1. svět. válka: Jak si vedli Češi na Jadranu a ve Středomoří

Zde můžete přidat odkazy na zajímavé genealogické stránky i se stručným popisem.

1. svět. válka: Jak si vedli Češi na Jadranu a ve Středomoří

Příspěvekod mfal62 » ned srp 07, 2022 12:53

Velmi zajímavý článek o tom, jak si vedlo Rakousko-Uhersko na moři za 1. světové války se zřetelem na účast Čechů:
https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ ... enstvi_erp

Můj praděda sloužil u námořnictva od října 1900 (domovský přístav Pula, zařazení: Waffenmatrose, od r. 1903 Waffengast / lodní kuchař?)
do října 1904. Na začátku války dne 8.8.1914 byl od námořnictva propuštěn s poznámkou "kurzer Hand" / krátká ruka (?),
takže bojů na moři se nezúčastnil.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: 1. svět. válka: Jak si vedli Češi na Jadranu a ve Středo

Příspěvekod nathan » ned srp 07, 2022 14:30

Jen drobné poznámky k té němčině:

Waffengast není lodní kuchař, ale poddůstojník, který má na starosti obsluhu zbraní.
"Kurzer Hand" -- respektive obvykle "kurzerhand" -- znamená bezodkladně, ihned, bez jakýchkoli dalších formalit. Kdyby to bylo uvedeno jako důvod propuštění, mohlo by to snad teoreticky znamenat také něco jako zbrklost nebo neuváženost.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: 1. svět. válka: Jak si vedli Češi na Jadranu a ve Středo

Příspěvekod Zora » ned srp 07, 2022 15:16

nathan píše:Jen drobné poznámky k té němčině:

Waffengast není lodní kuchař, ale poddůstojník, který má na starosti obsluhu zbraní.
"Kurzer Hand" -- respektive obvykle "kurzerhand" -- znamená bezodkladně, ihned, bez jakýchkoli dalších formalit. Kdyby to bylo uvedeno jako důvod propuštění, mohlo by to snad teoreticky znamenat také něco jako zbrklost nebo neuváženost.


Zrovna nad tím přemýšlím. Jen nejsem znalec vojenských poměrů, tak jsem nechtěla zasahovat. Ale z hlediska němčiny je to velice logické, to klobouk dolů.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: 1. svět. válka: Jak si vedli Češi na Jadranu a ve Středo

Příspěvekod mfal62 » úte srp 09, 2022 18:08

@ nathan - děkuji za poznámky k němčině, pro mě velmi přínosné!

Kmenový list mého pradědy je místy velmi špatně čitelný, někde psaný rukou a zčásti vyplněný "razítky".

Znovu jsem se zahloubal do textu a na základě ještě dalších informací jsem zjistil:
Waffenmatrose = zbrojíř-námořník (resp. obsluha zbraní jak píšete, na lodi asi připadají v úvahu jenom děla)
Waffengast = Waffenqaurtiermeister (uvedena jen zkratka Wffquartmstr - nevěděl jsem, co to znamená) = zbrojíř-námořník v hodnosti desátníka

Podařilo se mi dohledat a rozluštit špatně čitelný "razítkový" zápis:
antlassen 1912 31.12. aus dem Verbande der k.u.k. Kriegsmarine auf Grund des Wehrgesetzes
= propuštěn ze svazu c.k. válečného námořnictva na základě branného zákona

Hodně pak vysvětluje zápis v "Domobraneckém listu o přehlídce" z února 1917, který je opatřen razítkem obce a podpisem starosty:
Domobranec své dřívější přehlídkové povinnosti vyhověl a byl 12/7 1916 za neschopného uznán.
Dříve sloužil u c.k. námořnictva v Pola (česky Pula) a dne 12/8 1914 tamtéž superarbitrován.

Takže ten zápis "entlassen - 1914 8./8. - kurzer Hand" asi má skutečně význam "kurzerhand", tzn. vyřídit bez okolků / bez dalších formalit.
Že by to mohl být zdravotní důvod "krátká ruka" (např. po špatně srostlé zlomenině) se mi teď už zdá málo pravděpodobné.

Být zařazen na přelomu 19. a 20. stol. k námořnictvu asi nebylo obvyklé. Pro mě je dodnes záhadou,
jak se k tomu dostal syn obyčejného hostinského z malé vesnice na Litovelsku (později byl také rolník a hostinský).
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: 1. svět. válka: Jak si vedli Češi na Jadranu a ve Středo

Příspěvekod Zora » úte srp 09, 2022 18:38

U námořnictva sloužil bratr mé prababičky, syn mlynáře z Brna ...
a
tady vpravo první
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -02200.jp2
sice zámečník, ale syn vařiče cukru... a kupodivu na lodi v Pule...

Viděla jsem těch "námořníků" víc...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Odkazy na zajímavé stránky o genealogii

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků