Ochota na matrikách

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Ochota na matrikách

Příspěvekod marcelkupka » čtv zář 13, 2018 12:56

Než jsem oslovil první „kamennou matriku“, pročetl jsem tady hodně zkušeností – a někdy nebyly tedy úplně povzbudivé. Protože ale není Kladno a okolí ještě stále v eBadatelně SOA Praha, napsal jsem na obecní e-mail do obce Pchery s žádostí o informace o svých předcích. Za týden přišla odpověď, že je dovolená – a že bude celé září. A že si můžu domluvit schůzku na říjen, jestli chci osobně (chtěl jsem). A dneska přišlo e-mailem pdf s výpisem narození, úmrtí a sňatku prarodičů, včetně jejich rodičů + info, kde rodiče prarodičů hledat dál.

Je fakt, že jsem byl hodně slušný, ale takovou ochotu jsem ze státní správy nečekal, jsem hodně potěšený. Je to běžné, takováhle ochota matrik?
marcelkupka
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob srp 18, 2018 23:12
Oblast pátrání: Slaný, Louny, Tábor, Horní Radouň, Pchery

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod Dagmar8 » čtv zář 13, 2018 20:23

Rozhodně, alespoň z mého pohledu to běžné není - i když jsem maximálně slušná, někde se ani neobtěžovali mi odpovědět - jako například ve Slavkově u Brna, kam jsem psala dvakrát a potřebovala jsem pouze poradit. O to více mě vždycky překvapí, když někdo tak ochotný je.
Ale doufám že ostatní mají podobné zkušenosti jako vy :D
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod Zora » pát zář 14, 2018 8:37

Dagmar8 píše:Rozhodně, alespoň z mého pohledu to běžné není - i když jsem maximálně slušná, někde se ani neobtěžovali mi odpovědět - jako například ve Slavkově u Brna, kam jsem psala dvakrát a potřebovala jsem pouze poradit. O to více mě vždycky překvapí, když někdo tak ochotný je.
Ale doufám že ostatní mají podobné zkušenosti jako vy :D


Dagmar, každý úřad je povinen Ti odpovědět, pokud není určeno jinak , tak do měsíce, případně Tě musí informovat o prodloužení lhůty. Dotaz je třeba poslat přes podatelnu, aby se stal "úředním".

K ochotným matrikářkám, v duši mám asi 4 ženy, které mně neuvěřitelně pomohly, byly vstřícné, milé a hlavně znalé...
Setkala jsem se také s úřednicemi, které neznaly nic, dokonce mně přesně formulovaný záznam hledaly ve špatné knize (jak obec, tak období - ale asi byla po ruce). Tak jsem tak přemýšlela, proč tam vůbec je....
Pak člověka potěší, když jsem se zcela náhodně dozvěděla od pamětnice na hřbitově asi po roce , že už ta dáma na matrice není, neb přišla do jiného stavu se ženatým starostou a s hanbou musela odejít. Tak jsem se vlastně i dozvěděla, proč na matrice působila. Pardon.

Setkala jsem se s dívenkami, které věděly, že jsou matrikářkami a věděly, že musí dávat pozor na údaje. Tak s vysvětlením, že nic takového nemůže, mně žádost odmítla, ale pak mně potřebné údaje z laskavostí sobě vlastní přečetla do telefonu :-). (Matriční zákon znám na rozdíl od ní dobře)

No a unikum byla paní matrikářka, která zcela jistě věděla, že svatba (znala jsem obec i přesné datum)v knize není. Opakovaně to tvrdila 3x. No, po třech telefonech a podrobném vysvětlování pochopila systém zápisů a v knize farnosti našla sňatek, byl pro ni "ukrytý" v části knihy pro dotazovanou obec.

Krajní situace - matrikářka mně nepošle vůbec nic, musím přijít nahlédnout, nebo poslat známou osobu nahlédnout. Tak jsem ji požádala jako osobu mně (již) známou, aby nahlédla , ofotila nebo přepsala a poslala mně to. Požadavek velice slušně formulován. Ha, ha, už ani neodpověděla.

Takže těm odborně znalým ženám, s lidským přístupem a pomocnou rukou, moc děkuji, no a ty druhé se snad časem zlepší. Pánové prominou, ale neznám muže matrikáře v současnosti, jen ty z dob minulých, v matričních knihách občas zapsané.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod JosefJ. » úte zář 25, 2018 19:23

Zkusil jsem čtyřikrát, jednou v malém okresním, třikrát v bývalých okresních městěch. Odpověď typicky po dvou týdnech, ale vždy podrobná s ochotou (a zdarma i v případě, kdy daný úřad měl vyhlášenou poměrně vysokou sazbu za nahlédnutí do matrik uložených na úřadě).
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod Neněmcová » úte zář 25, 2018 19:45

Byla jsem se jen zeptat v mé rodné obci jen informačně, co všechno vlastně oficiálně potřebuju pro získání údajů z matriky a odešla jsem se zápisem o předcích, kam až to šlo v daném místě dohledat. Mimo úřední den, rychle, ochotně a zdarma, paní mě velmi potěšila.
Neněmcová
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob zář 22, 2018 18:06
Oblast pátrání: Vyškovec a Kopanice, Hluk, Korytná, Nivnice, Boršice

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod veraxxxkopecka » pon lis 19, 2018 20:04

Dobrý večer, zdravím všechny badatele. Jsem mezi Vámi úplný začátečník a amatér, proto mi všechno co si tady přečtu moc pomáhá. Děkuji. Setkala jsem se na matrice v Kolíně se dvěma pracovnicemi, velmi milými a ochotnými, dokonce kvůli mému dotazu paní volala na matriku do Kutné Hory. Tam dostala opět bez potíží a ochotně vyčerpávající odpověď. Budiž takových lidí kdekoliv mezi námi mnoho. Hezký večer přeji.
veraxxxkopecka
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 10, 2013 14:13

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod troSK4 » pát lis 30, 2018 12:43

Mám stejnou zkušenost jako Marcel Kupka (1. příspěvek). Jsem začátečník a pracuji tzv. "jásavou metodou". Když se mi něco podaří, "zajásám". Delší dobu jsem nemohla najít záznamy o svém pradědečkovi, který se narodil v malé vsi v okrese Velká Bíteš. Zaslala jsem mail paní starostce s dotazem, kde jsou uloženy matriční záznamy v papírové formě. Obratem jsem dostala odpověď. Obrátila jsem se tedy na paní matrikářku dané obce a ta mi hledané údaje dohledala a ještě k mailu přiložila naskenované materiály (opět s přáním úspěšného bádání :-) ). Byla jsem velmi překvapená její vstřícností. Moc mi to v dalším pátrání pomohlo.
Mám ještě jednu pozitivní zkušenost a to přímo z tohoto serveru. Při bádání jsem se zadrhla u zjišťování údajů o druhém pradědečkovi, který se narodil na ukrajinsko-polských hranicích. Velmi ochotně se mi ozvala paní Monika a poslala mi spoustu užitečných odkazů. Ještě jednou - velký dík.
Jsem začátečník, jak už jsem napsala výše, a dost mi vadí povýšenost některých registrovaných uživatelů tohoto fóra, kteří Vám odpoví slovy "musíte se snažit ....". Tady se asi nabízí odpověď: "mlčeti zlato ...... :wink: ". Takže díky všem ochotným.
troSK4
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 25, 2018 21:51

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod Zora » pát lis 30, 2018 13:10

Věřte, že v mnoha případech nejde na fóru o povýšenost, opak je pravdou. Nově příchozí mnohdy mají dojem, že stačí zmáčknout "pomyslné tlačítko" a vše se sype na stříbrný podnos samo.
Nejsme sdružení čteček, vyhledavačů a vysvětlovačů, jsme genealogové, kteří se snaží pomoci, aby se nováček co nejvíce naučil sám.
Máte pocit, že Vám bylo ukřivděno kvůli dotazů v sekci čtení - svatba Antona Kneise.
Nepřečetla jste si pravidla, nereagovala jste na moji slušnou a vstřícnou žádost o opravu - moderuji toto fórum, příspěvek jste zduplikovala, na další žádost o přečtení alespoň části, třeba i s chybami, jste nereagovala.
Nevložila jste odkaz na matriku, v předmětu jste měla nesprávně napsané Znojmo a jednalo se Hodonín.
Chyba je zcela jistě na Vaší straně - přečíst pravidla by měl zvládnout každý,
nehledejte povýšenost na naší straně, kolega se Vám snažil pomoci návodem, jak máte přistupovat ke čtení, opět bez Vaší reakce, dotazu, ... nic.

Nejste ničím výjimečná, stejně jako nejsme výjimeční my. Každý má své předky a každý z nás pro jejich nalezení udělá to, co chce. Kde si nevíme rady, požádáme o pomoc, ale nesnažíme se, aby někdo druhý identifikoval naše předky za nás.
Slova - nic nepřečtu, tady slyšíme neradi. Zápis má svou strukturu (je z roku 1853, tedy musela jste již přesně přečíst předcházející zápisy), víte, kde hledal slovo syn, dcera, jak se řekne matka, otec, není to zas tak složité si přečtené zápisy porovnat s oním sem vloženým.

Na závěr radu, přečtěte si třeba rady pro začátečníky, zjistíte (kromě jiného), že je nesmírně důležité odlišovat u předků víru, Monika pro Vás hledala zbytečně v jiných matrikách.
Velká většina z nás se dokázala naučit to, co je ke tvorbě rodokmenů třeba, určitě se to podaří i Vám, pokud budete ale chtít.
Pokud máte jiný náhled na bádání, i to je možné, pak by bylo pro Vás spíš vhodnější dohodnout se s profesionálním genealogem.
Za jeden nalezený, přepsaný, přeložený a vysvětlený zápis zaplatíte dle kvality cca 200,- - 600,- Kč, plus mnohdy další výdaje. , zahraniční matriční záznamy jsou neúměrně dražší.

Držím palce, ať se rozhodnete správně.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod troSK4 » ned pro 02, 2018 21:47

Děkuji za obsáhlou odpověď a přeji "slunce v duši". Lenka
troSK4
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned lis 25, 2018 21:51

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod Zora » ned pro 02, 2018 21:54

Vám přeji, abyste se obsáhlými radami a vysvětleními dokázala někdy řídit.
Považuji diskusi za ukončenou. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod m.k.85 » pát pro 21, 2018 18:58

Dobrý den,
ještě s dovolením napíši i svoji zkušenost s matrikami.
Nebude o moc jiná, než co už zde zaznělo. Některá matrika mi ani neodepsala asi z důvodu vytíženosti. Kdo ví...Jinou už jsem také proklel, ale pak jsem zjistil, že jsem žádost napsal na starou adresu, po přepisu na novou přišla odpověď velmi brzy. Takže v případě těch písemných si člověk musí dát pozor, jestli má aktuální adresu. Nebo lze i telefonicky. V tomto případě jsem narazil na ochotnou úředníci a po seznámení se s situací mně pomohla.
Při osobní návštěvě mě některá úřednice předložila knihu a nechala v ní listovat, jak chci. Jiná mě k ní ani nepustila. Anebo jedna matrikářka zprvu působila spíše chladným dojmem a postupně se jakoby "vtáhla" do příběhu a vypadala, že hledání ji také bavilo.
Nejkurióznější byla moje návštěva na matrice jedné malé obce, odkud pocházel můj děda a vůbec celý rod. Tady matrikářka opět při počátku bádání byla poctivá, když to přeženu, tak ostatní zápisy, co se mě netýkaly zakrývala a to hlavně, protože vedle měl kancelář pan starosta. Pak z ní vylezlo, že mám stejné příjmení, jako měla její babička za svobodna a ještě si dělala srandu, že zjistíme, že jsme rodina. Po chvilce bádání jsem skutečně zjistil, že ta její babička byla sestrou mého dědy a že jsme tedy vlastníci. Hned se stalo bádání na této matrice pohodlnější a mám zde do budoucna dveře otevřené. No a dodnes jsem s touto matrikářkou-objevenou vlastnící v kontaktu. :D
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků