné kategorie jako četník), ale spíš jde jen o plané úvahy...
Ještě by bylo dobré podívat se, zda rodina nemá v Praze více policejních přihlášek a jaké jsou na těch dalších údaje o dom. příslušnosti...

Já jsem se kdysi snažila získat více informací o přidělování dom. práva , protože jsem našla domovský list praprababičky (cca po roce 1900) a pomocí něho jsem chtěla zjistit, od kdy bydlela v obci Brno-Husovice (tam ji bylo právo uděleno)
Bohužel se zřejmě doba , po kterou osoba byla v obci hlášena a za kterou si mohla požádat o přidělení, různila. Nezjistila jsem vůbec nic přesného a jasného......
Navíc, zmíněná předkyně byla v Hsovicích asi hlášena, ale vlastně tam nepobývala, protože se střídavě starala o rodiny synů, kteří postupně ovdověli v nepříjemných životních situacích...
Zřejmě měla rodina v Husovicích dům, ale ani vlastnictví domu automaticky nedávalo právo na dom. příslušnost.

Pradědeček, úšpěšný živnostník, dokonce člen obecní rady získal domovské právo až asi po více než 10 let od přestěhování do Ivančic a vybudování živnosti. (Faktem je, že se udělovalo na základě žádosti a třeba požádal se zpožděním, to asi nevypátrám.)
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: domovské právo přidělování ?

Příspěvekod ota » ned led 05, 2014 11:08

Děda Franz Hoffmann (1775) - měšťan - bednář Praha - Malá Strana

Otec Josef (1810) narozený v Praze - Malá Strana , voják - potom hostinský - v Lovosicích, potom v Chlumčanech a od roku 1861 v Praze,
syn Josef Hoffmann 1858 - narozený v Lovosicích - a potom od roku 1861 v Praze
na vojně 1874 - 1878 a dále v roce 1879 již ( Praha 2, Žižkov, Vršovice) hudebník - kde se i žení a má děti (mou babičku Anna Hoffmannová) narodila se ve Vršovicích.
Našla jsem více konsprikcí, ale nikde na dalších o Josefodolu není zminka. Všude jen Praha, Lovosice, Chlumčany. Tak si myslím, že je to opravdu chybný údaj. Je tam i další nesrovnalost, a to poznámka (již ženatý) u toho dom. listu, to v roce 1879 nebyl, ženil se až 1884 a to v Praze. Tak děkuji za snahu a vysvětlení. O.
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: domovské právo přidělování ?

Příspěvekod Zora » ned led 05, 2014 11:15

s největší pravděpodobností půjde o omyl úředníka. Prošla jsem i zaniklé Josefodoly, nikde žádná indicie, že by snad z nějakého důvodu žil zde.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: domovské právo přidělování ?

Příspěvekod ota » ned led 05, 2014 19:38

Díky moc :-)
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: domovské právo přidělování ?

Příspěvekod Věra Mátlová » ned led 05, 2014 20:25

Hledala jste v konskripcích (Národní archiv) nebo i v soupisu pražských domovských příslušníků (AHMP)? tam je jak Franz tak Josef se spoustou dalších detailů.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: domovské právo přidělování ?

Příspěvekod ota » úte led 07, 2014 6:18

Ano hledala, tam jsem na to právě narazila. Děkuji za snahu. :-)
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků