nesoulad v matričních knihách?

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

nesoulad v matričních knihách?

Příspěvekod george » úte říj 22, 2013 15:55

Dobrý den,

při hledání svých předků jsem se dostal do situace, že mi jaksi "nesedí" některé údaje mezi jednotlivými matričními knihami...

Jedná se o mého prapra.. předka Matouše Hořejšího. Podle úmrtní knihy zemřel v roce 1828, ve věku 72 let:
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6193/67/1329/2310/72
Z toho jsem si vypočítal, že by se mohl narodit někdy v roce 1756 (+- 1 rok). V knize narozených jsem našel záznam, že v roce 1755 se narodil Jiřímu Hořejšímu a Dorotě syn, bohužel tam není uvedeno křestní jméno: http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4528/16/713/2479/86. Předpokládal jsem tedy, že to bude asi ten dotyčný Matouš (seděl rok narození, místo narození i rodiče).
Pak jsem ale narazil na záznam z Matoušovi svatby roku 1788, kde je uveden jeho věk 23 let: http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6187/24/1150/1350/64
To by pak ale znamenalo, že se narodil zhruba v roce 1765 a ne v 1755 jak jsem předpokládal. Tomu by pak asi i odpovídal tento záznam z roku 1767, kde je informace o narození Matyáše, syna Jiřího Hořejšího a Doroty: http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4528/50/2461/339/47

To mě přivádí k otázce, jestli pan farář při zápisu úmrtí Matouše v roce 1828 nepopletl jeho věk a místo 72 let tam mělo být 61 nebo 62 let? Nebo je nesprávný údaj o věku u jeho svatby? Neznamená u toho záznamu z roku 1755 (bez křestního jména dítěte), že se dítě narodilo mrtvé? Podle jiných indícií mi vychází, že mí předci pochází z větve toho Matouše, který měl v roce 1788 svatbu a nejsem si vědom toho, že by v rodině Jiřího Hořejšího a Doroty byli 2 kluci se jménem Matouš/Matyáš/Matěj apod...

Co si o tom myslíte? Setkali jste se s něčím podobným?
george
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř říj 02, 2013 14:16

Re: nesoulad v matričních knihách?

Příspěvekod Kirvin » úte říj 22, 2013 22:47

Údaje o věku v matričních knihách bývají nejpřesnější v matrikách oddaných, kde snoubenci předkládali doklady o způsobilosti k uzavření sňatku a farář tedy měl k dispozici doklady, které přímo dokládaly věk snoubenců. Přesto zde bývají chyby v určení věku.. Obecně zápisy v matrikách zemřelých bývají brány za, co se týká hodnoty informace, nejméně způsobilé, dané charakterem zápisu. Věk, pokud si jej farář neověřil v matrice narozených, byl uváděn často odhadem nebo podle toho, kdo co "nahlásil". Odchylky od skutečného věku i v řádu jedné desítky let nebývají neobvyklé. Pravidlem bývá, že čím hlouběji do minulosti, tím více platí důvěřuj, ale prověřuj...
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: nesoulad v matričních knihách?

Příspěvekod george » čtv říj 24, 2013 8:34

Díky za info, pro mě celkem podstatná informace, že přesnější věk je v knize oddaných než v knize zemřelých...
A co ten zápis v knize narozených bez křestního jména dítěte? Mohlo by se jednat o mrtvé dítě nebo to jen pan farář z nějakého důvodu "zapomněl" zapsat?
george
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř říj 02, 2013 14:16

Re: nesoulad v matričních knihách?

Příspěvekod Kirvin » čtv říj 24, 2013 21:33

Za sebe se domnívám, že dítě zemřelo po porodu nebo se narodilo mrtvé. Podíval bych se rovněž do matriky zemřelých pro ověření. Předpokládám zápis typu "mrtvorozené dítě otce... atd.". Ale nemám tuto konkrétní faru probádanou a to se potom jedná jen o odhady. Každá oblast a v té i každý farář mohl míti svá specifika, která lze odhalit jen podrobným studiem zápisů, nestačí tedy jen cílit na určitá data... Přeji hodně štěstí...
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: nesoulad v matričních knihách?

Příspěvekod george » pát říj 25, 2013 8:43

V knize zemřelých jsem bohužel žádný údaj o mrtvém dítěti v tomto roce nenašel. Ale děkuji za informaci, osobně si také myslím, že by se mohlo jednat o mrtvě narozené dítě.
george
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř říj 02, 2013 14:16


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků