matrika pro mnoho vesnic - chybí zápisy lidí?

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

matrika pro mnoho vesnic - chybí zápisy lidí?

Příspěvekod Acheron » úte říj 08, 2013 17:27

konkrétně Dobrá, Baška, Hamrovice, Janovice, Krásná, Malenovice, Morávka, Nižní Lhoty, Nošovice, Nová Ves, Podbahní, lat. Nová Villa, Raškovice, Skalice, Staré Hamry, Vojkovice, Vyšní Lhoty
např. O • 1697-1733, N • 1700-1727, N • 1728-1737, N • 1738-1758

Matriky jsou někdy německy, latinsky i česky, ale vždy krásně psané.
Mám takový pocit, že zapisovatel nějak nestihal dopisovat v tak velkém území všechny nově narozené, svatby atd.
Hledám si v několika příjmeních, rodiny se vynořují a zase ztrácejí. Přitom gruntovní knihy ukazují, že v dané vesnici bydleli, navíc mám třeba i nějaké OL, UL, ale RL některých dětí prostě nejsou k nalezení, ačkoliv mám svatbu rodičů apod. Navíc přijde mi, že zápisu je docela málo, když např. jenom Nová Ves u Fr. nad Ostravicí má podle gruntovnic desítky stavení. Matriky jsem prohlížel několikrát horem dolem, díval se i na sousední oblasti spadající do jiných farností, ale pořád se mi to nelíbí. Také mám podezření na znásobené příjmení, což už se mi i potvrdilo. Na komplexní identifikační rozbor si zatím netroufám a ani se mi moc nechce.

Má někdo zkušenost s touto nebo podobnou oblastí?
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: matrika pro mnoho vesnic - chybí zápisy lidí?

Příspěvekod Míla » úte říj 08, 2013 19:12

Nevim konkretně v jak velkém uzemním rozsahu se pohybujete, ale más tuto oblas poměrně dost projitou Mě se to jevi celkem tak, že některé rodiny se dost često stěhovaly od chalupy k chalupě protože něměly vlastní zázemí-byly chudobné.Taky mám hodně svateb bez dětí a naopak.Při představě, že šli do kostela z Hamer až do Dobré se ani nedivim.A už vůbec nechápu,jak to dělali s pohřbívánim když byly různé epidemie a hřbitovy vcelku male-viz úmrtnost v roce 1848.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: matrika pro mnoho vesnic - chybí zápisy lidí?

Příspěvekod Acheron » stř říj 09, 2013 6:34

Hledám v oblasti Nová Ves, Malenovice, Hamrovice, Lubno.
Z Hamer do Dobré asi nechodili, protože kostel v Malenovicích stál na Borové už někdy okolo 1673.
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: matrika pro mnoho vesnic - chybí zápisy lidí?

Příspěvekod Míla » stř říj 09, 2013 9:11

Ale na Borové nebyla matrika, byla až od roku1780,první záznamy k Hamrům byly v Dobré.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: matrika pro mnoho vesnic - chybí zápisy lidí?

Příspěvekod Semik » stř říj 09, 2013 9:13

Kostel na Borové sice stál, ale farnost tam byla až od roku 1778. Předtím tam sídlil kaplan. Jak to bylo s těmi obřady a zápisy do matrik. Měl to zapisovat kaplan z Borové a při cestě do Dobré to předat? Nebo se to praktikovalo jinak? Třeba že pan kaplan občas nezapisoval?
Jak to bylo v těch dobách (17., 18. st.) na farnostech, které měly třeba filiální kostel. Kde se křtilo, byla svatba, pohřbívalo a kdo zapisoval do matrik?
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: matrika pro mnoho vesnic - chybí zápisy lidí?

Příspěvekod Míla » stř říj 09, 2013 9:23

Tak nějak to asi bylo,viz.zápisy matriky Skalice-Morávka.Kostel na Morávce stal,ale farnost tam asi byla až po roce 1826,nemam to přasně spočítané ale okolo r.1800 do roku 1826 jsou zápisy Morávky vpisovány do Skalice.A proto v té době některé zápisy chybí, a sestra mého pra-pra děda je zapsána v roce 1826 v obou matrikách-na Morávce i ve Skalici.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků