vyhledavač cílený převážně na židovská příjmení v minulosti

Zde můžete přidat odkazy na zajímavé genealogické stránky i se stručným popisem.

vyhledavač cílený převážně na židovská příjmení v minulosti

Příspěvekod Zora » úte led 01, 2013 18:32

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vyhledavač cílený převážně na židovská příjmení v minulo

Příspěvekod saman773 » pát čer 17, 2016 15:33

mohla byste mě poradit nevím jak se moje prababíčka jmenovala dřív byla židovka jen vím jeji přijmení za svobodna marie šiškova kde dohledam přejmenovaný lidé židovského původu jen vím že
za války pracovala ve zlíně a dal už nema kde zjistit informace
saman773
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát čer 17, 2016 15:28

Re: vyhledavač cílený převážně na židovská příjmení v minulo

Příspěvekod Zora » pát čer 17, 2016 18:05

Všeobecně platí, že než začnete hledat, musíte si zjistit více informací.

Vy byste měl mít v rodném listu rodiče a u nich jména prarodičů.

Stejně tak Vaši rodiče by měli mít v rodných listech uvedeny prarodiče.
Je třeba vznést dotaz na příslušnou matriku narození a vyžádat si úplný výpis matričního zápisu.
Po roce 1948 byly vedeny všechny matriky na příslušných obcích (národních výborech as nerozlišovalo, kdo má jaké vyznání)
Před rokem 1938 byly vedeny (kromě dalších) i židovské matriky, ty které se dochovaly, jsou k dispozici online.

Vyjádření "byla židovka a za války pracovala ve Zlíně" - to nic moc neříká. Občané židovského původu většinou museli do transportu, manželé ze smíšených manželství ( jeden žid,. druhý katolík) byli nasazení vetšinou v pracovních táborech, často ale museli také do koncentračního táboru.
Manžel , který neměl židovské vyznání byl vetšinou také internován.

Nepochopila jsem, o jaké změně příjmení hovoříte. Zda měla (ona nebo její rod) ještě jiné příjmení než Šišková, to by mohlo svědčit, že rodina přestoupila ke katolicismu. Většinou bývají tyto přestupy zapsány v katolických matrikách. Aby byla uchráněna před transportem, musel by ale přestoupit její pradědeček .

Možná by pomohlo uvést více podrobností, pokud je neznáte, tak postupovat od Vašeho rodného listu k těm starším. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vyhledavač cílený převážně na židovská příjmení v minulo

Příspěvekod saman773 » sob čer 18, 2016 11:30

Prave s prabickou to bylo složité jeji rodina sla do plynu ona jedina přežila ji se ujala rodina Šiškovych chtěli aby nešla tak na transport. A tak ji sfalsovali dokumenty a díky tomu přežila válku jedina z jeji rodiny bohužel pro ni nikdy o tom nechtěla mluvit. Já ji zažili ještě proto je těžké ji dohledat vim kdy se narodila datum misto a ze ta rodina byla evangelického vyznání a jeji dcera moje babička take vi jen toto a to byli stou rodinou v kontaktu dokud prababicka byla živá a moje babička to tenkrát take chtěla vědět kvůli rodokmenu a ta rodina ji nic neřekli aby nepatrala babička se narodila ve Zlín(Gottwaldov) i prababicka jenže jsem nenasla žádné židovské matriky ze Zlína
saman773
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát čer 17, 2016 15:28

Re: vyhledavač cílený převážně na židovská příjmení v minulo

Příspěvekod Zora » sob čer 18, 2016 11:59

Jak jsem psala, musíte hledat zpětně přes matriky,. Po roce 1945 musela být někde zapsána - svatba, děti, úmrtí.
V tomto období se zapisovaly údaje o prarodičích, pokud u prababičky došlo ke změně příjmení, mělo by to být uvedeno, nebo zapsáni rodiče, jiného příjmení.
Bohužel - je to vždycky běh dna dlouhou trať, pokud narazíte na židovské předky. Ale chce to trpělivost a pak se dají někdy najít i překvapivé informace.

Prababička se vůbec nemusela narodit ve Zlíně, zkuste se především k jejím datům dostat přes matriční zápisy potomků.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Odkazy na zajímavé stránky o genealogii

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků