Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Zde můžete přidat odkazy na zajímavé genealogické stránky i se stručným popisem.

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod makke » pon zář 23, 2019 23:42

Dobrý den,

neboď jsem zde delší čas nebyla, tak jsem si tohoto tématu všimla až dnes a ne v době jeho vzniku. Stanisla Bárta, jeden z autorů projektu, je můj spolužák z vysoké školy, mám na něho kontakt a pravděpodobě by pro mě nebyl problém se s ním spojit.

S pozdravem

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » úte zář 24, 2019 6:57

To je dobrý - tak zrovna s panem Bártou jsem si psal :-)
Hlavním řešitelem je prý VUT, kde na FIT zase pracuje můj bratr. Sice se zabývá něčím jiným (zpracováním zvuku), ale s lidmi ze zpracování obrazu spolupracujou - takže můžu sehnat kontakty i z druhé strany.
Já bych ale teď chvíli počkal, uvidíme, co se bude dít.
Pokud by se jim podařilo opravdu udělat systém, který se naučí číst a interpretovat matriky, byla by to úžasná věc. A věřím tomu, že by se to mohlo podařit. Výpočetní výkon pro umělou inteligenci, která by se mohla naučit číst, už máme, výhodou je jasně daná struktura a obsah zápisů s možnou kontrolou v zápisech souvisejících a navazujících.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » sob zář 28, 2019 12:43

Pro ty, kteří by chtěli k projektu DEMOS nějak pomoct mám k dispozici šablony pro přepisy matrik. Šablony se můžou ještě v čase měnit, pokud by se změnily dám sem nové.
K vyplnění mám následující instrukce:
Pokud byste nam chtel pomoct, mohl byste ty vase zaznamy upravit podle tech sablon. Co tam mozna nemate a co je tam ale nejdulezitejsi, je cislo scanu, jestli je to vlevo/vpravo/pres cele a poradi zaznamu na scanu, no a pak samozrejme archiv, a cislo matriky. Nemusi byt vubec prepsany cely zaznam, staci klidne jen kousek, pak je ale potreba do toho "Zaznam hotov" zadat "0" a ne "1".

A ještě přidávám další pravidla pro přepis


Kdyby někdo něco měl, poslat buď zatím přeze mě, případně můžu zájemcům přes SZ poslat e-mail, na kterém by bylo vhodné se předem domluvit.
Naposledy upravil zburget dne stř říj 02, 2019 10:52, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Duke of York » pon zář 30, 2019 15:52

Ten projekt DEMoS je náš :-) Už jsem se tady o tom možná někdy zmiňoval, nebo jsem se kdysi ptal, jestli neco podobného neexistuje (na okoun.cz). Zatím je to teda ve stavu, že vyrábíme excelovské šablony a do nich pak lidi z Masaryčky přepisují záznamy a když narazí na něco, pro co v šabloně není kolonka, tak tu šablonu opravíme a tak pořád dokola. Prostě problém slepice a vejce :-) Zároveň kolega vytváří databázi podle té šablony a další kolega a studenti k tomu dělají zbytek webu (to je ten demos na perunu). Občas tam někdo něco rozbije, tak to přestane fungovat, ale teď by to mělo jet. Nevím, jestli momentálně funguje registrace, ale jestli jo, tak tam můžete zkusit něco pokusně přepsat.

Kazdopádně, databáze pro pokřtěné by mohla už být hotová, pro zemřelé a oddané snad bude brzo. Máme už i jakýsi návrh šablony pro Lánové rejstříky a teďka chceme začít vyrábět Rektifikační akta a Sčítací operáty. U urbářů a pozemkových knih jsme zatím ve stavu, že jsme naznali, že je to podobný pramen a sloučíme je dohromady. Budou tam ale jen lidé, ty platby a převody tam zatím nebudou, protože by to bylo hrozně komplikované. Trochu problém je s prameny pro Čechy :)

Co se týče přepisu, tak jsme se rozhodli, že databáze nebude sloužit jen pro genealogy, ale i pro jiné vědce, tak bylo dohodnuto, že se všechny zápisy budou transliterovat. Aby se v tom pak dalo vyhledávat, měla by mít každá položka i svou standardizovanou variantu (proto ta bakalářka), proto je tam také odkaz na Standardizaci a když zadáte nějaký záznam, máte ještě možnost tam uvést i standardizované varianty.

Co se týče nějaké automatizace, tak kolega dělá prográmek, který by měl automaticky rozpoznat, kolik je na jedné stránce záznamů. Když už k ničemu, tak aspoň pak budeme vědět, kolik je ve všech matrikách záznamů :-) Ale hlavně by to mělo sloužit k tomu, aby se v databázi udělali jakési prázdné záznamy a do těch se pak budou vepisovat ty přepsané údaje. Chtěli bychom zkusit i nějaké rozpoznávání jednoduchých věcí, jako je např. číslo domů a tak. Možná by se mohlo povést i detekovat na scanu jména pokřtěných a jejich rodičů. Pak by se tyhla části daly ze scanu "vykousnout" a udělala by se z nich nová stránka, prohlížení by pak bylo mnohem rychlejší. Co se týče čtení ručně psaného textu, tak na tom dělají velké týmy po celém světě (a i kolegové u nás ve škole, i když teda na jiném projektu). Je to hrozně tězká věc, takže to do těchhle Vánoc nebude a možná ani do těch příštích.

Ještě teda, někteří lidé maji strach, že v těch přepisech budou chyby. Je jasné, že budou. Ale každý bude mít možnost se na web přihlásit a chyby opravit :-)
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Duke of York » pon zář 30, 2019 16:03

Ještě teda, ta druhá BP, pro inteligentní doplňování slov, tak ta je pro to, aby třeba když někdo opisuje novější matriky z konce 19. století a opakují se mu tam porodní báby nebo křtitelé, případně rodiče, tak aby to nemusel znovu a znovu přepisovat, ale aby se mu to tam nabízelo samo.

Ještě vloni vznikla jako DP práce, která vypadá podobně jako Ancestry, jen je open source, tak ji může kdokoliv vylepšovat a dopňovat. No a letos snad bude něco, co bude synchronizovat záznamy mezi databází a právě tady tím programem. Takže nebude nutné přepisovat data do databáze a pak je ještě zadávat do programu. Ale jen se přepíší do DB a pak se odtud nahrají do programu a tam si je uživatel popřipojuje ke stávajícím lidem.

A pak ještě děláme na prográmku, který z těch přepsaných záznamů vygeneruje rodokmeny lidí. Takže ve výsledku to bude vypadat tak, jak si někteří myslí, že se dělají rodokmeny, prostě se napíše jméno a ono to udělá rodokmen :-)
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod matju » pon zář 30, 2019 18:34

Zkoušela jsem se tam zaregistrovat na http://perun.fit.vutbr.cz/demos/ . Bohužel se mi nedaří zaregistrovat, hází to pořád, že mám neplatný e-mail :(
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Duke of York » úte říj 01, 2019 12:46

matju píše:Zkoušela jsem se tam zaregistrovat na http://perun.fit.vutbr.cz/demos/ . Bohužel se mi nedaří zaregistrovat, hází to pořád, že mám neplatný e-mail :(


Uz by to melo fungovat.
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Duke of York » úte říj 01, 2019 12:48

matju píše:Zkoušela jsem se tam zaregistrovat na http://perun.fit.vutbr.cz/demos/ . Bohužel se mi nedaří zaregistrovat, hází to pořád, že mám neplatný e-mail :(


Jeste teda, mel by prijit mail, pokud ne, tak se kdyztak ozvete.
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod matju » stř říj 02, 2019 6:39

Děkuju registrace už funguje, ale mail teda zatim nedorazil :(
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Sil » pát říj 04, 2019 7:29

Tak jsem to zkoušel a mail mi taky nedorazil. Mám v rychlosti jen pár dotazů:

  1. Existuje odpovídající šablona i pro matriku oddaných? (jestli se dobře dívám tak ta poskytnutá je pouze pro narozené?)
  2. Budou vám k něčemu data která jsou spíš transkripcí a ne transliterací? Mám například takový dost hutný index pro oddané v Lysicích (přes 4000 záznamů pro celkově 7 knih), ale vychází z indexu který už dřív vytvořil farář a tvary jmen a příjmení jsou rovnou přepsány do novodobé podoby.
  3. V té šabloně pro narozené je vždy datum, je možné zadat jen část údaje, například třeba jen rok?
  4. V šabloně je flag pro to zda je záznam hotov, předpokládám že se tím myslí že všechny dostupné údaje jsou přepsané v odpovídajících kolonkách. Ve skutečnosti ale může často nějaký údaj prostě chybět (například mám i záznamy kde úplně chybí jméno i příjmení něvesty...), na to se ten flag teda nevztahuje, je to tak?
  5. Předchozí bod mě taky vede na to jestli je něco jako povinné a volitelné položky, protože těch informací je v záznamech opravdu hodně, ale klíčové informace jsou většinou pořád ty samé a není jich zas tak moc, a většinou stačí. Tj. v podstatě to co odpovídá nějakýmu lepšímu indexu, např. u narozených je klíčový vědět jméno narozeného, rodiče, datum a obec. Tohle je spíš jen taková poznámka no, příjde mi že když se lidi budou zaměřovat především jen na ty základní údaje tak to bude mít rychlejši pokrok než když půjdou po všech možných.
  6. Přeškrtlé záznamy se započítávají nebo nezapočítávají do pořadí na stránce? (osobně bych je asi nepočítal, můžou být přeškrtlé i nekompletní záznamy, byl by to trochu chaos)
  7. Bude se počítat s duplicitama? Často je nějaký záznam ve více knihách.

Každopádně díky za tenhle projekt!
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » pát říj 04, 2019 8:04

I když nejsem součástí projektu, něco už mám vykomunikováno, tak to se m dám, dokud (pokud) se nevyjádří někdo povolanější.

  1. V tom excelovském soubouru, na který jsem dával odkaz, jsou tři listy - šablona narození; oddací; úmrtní
  2. Na to jsem se ptal taky - jestli mám radši rychle přepisovat nekompletní záznamy pro moji potřebu (indexy), které následně "přiohnu" tak, aby odpovídaly jejich šabloně. Bylo mi řečeno, že je dobré mít v databázi cokoli, byť nedtansliterované, byť někompletní, byť s nějakou chybou. Protože chybu může někdo opravit, chybějící data doplnit a do transliterace přepsat i pozděj. Ale se záznamem bude už možné pracovat.
  3. Já to tak dělám, lepší by bylo přesné datum, ale že kdyby mi to mělo výrazně komplikovat práci, tak ho nemám řešit. A mně by to práci výrazně komplikovalo, tak píšu pořád jen rok (opět - je to lepší, než nic.
  4. Já to pochopil tak, že právě proto, že nikdy nebudou vyplněna pole všechna, je potřeba nějak označit, jestli už je v záznamu přepsáno vše, co se z něj dá vyčíst a je to přepsáno tak, jak má být. Pro mě to znamená, že budu mít všude 0
  5. Bylo mi řečeno, že důležité je tam mít číslo skenu; rozložení na skenu: Levá, pRavá, přes Celý sken; pořadí na skenu (tedy ne pořadí na listu, pořadí začíná vlevo nahoře a končí v pravo dole; mám skeny, kde jsou vpravo i vlevo záznamy ve dvou sloupcích, na skenu jsou tedy 4 sloupce, k tomuhle nemám zatím informaci, jak rozložení na stránce zapsat - ještě to neřešili a na můj dotaz právě řeší). No, číslo skenu ve svých záznamech mám, pak tam mám psané číslo stránky, takže na to si budu muset v excelu vymyslet nějaký vzoreček, jak z toho s co nejmenší námahou vylámu to rozmístění (L/R/C) a stejně tak nějaký šikovný vzoreček na pořadí záznamu na stránce. To problém nebude, načísluje se mi to pak samo.
  6. Já zatím škrtlé záznamy pro sebe psal. Zkusím se na to zeptat.
  7. S duplicitama bude problém už jen s tím, že už někdo mohl kousek matriky přepsat a my dodáme kompletní index. Kde bude víc záznamů, ale míň kompletních. Prý se taky právě řeší.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Sil » pát říj 04, 2019 8:17

Díky Zbyňku, těch dalších listů jsem si vůbec nevšiml, super že tam jsou. Ještě ohledně bodu 5, stačilo by mít místo L/C/P informaci o číslu sloupce, takže na C bude vždy 1, L bude 1, P bude 2, atd... Pak je ještě otázkou jaké číslo má záznam co je třeba první v pravém sloupci, ja tam dávám 1 (tak sem to pochopil i z toho příkladu vyplněnýho). Ted sem si vsiml ze to je teda spatne z toho co pisete, jen ten priklad moc nesedi, az se dostanu domu tak to jeste zkontroluju.
Sil
 
Příspěvky: 247
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod zburget » pát říj 04, 2019 15:00

No, jak budou mít značené to rozmíéstění L/C/P, to si musí rozseknout oni. Já stojím s přepracováním svého indexu na tomhle problému a čekám, jak si to naporučí.

Ohledně pozice na stránce přikládám citaci z e-mailové komunikace.

OTÁZKA: píše:Aha, takže záznamy budou např:
rozl. - pořadí
L 1
L 2
L 3
L 4
R 5
R 6
R 7
R 8

Já se zatím asi mylně domníval, že:
L 1
L 2
L 3
L 4
R 1
R 2
R 3
R 4

V manuálu se tohle neřeší.

ODPOVĚĎ: píše:ano, je to tak, jak mate v prvnim pripade.


Naštěstí jsem se zeptal, než jsem to začal dělat.

V excelu by to pro křestní matriku mělo jít řešit tímto vzorečkem umístěným do buňky H3, následně rozkopírovaným do celého sloupce:
=IF(F3<>F2;1;H2+1)

Já to sice nedělám v MS Excel, ale V LibreOffice, ale vzoreček by měl být stený. Maximálně, kdyby to nechtělo sežrat ten IF, tak tam místo toho napst KDYŽ (nechápu, koho v MS napadla taková prasárna, že překládají názvy funkcí).

Někdy na konec bude potřeba se toho vzorečku zbavit, aby tam zůstala jen čísla. Když nebudete vědět jak, tak to písnu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Duke of York » úte říj 08, 2019 13:03

Dival jsem se do databaze, ze se tam zaregistrovalo par lidi, ale to s tim posilanim mailu je nejake rozbite, takze jsem vam to tam nastavil rucne a muzete se prihlasit.
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

Re: Projekt DEMOS - komunitní genealogická databáze

Příspěvekod Duke of York » úte říj 08, 2019 13:11

Sil píše:Tak jsem to zkoušel a mail mi taky nedorazil. Mám v rychlosti jen pár dotazů:

  1. Existuje odpovídající šablona i pro matriku oddaných? (jestli se dobře dívám tak ta poskytnutá je pouze pro narozené?)
  2. Budou vám k něčemu data která jsou spíš transkripcí a ne transliterací? Mám například takový dost hutný index pro oddané v Lysicích (přes 4000 záznamů pro celkově 7 knih), ale vychází z indexu který už dřív vytvořil farář a tvary jmen a příjmení jsou rovnou přepsány do novodobé podoby.
  3. V té šabloně pro narozené je vždy datum, je možné zadat jen část údaje, například třeba jen rok?
  4. V šabloně je flag pro to zda je záznam hotov, předpokládám že se tím myslí že všechny dostupné údaje jsou přepsané v odpovídajících kolonkách. Ve skutečnosti ale může často nějaký údaj prostě chybět (například mám i záznamy kde úplně chybí jméno i příjmení něvesty...), na to se ten flag teda nevztahuje, je to tak?
  5. Předchozí bod mě taky vede na to jestli je něco jako povinné a volitelné položky, protože těch informací je v záznamech opravdu hodně, ale klíčové informace jsou většinou pořád ty samé a není jich zas tak moc, a většinou stačí. Tj. v podstatě to co odpovídá nějakýmu lepšímu indexu, např. u narozených je klíčový vědět jméno narozeného, rodiče, datum a obec. Tohle je spíš jen taková poznámka no, příjde mi že když se lidi budou zaměřovat především jen na ty základní údaje tak to bude mít rychlejši pokrok než když půjdou po všech možných.
  6. Přeškrtlé záznamy se započítávají nebo nezapočítávají do pořadí na stránce? (osobně bych je asi nepočítal, můžou být přeškrtlé i nekompletní záznamy, byl by to trochu chaos)
  7. Bude se počítat s duplicitama? Často je nějaký záznam ve více knihách.

Každopádně díky za tenhle projekt!


ad 1) jen pocitejte s tim, ze se ta sablona porad meni, takze pokud budeme neco pridavat, tak se to pak bude muset upravit. S lidma, co jsou na projektu to delame tak, ze kdyz chceme zmenit sablonu, napisu jim, at to, co maji prepsano nahraji na google doc a jak to udelaji, tak sablonu zmenim. Nevim ale, jestli to muzu udelat i tady. Kazdopadne lepsi je mit neco prepsane a pak si to zmenit sam, nez nemit prepsane nic.
ad 2) Jasne, lepsi neco, nez nic.
ad 3) Mel by jit i jen rok (kdyz to nepujde ted, tak to nekdy budeme muset opravit, protoze v matrikach taky vzdycky nebude cele datum)
ad 4) Hotov znamena, ze je prepsano vsechno, co je k dispozici, v tom pripade se to nastavi na 1, pokud prepisete jen nejake polozky, tak to nastavite na 0. Takze pokud tam bude zaznam, kde sice neni jmeno nevesty, ale jinak jste prepsal vsechno, tak to nastavite na 1.
ad 5) Povinne jsou ty polozky, ktere udavaji pozici zaznamu v matrice. Tzn. archiv, fond, signatura, cislo scanu, rozlozeni L/R/C a poradi zaznamu na strance. Tzn. v extremnim pripade nemusite prepsat nic.
ad 6) Asi bych je zapocitaval, pokud se budou prepisovat...
ad 7) S duplicitama budeme pocitat.
Naposledy upravil Duke of York dne úte říj 08, 2019 13:16, celkově upraveno 1
Duke of York
 
Příspěvky: 116
Registrován: ned kvě 08, 2011 6:33

PředchozíDalší

Zpět na Odkazy na zajímavé stránky o genealogii

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků