Info - poskytování údajů z matričních knih

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Info - poskytování údajů z matričních knih

Příspěvekod radek41 » pát črc 01, 2022 12:37

Sbírka rozhodnutí Nejvyššího správního soudu číslo 4323/2022:
- na základě zákona o svobodném přístupu k informacím se nad rámec matričního zákona informace z matrik neposkytují....

viz. odkaz:
https://sbirka.nssoud.cz/cz/matricni-ev ... p4351.html
radek41
 
Příspěvky: 93
Registrován: úte zář 12, 2017 7:13
Bydliště: Zlínsko
Oblast pátrání: okres Zlín (převážně), Kroměříž, Nový Jičín, Poprad, Holešov, Přerov
Rodokmen online: MyHeritage, ne online

Re: Info - poskytování údajů z matričních knih

Příspěvekod zeter » pát črc 01, 2022 13:01

asi očekávatelné, ale je dobře, že to někdo zkusil... díky za info
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Info - poskytování údajů z matričních knih

Příspěvekod zburget » pát črc 01, 2022 13:35

Upřímně - mě by ani nenapadlo si žádat o údaje z matriky na základě zákona 106. Ten kdo to zkoušel měl pomerně hodně drzosti, když po odmítnutí to ještě honil po soudech. A současně byl hodně naivní, když si myslel, že takto obejde naprosto jasně formulovaný zákon o matrikách.
Není divu, že jsou u nás soudy zahlcené, když jsou lidi ochotní se soudit i v takto na první pohled prohraných kauzách.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Info - poskytování údajů z matričních knih

Příspěvekod zeter » pát črc 01, 2022 13:48

No, tady bych úplně nesouhlasil - soud také mohl dospět k názoru, že matriční zákon situaci sice upravuje, ale ne dostatečně. Podobné soudní prozkoumání kvality a konzistence zákonů je podle mě důležité a má potom důsledky i pro státní správu (vůbec nevíme, kolik takových žádostí podle 106 matriky dostávaly a musely se s nimi vypořádávat - teď mají v rukou tenhle rozsudek). Za přetížení soudů často může právě vadná legislativa, která umožňuje oběma stranám kličkovat.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Info - poskytování údajů z matričních knih

Příspěvekod Zora » pát črc 01, 2022 14:47

Nevím, jak jsou vedeny matriční knihy stavovského úředníka pro narozené


V knihách pro oddané je vyznání uvedeno...
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00020.jp2

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Info - poskytování údajů z matričních knih

Příspěvekod Zora » pát črc 01, 2022 15:13

Já jsem (možná nesprávně) pochopila, že veškeré matriční události muselo německé obyvatelstvo, nebo obyvatelstvo žijící nyní nově na území Říše, nahlašovat stavovskému úředníku.

tady nějaký zdroj, moc se toho nalézt nedá

....Jako příklad může sloužit výzva z listu Volksdeutsche Zeitung, ve které jsou němečtí občané důrazně upozorňováni, že např. sňatky uzavřené po 1. srpnu a nenahlášené německému
stavovskému úředníkovi jsou neplatné. To samé platilo i v případě nově
narozených dětí či úmrtí, které měly být nyní evidovány v knize rodin,
resp. knize zemřelých.7....
https://www.ustrcr.cz/data/pdf/publikac ... -lukas.pdf

Já si to vysvětluji tak, že dítě narozené německému občanovi, klidně mohlo být pokřtěno a tedy mít zápis v katolické matriční knize, ale narození muselo být ohlášeno stavovskému úředníku.
Pak se záznamy dají najít v obou knihách.
Podobně se svatbami. klidně v kostele, ale nahlásit.
Vůbec za správnost neručím, nemám si to vůbec jak ověřit...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Info - poskytování údajů z matričních knih

Příspěvekod Zora » pát črc 01, 2022 15:31

Tady se mně podařilo nalézt pouze dvakrát zapsané úmrtí (to, že zemřelý patřil k německému obyvatelstvu, vyplývá z pouze německy psaného matričního zápisu, ostatní zápisy jsou psané postupně v obou jazycích. )

Dvořák Josef
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02440.jp2

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00030.jp2

Matně si pamatuju, že jsem snad dohledávala před x roky svatbu v obci na JIžní Moravě - tedy v době protektorátu v Říši, svatba byla uvedena dvakrát - podrobnosti mně vypadly.

Za sebe - bez jakéhokoliv ověření - bych usuzovala, že když se narodilo dítě, tak bylo pokřtěno a následně nahlášeno stavovskému úředníkovi... čili záznamy v obou evidencích, jak matriční kniha křtu, tak kniha narozených u stavovského úředníka.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Info - poskytování údajů z matričních knih

Příspěvekod zburget » pát črc 01, 2022 20:07

zeter píše:No, tady bych úplně nesouhlasil - soud také mohl dospět k názoru, že matriční zákon situaci sice upravuje, ale ne dostatečně…
Já si ty příslušné pasáže zákona o matrikách kdysi četl celkem důkladně a nenabyl jsem dojmu, že by byly napsané jakkoli nejednoznačně nebo nedostatečně.
Doufám, že tady tenhle chytrák, který si myslel, že vytáhne údaje z živých matrik na zákon 106, dostal k úhradě komplet všechny soudní výdaje. Včetně kafe pro státního zástupce…

Žádný zákon reálně nemůže obsáhnout naprosto všechny situace, které v reálu můžou nastat. Takže podle mě by mělo platit, že je potřeba jednat "ve smyslu" zákona a ne, že jakákoli drobnost, která v zákoně není podchycená neplatí, protože se mi to zrovna hodí. Problm je pak v tom, že všichni budou hledat každé zatoulané slovíčko, pomocí kterého by se ten smysl dal obejít. Já bych to bral daleko razantněj. Váš názor odporuje duchu daného zákona = nemáte pravdu a šmytec.

Čímž neomlovám problémy v zákonech takového typu, kdy si dva zákony naposto odporují. A takových situací je v naší legislaivě, bohužel, celkem dost.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Info - poskytování údajů z matričních knih

Příspěvekod zeter » pát črc 01, 2022 21:09

Konečné posouzení, co je a co není v duchu zákona, je v rukou soudu - přesně jako v tomto případě. Nerad bych žil ve společnosti, kde by tomu bylo jinak. A zrovna vymezení působnosti jednotlivých zákonů - jak na sebe navazují, kde se střetávají - to je docela minové pole, to patří do rukou odborníkům. Někdo měl pochyby, obrátil se na soud, soud rozhodl.
Jistě, existuje spousta různých kverulantů nebo vykuků, kteří ten systém zatěžují a domáhají se nesmyslů. Stejně tak se ale někdo může domáhat práva, které mu je skutečně upíráno, přestože se při zběžném pohledu zdá, že ho nemá. Systém musí být nastaven tak, aby se práva bylo možno domoci, a aby i to samotné domáhání se bylo dostupné, a aby existovaly opravné prostředky, to je vše.
Jinak v porovnání s tím přívalem sporů, které jsou vyvolány např. chybným úředním postupem, je tohle jako když plivne do moře.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Info - poskytování údajů z matričních knih

Příspěvekod Zora » pát črc 01, 2022 21:24

Docela by mě zajímaly důvody, proč tento spor byl takhle vysoko dotažen.
Nejednalo se o potomka, nejednalo se o třeba notářskou potřebu, dědictví (ti mají nárok...)

Naprosto nevyužili možnosti, že se rodiče brali zřejmě před narozením, a že tedy je jejich manželský zápis by mohl být přístupný.

Právník by měl znát rozdíly mezi národností a občanstvím...
A kdo chtěl s jistotou vědět, zda jde o Čechy, mohl by vycházet z nařízení, jak psát v dané době zápisy do matriční knih... míněno zápis O.

Tohle zřejmě někdo otvíral a snažil se dotáhnout do nejvyšší možné úrovně z nějakého poměrně důležitého důvodu... a celé to dohadování o svob. přístupu k informacím je jen snad zástěrka.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků