Stejné jméno matky a babičky

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod Silef » stř dub 21, 2021 13:06

https://digi.ceskearchivy.cz/7870/340/2112/1351/78/0 Druhá osoba Karel Sedloň,jeho babička byla rozená Alžběta Punčochářová a jeho matka tedy také rozená Alžběta Punčochářová...Předtím jsem se v jiném záznbamu setkala s tím,že manželka měla rodné příjmení stejné jako manželovo.Bylo v té době tak málo příjmení,že se sešli často dva lidé stejného příjmení,i když nebyli příbuzní?Setkali jste se s tím také?
Silef
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 24, 2021 13:44
Oblast pátrání: Rakovnicko-Oráčov, Šanov, Zavidov, Nový dvůr, Celkovice, Senomaty, Tábor

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod Zora » stř dub 21, 2021 13:10

Jak víte, že nebyly příbuzné, jak víte, že v zápise není chyba? :-)
Příjmení bylo dost, ale lidé se zas tak často nestěhovali na velké vzdálenosti.
Musíte hledat do minulosti, tam zjistíte, zda tyto dvě nositelky stejného jména a příjmení existovaly a pokud ano, zda byly a ve které generaci příbuzné.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod Mistr Jan » stř dub 21, 2021 13:12

Mám to taky v rodokmenu alespoň dvakrát, bývají to často příbuzní. Mnohdy se to dělalo pro zachování majetku v jednom rodě – oba mé rody, kde k tomu došlo, byly rody rychtářské, bohatší. Při příbuzenském sňatku se vyžadoval dispens.

Nicméně je možné, že to u Vás byla pouze shoda jmen, příjmení může být v oblasti rozšířené, atpd... Musíte popátrat dál.

V jednom z těchto mých rodů neskončili jen jedním sňatkem, ale byly alespoň tři – pak je v tom hrozný guláš, polovina vesnice jsou téhož jména. Koukněte do přílohy.
J.
Přílohy
filipovi.png
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod zeter » stř dub 21, 2021 13:41

Mistr Jan - to je přímo ukázkový příklad tzv. ztráty předků (jj, ono se všechno nějak jmenuje) :-)
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod Mistr Jan » stř dub 21, 2021 13:44

zeter píše:Mistr Jan - to je přímo ukázkový příklad tzv. ztráty předků (jj, ono se všechno nějak jmenuje) :-)

Přesně tak, termín já znám, mně se to díky bohu vyhnulo (zkoumat rodokmen coby potomek toho páru bratranec-sestřenice musí být dost otrava, vše máte vyzkoumané za dva dny :D). Mě se týká jen jeden sňatek, ten vpravo.
J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod zeter » stř dub 21, 2021 13:55

Ve skutečnosti nejspíš nevyhnulo, akorát to máte posunuté kdovíkam daleko do předmatričního období ;-)
A naopak to může být zajímavé - že se to jenom nevětví, ale naopak se různé linie zase scházejí. Mám takový případ, kdy přesně vím, které větve se spojily, a že to bylo hodně dávno (praprapra a prapra byli sourozenci), akorát dispens u svatby II. stupně, a já nevím proč tak nízkého, to té pokrevní příbuznosti neodpovídá... možná nějaké nepokrevní (kmotři, švagři atp), kvůli kterému byl dispens nutný též. Zatím záhada.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod Mistr Jan » stř dub 21, 2021 14:02

zeter píše:Ve skutečnosti nejspíš nevyhnulo, akorát to máte posunuté kdovíkam daleko do předmatričního období ;-)

Tak jistě, já spíš měl na mysli to, co je na tom schématu :-) Oni tihle Filipovi byli velmi zajímaví, první Filip byl svobodník, už jsem tu myslím něco o něm dával. (edit: zde: viewtopic.php?f=16&t=53653&p=244896) A jsou k nim přivdané jiné svobodnické rody, teoreticky vladycké a rytířské... Na svobodnici.cz mám v odpovídajících obcích jmenovce, rytíře, ale stále nemohu dokázat, že to jsou mí předci... :D Možná později...
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2938
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod zeter » stř dub 21, 2021 14:16

Jinak jenom jak koukám na ten odkaz v původním dotazu - nad "+ Jana Punčocháře" je připsáno "Matěje Zíky" (aniž by ovšem ten Punčochář byl přeškrtnutý)... čili - přesně jak píše Zora - tohle se musí ověřit dalším hledáním, sňatek, narození obou, nalezení dalších dětí páru.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod Silef » čtv dub 22, 2021 7:57

Zatím jsem našla jenom sňatek toho v původním odkazu narozeného Karla a tam je jeho matka psaná jako Punčochářová taky : https://digi.ceskearchivy.cz/7888/371/1882/2543/56/0
Dohledala jsem i další jejich společné dítě a zápis u rodičů je stejný, chyba to tedy nejspíš nebude, snad časem dohledám bližší údaje k Alžbětám, děkuji za reakce
Silef
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř bře 24, 2021 13:44
Oblast pátrání: Rakovnicko-Oráčov, Šanov, Zavidov, Nový dvůr, Celkovice, Senomaty, Tábor

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod Zora » čtv dub 22, 2021 11:19

Na ukázku Punčochář ve farnosti Dolní Kounice - přes půl republiky.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00120.jp2

Příjmení se tvořila i podle povolání a zrovna povolání výrobce punčoch bylo dříve velmi frekventované.
Nehledejte v tom nic záhadného.
Mám mezi předky příjmení Kočí. U nás byly dva rody s tímto příjmením - takže pokud se sejdou dva potomci těchto rodů - genealogové - první otázka zní - Vy jste ten předbělohorský rod?
Jeden rod je totiž uveden v těch nejstarších matrikách, druhý rod založil příchozí z Čech - přišel sem kolem r. 1670.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod Viola » čtv dub 22, 2021 11:27

Silef píše:Karel Sedloň, jeho babička byla rozená Alžběta Punčochářová a jeho matka tedy také rozená Alžběta Punčochářová...


A Karel Sedloň si bere za manželku Františku Sedloňovou.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Stejné jméno matky a babičky

Příspěvekod Lif » pon dub 26, 2021 13:14

Mistr Jan - dívám se, že máte stejně veselo jako v manželově famílii, kde po dvě staletí intenzivně pracovali na vyšlechtění supersedláka a braly se dva velké rody mezi sebou. Takové klonování postaru. A ještě se pro jistotu jmenovali furt stejně. V jednom rodě generace za generací Martin se ženil s Annou a v druhém rodě Josef se ženil s Kateřinou.
A jiná perla - na přelomu 18. a 19. století se jeden prapředek Juřica oženil postupně s pěti dcerami Václava Žily. Když jsem na to nejprve narazila v narozeních, tak jsem si říkala - do Paroma, to se vždycky zapisovatel upsal, že každý rok má dítě toho dotyčného na tomto čp jinou matku?! To je nesmysl, ale bylo tomu tak. Juřica patřil všem ženám, všem mužům, všem sestrám Žilovým.
Lif
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv dub 22, 2021 15:05


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků