Údaj o věku v matričních zápisech

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: Údaj o věku v matričních zápisech

Příspěvekod stanley4 » čtv led 31, 2013 15:15

Sasula píše:Jsem tady nový, bádám asi 1/2 roku, ale taky se podělím o zajímavost. Počátkem 18 stol. se narodily dvojčata Ondřej a František, František po porodu zemřel ale jelikož otec byl František, tak Onřejovi říkali František a jako František je i v matrikách uveden, když se oženil. No ale když zemřel, tak patrně v knihách zjistili, že už je po smrti dávno, tak byl pohřben jako Ondřej. To aby byl člověk policejní inspektor, aby to rozlouskal. Přišel jsem na to porovnáním, že jména rodičů při svatbě i úmrtí odpovídají i při zápisu o narození, kde u Františka je křížek, a odpovídaly i čísla domů. Pěkně si z nás ti předci stříleli :-)

Netvrdím, že to nie je tak, ako píšete, ALE nemohol sa rodičom narodiť ďalší František? Máte nájdených všetkých súrodencov spomínaných dvojičiek? Na vek zapísaný pri sobáši/úmrtí sa nedá spoliehať.
Mimochodom, popisné čísla boli zavedené až v druhej polovici 18. stor.
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Údaj o věku v matričních zápisech

Příspěvekod Zora » čtv led 31, 2013 16:11

U nás se ještě v polovině 20. století dost často stávalo, že prvorozenec dostával automaticky jméno po otci. Ovšem v případě, kdy se jednalo o dceru, se již volila běžná dívčí jména, ta byla zapsána v matrice. Dcerka byla ovšem doma oslovována jménem po otci.
Sousedka, křtěná Zuzana (jméno po matce), byla a je pro celou rodinu Francina, (po otci Františkovi), druhorozený syn už toto jméno po otci dostat nemohl. (Tedy mohl, ale bylo zvykem, že se rodové jméno přenáší pouze po prvorozených)

Ještě k Františkům, svatých tohoto jména bylo nepřeberně, klidně mohli mít v rodině Františků několik, každého podle jiného svatého.
Nedávno jsem se pěkně sekla - našla jsem mezi předky dvojčata, pátrala jsem po jejich otci a vidím - ejhle- další dvojčata, tentokrát holka a kluk - Franciscus et Paula...
Naštěstí mě Milan upozornil, že jde o jednoho zrozence se jménem Franciscus de Paula...
Od té doby dávám na Františky zvýšený pozor :-)))

Předkové nám chystají spoustu legrácek, aby to bádání nebylo tak nudné :-))))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Údaj o věku v matričních zápisech

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 31, 2013 16:43

Fakt je, ze jeden z mnoha sourozencu meho pradedecka zemrel kratce po porodu (ani nebyl prvorozeny) a pak dalsimu za 5 let narozenemu klukovi dali to jmeno znova.... Vsak vy to vypatrate.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Údaj o věku v matričních zápisech

Příspěvekod Appian » sob úno 16, 2013 1:28

Ikdyz je teda zvlastni kdyz i u svatby je uveden jako Frantisek, rikali mu tak cely zivot, ze si na toho Ondreje vzpomneli az pri pohrbivani.
Uživatelský avatar
Appian
 
Příspěvky: 382
Registrován: pon kvě 21, 2012 21:42

Re: Údaj o věku v matričních zápisech

Příspěvekod Zakino » pon bře 25, 2013 10:11

Vážený pane koleo, nemáte tak zcela pravdu, že na tohle musí být jeden policejní inspektor. Já jsem policejní rada, byť emeritní, a taky v tom občas bruslím.
Zakino
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon čer 22, 2009 21:39

Re: Údaj o věku v matričních zápisech

Příspěvekod zrnka písku » pon bře 25, 2013 10:47

Zakino píše:Vážený pane koleo, nemáte tak zcela pravdu, že na tohle musí být jeden policejní inspektor. Já jsem policejní rada, byť emeritní, a taky v tom občas bruslím.

Nádhera :-D
Vítejte na fóru
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Předchozí

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků