Královští svobodníci

Zde můžete přidat odkazy na zajímavé genealogické stránky i se stručným popisem.

Královští svobodníci

Příspěvekod Svobodnickej.synek » pát pro 06, 2013 13:39

Nechci si dělat reklamu, ale myslím si, že čerstvě spuštěný web http://www.svobodnici.cz by mohl být dobrou pomůckou jak z pohledu genealogie, tak z pohledu zájmu o hlubší historické poznání svobodníků. Vedle pokusu o zpracování Müllerova dílka, s četnými vlivy pozdějších autorů a zdrojů, je tam také kompletní soupis svobodníků z roku 1789 zpracovaný jako interaktivní mapa, rejstřík míst i rejstřík příjmení. Pokud byste měli pocit, že je něco špatně, budu vám vděčný za zpětnou vazbu.
Svobodnickej.synek
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát pro 06, 2013 13:28

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod Zora » pát pro 06, 2013 13:55

:-)
Klobouk dolů, neskutečně dobrá práce, až lituji, že jsem z Moravy. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod Svobodnickej.synek » ned pro 08, 2013 20:24

Děkuji vám za vaše uznání :-)
Svobodnickej.synek
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát pro 06, 2013 13:28

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod ota » stř pro 25, 2013 20:18

Perfektní, jsem také z rodu svobodníků a měla jsem jen soupis z roku 1789. Takhle mám ještě více informací.
Mám zpracovaný rozrod rodu Čenský cca do roku 1553. Kdyby někdo měl zájem, zda není nějak zpřízněný, napište mi jméno. Jedná se zejména o rody oblast Benešov, Pelhřimov, Kouřim. Tábor. O.
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod powery » sob pro 28, 2013 21:34

Kohopak máte z Pelhřimova?
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod ota » čtv led 23, 2014 18:09

Přímo z města Pelhřimova nemám nikoho. Podívejte se zde na moje jména. Mám je pod Přijmení celá ČR. Napište do vyhledávače Čenský, ten byl z Pelhřimovská - Velká Černá - 1553 Albrecht z Černé, Cerekev- nevím, ale která - jméno Petr Nemluva - již v ĆR vůbec není. ( to ale nebyl svobodník) Jinda, Jindra - Zahrádka (u Votice) ale to je myslím už Táborsko. O.
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod julie07 » ned úno 23, 2014 19:06

A z Moravy by to nebylo?
julie07
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte čer 11, 2013 17:43
Oblast pátrání: Syrovice,Nosislav,Střítež,Lomnice u Tišnova
Habří,Heršpice u Slavkova

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod ota » sob bře 01, 2014 22:13

Ne z Moravy nemám nikoho.
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod Radix » ned bře 02, 2014 9:34

Je známo něco bližšího o Janu Antonínu Hamplovi, Huntířov [Güntersdorf] - Královéhradecký kraj?
Radix
 
Příspěvky: 3171
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod David H » ned led 03, 2021 22:14

ota píše:Perfektní, jsem také z rodu svobodníků a měla jsem jen soupis z roku 1789. Takhle mám ještě více informací.
Mám zpracovaný rozrod rodu Čenský cca do roku 1553. Kdyby někdo měl zájem, zda není nějak zpřízněný, napište mi jméno. Jedná se zejména o rody oblast Benešov, Pelhřimov, Kouřim. Tábor. O.


Dobry den Oto,
psal jsem Vam zpravu s zadosti o radu. Pak jsem jeste trochu pohledal a mam tam v Censkych nejake nejasnosti. Nicmene na 100% jsem se trefil na stejnou linii jak mate vy. Rod Censkych me hodne potrapil. Pokud byste byla tak hodna a mate k tomu jeste neco zpracovane, tak by me ten rozrod rodu vice zajimal. Ja pochazim z Jana Censkeho 1724 (otec Jakub 1679).
Dekuji a preji hezky den.
S pozdravem
David
David H
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte srp 29, 2017 21:34
Oblast pátrání: 1) Taborsko
Chotoviny, Sudomerice u Tabora, Hostice, Tabor, Zahoricko, Klokoty, Zahradka, Vodnanym Milenovice, Klánovice, Bila Hurka, Hluboka, Otradov, Stupcice, Jistebnice, Uhrice, Jetrichovice

2) Stredocesky: Miskovice, Tousice, Kralka, Horni Chvatliny, Mlikovice, Bulanka, Hradenin,

3) Zamrsk: Jestrabi, Ponikla, Vichova nad Jizerou

4) Vysocina a Jihomoravsky: Bonov, Vycapy, Sebkovice

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod Zora » čtv bře 30, 2023 11:10

Snažím se proniknout do tajů moravských svobodníků.

Základní otázky -
konkretní svobodník držel dvůr v obci XY. Mohl se nějak přestěhovat, přemístit do jiné obce a zůstat svobodníkem?

V matrikách se mně u jednoho rodič. páru objevuje u některých dětí ozn. pro rodiče libertinus, ale ne u všech dětí. Do kdy se uvádělo toto označení? Bylo pravidlem, že u svobodníka byl vždy přípisek libertinus a pod., nebo se objevuje i prosté zapsání...



Poslední nalezený muž se narodil v roce 1756. Nevím, zda mám hledat dál ve stejné farnosti (obci) nebo jako libertinus mohl přijít odkudkoliv...
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01570.jp2
levá strana 4. zápis Jacobus , rodiče Mathias Dworžak, rusticus liber + Theresia . Radostin.

Zdá se mně, že tento Jakub se přestěhoval do jiné obce Jestřabí a zde se mu rodily děti
(měl dvě manželky)
zde např. pravá strana, předposlední zápis Barbara
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00220.jp2

otec: Dvoržak Jacobus, libertinus, Gestrasbio (Jestřabí),

svatby Jakuba jsem zatím nedohledala, ale našla jsem v Jestřabí svatbu zcela někoho jiného :-), Františka Dvořáka z KOzlova...

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00470.jp2
Pravá strana 1. zápis

Nevěsta byla Jaša, svědci byli Holík a Rausk - všichni libertini
Hledala jsem svatbu nebo narození Jakuba v Kozlově a okolí (podle obcí se svobodnickýmidvory, nenašla jsem )

-------
Všeobecný dotaz - je rozumné založit vlákno pro moravské svobodnické rody?

Já se s tím potýkám poměrně dlouho, neznám základní věci, hledám, učím se, vstřebávám příjmení, hledám nějaké opakující se zákonitosti a snažím se porozumět postupně článkům na webu svobodníci... Moc mně to tedy nejde :-( ...

Samozřejmě předem díky za každou radu, nebo objasnění... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Královští svobodníci

Příspěvekod luko » pát bře 31, 2023 12:39

Myslím si, že svobodníkem zůstal dědic statků, stejně jako u obyčejných sedláků, kde půlláníkem byl dědic gruntu a ostatní byli podruzi, řemeslníci atd.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim


Zpět na Odkazy na zajímavé stránky o genealogii

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník