Sňatky z celé ČSR u sv. Tomáše

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Sňatky z celé ČSR u sv. Tomáše

Příspěvekod galulois » sob říj 26, 2013 19:46

Procházím matriky sv. Tomáše v Brně a jsem překvapena kolik sňatků z celého Československa je tady zapsáno. Hlavně roky 1928 - 1934. Neuvěřitelné. Hlavně tedy jižní Morava, kus Vysočiny, jsou tu i Pražáci, Jihlava, Bratislava, atd. - bomba. Načítá se to docela rychle a i když nenajdete příbuzného, je to počteníčko. :-) Jen nevím, proč byl Tomáš tak populární. Předci byli z Vyškovska a přece se berou v Brně, aniž bych objevila jakýkoli důvod k tomuto kroku. Zvláštní.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Sňatky z celé ČSR u sv. Tomáše

Příspěvekod Zora » sob říj 26, 2013 20:17

http://actapublica.eu/userdata/inventar ... _mesto.pdf
na str. 38 o faře u sv. Tomáše, historie, ale kupodivu zde není uvedeno nic v souvislosti s vaším příspěvkem.

Bohužel se mně zatím nepodařilo zjistit, proč právě tento kostel, ale faktem je, že když hledám svatbu nebrněnských osob, většinou zde uspěju.
Snad byla fara určena i pro "příchozí" z jiných měst. Ženil se mně tu pradědeček (podruhé, on i nevěsta byli odjinud, svatbu provázely zřejmě méně opříjemné okolnosti, domnívám se, že šlo o svatbu "na oko", manželé pak žili každý jinde), vdávala se tu babička, ona snoubenci byli z Ivančic, buď pro slavnostnější atmosféru, nebo snad v souvislosti s ekonomickým postavením budoucího manžela - něco u vojáků a další...
Zatím jsem to brala tak, že nechtěli svatbu "doma" a tenhle kostel možná sloužil i "přespolním".
Pokusím se zjistit maximum, ale... nevím, zda se zdaří. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků