Údaj o věku v matričních zápisech

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Údaj o věku v matričních zápisech

Příspěvekod Anna » úte zář 08, 2009 20:24

Jak hodně se dá věřit údajům o věku např. snoubenců v matričních záznamech?
Řeším případ, kdy mám úmrtní záznam a oddací záznam předka, ale z údajů o věku v daném okamžiku mi nakonec vyjde vždy odlišný rok narození. Dokonce se mi to rozchází až o 8 let.
Je možné, že i tak hodně může být tento údaj popletený, nebo jsem spíše našla nějakého jmenovce-vrstevníka? Jiný zápis v daných letech se na jméno předka bohužel nevyskytuje, a to jak u úmrtí, tak u svatby.

Děkuji předem za rady o podobné zkušenosti
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod ozana » úte zář 08, 2009 20:46

To by mne také zajímalo.
Mám sňatek předka, který se podle uváděného věku měl narodit v roce 1823 (jména rodičů nejsou uvedena), ale v tom roce jsem ho nenašel, jen o dva roky dříve je odpovídající jméno.
Také nemám jistotu že je to on.
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod Vizi » stř zář 09, 2009 5:07

S hodně velkou rezervou, obzvlášť u starších zápisů je to údaj spíše orientační, +/- 5 let je naprosto běžné. Teprve v druhé polovině 19. století se jedná o údaje, které lze považovat za přesné.
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Příspěvekod Claricia » stř zář 09, 2009 5:20

Vizi píše:S hodně velkou rezervou, obzvlášť u starších zápisů je to údaj spíše orientační, +/- 5 let je naprosto běžné. Teprve v druhé polovině 19. století se jedná o údaje, které lze považovat za přesné.


Ve starších zápisech o úmrtí, např. z 18. století, je naprosto běžné, že se farář "sekl" o deset i více let - vycházel totiž z údajů, které mu poskytla rodina, a ta si často také nebyla zcela jistá...
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod Vizi » stř zář 09, 2009 7:40

Hlavně je třeba mít na zřeteli, ač je to z našeho dnešního pohledu nepochopitelné, že pro naše předky údaj o věku či dokonce datu narození nebyl nijak důležitý, takže tyto náležitosti evidovali spíše orientačně.

Ostatně i v současnosti je toto v řadě pro nás exotických asijských či afrických kultur běžné, je s tím např. problém při vyřizování dokladů pro zde žijící cizince, kterým bylo potřeba přidělit rodné číslo, ti se velice často diví, cože to vlastně po nich příslušný úředník chce. Anebo si vzpomínám na jednoho afrického prezidenta, který se někdy v 90-tých letech dostal k moci legálním převratem :) a jehož datum narození znělo "narodil se na jaře v roce, kdy afričtí vojáci odcházeli bojovat v rámci britských jednotek do 2. sv. války" (z toho se odvodilo, že to bylo v letech 1941-2).
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Příspěvekod Anna » stř zář 09, 2009 8:27

Moje zápisy spadají do 18 st., takže se může jednat o chybný údaj.
Ale jistotu mi to nedává žádnou, protože v dané obci se jedná o celkem početnou rodinu a každý se jmenuje Honza, Anna, Marie, atd., pak se v tom orientujte! :x
Děkuji za vaše reakce, apspoň vím, že v tom nejsem sama. :wink:
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod Vizi » stř zář 09, 2009 9:00

Anna píše:Děkuji za vaše reakce, apspoň vím, že v tom nejsem sama. :wink:

To mi povídejte, zrovna nedávno jsem řešil obdobný zádrhel, kdy absolutně nedpovídal věk zesnulé manželky. Nakonec jsem to celé rozklíčoval, šlo o dvě osoby se stejným jménem, o to větší je pak radost z nalezeného řešení :lol:
Držím palce ať to taky rozmotáte :wink:
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Příspěvekod bursica.d » stř zář 09, 2009 11:42

I já jsem řešila problémy s neodpovídajícím věkem u matričního zápisu. Musíme si uvědomit, že plnoletost v tehdejší době byla ve 24 letech, proto v mnoha případech byl věk svoubenců zvyšován. Od toho se pak odvíjely další matriční zápisy s uvedením věku.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod ozana » stř zář 09, 2009 13:57

bursica.d píše:I já jsem řešila problémy s neodpovídajícím věkem u matričního zápisu. Musíme si uvědomit, že plnoletost v tehdejší době byla ve 24 letech, proto v mnoha případech byl věk svoubenců zvyšován. Od toho se pak odvíjely další matriční zápisy s uvedením věku.

Na Mageu kdosi prohlašoval, že církev umožňovala sňatky už od 13 nebo 14 let. Se sňatkem pak museli souhlasit rodiče, ale že by to šlo bez souhlasu až od 24let??
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod Claricia » stř zář 09, 2009 14:29

[quote=\\
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod bursica.d » stř zář 09, 2009 19:48

[/quote]Na Mageu kdosi prohlašoval, že církev umožňovala sňatky už od 13 nebo 14 let. Se sňatkem pak museli souhlasit rodiče, ale že by to šlo bez souhlasu až od 24let??[/quote]

Co jsm vyčetla z matrik, tak sňatek nezletilých bez souhlasu rodičů a tzv."zplnoletění"od soudu nebyl možný. U matričního zápisu je vždy klauzule kdo nezletilce zpnoletil (který soud) a také je tam vlastnoručně podepsaný souhlas otce nezletilce nebo poručníka.
Setkala jsem se s matričním zápisem o sňatku, kdy se ženil zletilý s nezletilou 23 letou nevěstou, již vdovou a matkou, ale i nyní tam byl napsaný souhlas se sňatkem otce nevěsty-vdovy.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Sorcerer » sob zář 12, 2009 0:28

Řeším podobný problém. Našel jsem matriční zápis o úmrtí svého předka,kde bylo uvedeno kolika let se dožil, ale nemohu podle toho najít zápis o jeho narození. Prohledal jsem to x let dopředu a dozadu a nic.Potom jsem si všiml,že v domě kde zemřel a kde se rodili jeho děti je v době,kdy by se měl narodit uváděna jiná rodina. Takže to vypadá,že se narodil úplně někde jinde a jeho rodiče ten domek koupili až byl na světě a matriční zápis o jeho narození bude v jiné matrice, ale zatím nevím kde :( . Procházím ještě oddací matriky,ale taky bez výsledku.
Sorcerer
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 01, 2007 20:28
Bydliště: Zábřeh,Czech Republic

Příspěvekod bursica.d » sob zář 12, 2009 7:13

Ve většině případů se sňatky vykonávaly v bydlišti nevěsty. Můžete zkusit také sčítací operáty dané lokality.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Re: Údaj o věku v matričních zápisech

Příspěvekod Sasula » čtv led 31, 2013 14:45

Jsem tady nový, bádám asi 1/2 roku, ale taky se podělím o zajímavost. Počátkem 18 stol. se narodily dvojčata Ondřej a František, František po porodu zemřel ale jelikož otec byl František, tak Onřejovi říkali František a jako František je i v matrikách uveden, když se oženil. No ale když zemřel, tak patrně v knihách zjistili, že už je po smrti dávno, tak byl pohřben jako Ondřej. To aby byl člověk policejní inspektor, aby to rozlouskal. Přišel jsem na to porovnáním, že jména rodičů při svatbě i úmrtí odpovídají i při zápisu o narození, kde u Františka je křížek, a odpovídaly i čísla domů. Pěkně si z nás ti předci stříleli :-)
Sasula
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv led 24, 2013 15:08

Re: Údaj o věku v matričních zápisech

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 31, 2013 14:56

Byli zcela pragmaticky :-) Chteli proste Frantiska. Pekny.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Další

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků