Ochota na matrikách

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Ochota na matrikách

Příspěvekod marcelkupka » čtv zář 13, 2018 13:56

Než jsem oslovil první „kamennou matriku“, pročetl jsem tady hodně zkušeností – a někdy nebyly tedy úplně povzbudivé. Protože ale není Kladno a okolí ještě stále v eBadatelně SOA Praha, napsal jsem na obecní e-mail do obce Pchery s žádostí o informace o svých předcích. Za týden přišla odpověď, že je dovolená – a že bude celé září. A že si můžu domluvit schůzku na říjen, jestli chci osobně (chtěl jsem). A dneska přišlo e-mailem pdf s výpisem narození, úmrtí a sňatku prarodičů, včetně jejich rodičů + info, kde rodiče prarodičů hledat dál.

Je fakt, že jsem byl hodně slušný, ale takovou ochotu jsem ze státní správy nečekal, jsem hodně potěšený. Je to běžné, takováhle ochota matrik?
marcelkupka
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 19, 2018 0:12
Oblast pátrání: Slaný, Louny, Tábor, Horní Radouň, Pchery

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod Dagmar8 » čtv zář 13, 2018 21:23

Rozhodně, alespoň z mého pohledu to běžné není - i když jsem maximálně slušná, někde se ani neobtěžovali mi odpovědět - jako například ve Slavkově u Brna, kam jsem psala dvakrát a potřebovala jsem pouze poradit. O to více mě vždycky překvapí, když někdo tak ochotný je.
Ale doufám že ostatní mají podobné zkušenosti jako vy :D
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1041
Registrován: pát pro 13, 2013 15:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Ochota na matrikách

Příspěvekod Zora » pát zář 14, 2018 9:37

Dagmar8 píše:Rozhodně, alespoň z mého pohledu to běžné není - i když jsem maximálně slušná, někde se ani neobtěžovali mi odpovědět - jako například ve Slavkově u Brna, kam jsem psala dvakrát a potřebovala jsem pouze poradit. O to více mě vždycky překvapí, když někdo tak ochotný je.
Ale doufám že ostatní mají podobné zkušenosti jako vy :D


Dagmar, každý úřad je povinen Ti odpovědět, pokud není určeno jinak , tak do měsíce, případně Tě musí informovat o prodloužení lhůty. Dotaz je třeba poslat přes podatelnu, aby se stal "úředním".

K ochotným matrikářkám, v duši mám asi 4 ženy, které mně neuvěřitelně pomohly, byly vstřícné, milé a hlavně znalé...
Setkala jsem se také s úřednicemi, které neznaly nic, dokonce mně přesně formulovaný záznam hledaly ve špatné knize (jak obec, tak období - ale asi byla po ruce). Tak jsem tak přemýšlela, proč tam vůbec je....
Pak člověka potěší, když jsem se zcela náhodně dozvěděla od pamětnice na hřbitově asi po roce , že už ta dáma na matrice není, neb přišla do jiného stavu se ženatým starostou a s hanbou musela odejít. Tak jsem se vlastně i dozvěděla, proč na matrice působila. Pardon.

Setkala jsem se s dívenkami, které věděly, že jsou matrikářkami a věděly, že musí dávat pozor na údaje. Tak s vysvětlením, že nic takového nemůže, mně žádost odmítla, ale pak mně potřebné údaje z laskavostí sobě vlastní přečetla do telefonu :-). (Matriční zákon znám na rozdíl od ní dobře)

No a unikum byla paní matrikářka, která zcela jistě věděla, že svatba (znala jsem obec i přesné datum)v knize není. Opakovaně to tvrdila 3x. No, po třech telefonech a podrobném vysvětlování pochopila systém zápisů a v knize farnosti našla sňatek, byl pro ni "ukrytý" v části knihy pro dotazovanou obec.

Krajní situace - matrikářka mně nepošle vůbec nic, musím přijít nahlédnout, nebo poslat známou osobu nahlédnout. Tak jsem ji požádala jako osobu mně (již) známou, aby nahlédla , ofotila nebo přepsala a poslala mně to. Požadavek velice slušně formulován. Ha, ha, už ani neodpověděla.

Takže těm odborně znalým ženám, s lidským přístupem a pomocnou rukou, moc děkuji, no a ty druhé se snad časem zlepší. Pánové prominou, ale neznám muže matrikáře v současnosti, jen ty z dob minulých, v matričních knihách občas zapsané.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 14512
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 4 návštevníků