Genealogické odkazy a poznámky - ČR, Halič, emigrace...

Zde můžete přidat odkazy na zajímavé genealogické stránky i se stručným popisem.

Genealogické odkazy a poznámky - ČR, Halič, emigrace...

Příspěvekod Monika » pát zář 13, 2019 22:09

Poslední dobou jsem potřebovala ke genealogickému výzkumu používat víc různých prohlížečů, což ovšem po čase vneslo velký chaos do mých genealogických odkazů v oblíbených, záložkách (a jak se v prohlížečích různě jmenují místa, kam si ukládáme URL toho, k čemu se budeme vracet). Už jsem nevěděla, v kterém programu mám který odkaz hledat. Hlavně ty, kam nechodím moc často.
Navíc také teď občas využívám i úplně jiný počítač a občas zapomenu na flash disku své obecné poznámky aktualizovat nebo zase je po změně nahrát k sobě do počítače, takže jsem už přišla o nové části těchto poznámek.

Založila jsem proto stránky, které mi řeší tuhle nutnost přecházení z jednoho prohlížeče nebo počítače na jiný. Ušetřím dost času, nemusím aktualizovat z/na flash disk a stačí si pamatovat jedinou URL adresu. :) To, samozřejmě, znamená, že jsou stránky veřejné a odkazy nebo poznámky může vyžít kdokoli. Doplnila jsem proto (a stále doplňuji) i odkazy, které se hodí i pro jiné oblasti ČR než v kterých hledám nebo jsem hledala.

Stránky se jmenují GENEALOGIE - aby z neznámého bylo známé a jsou na adrese: https://www.neznamo.cz/genealogie/

Hlavním obsahem webu jsou odkazy. Texty jsou pouze doplňkem a neplánuji nějaké pravidelné genealogické články.

Nechtěla jsem a nechci vytvářet konkurenci bádáme.cz nebo jakýmkoli jiným genealogickým stránkám! Jak už jsem psala, potřebovala jsem si jen někam veřejně uložit to, co se hodí pro mé hledání. Vím, že bych mohla posílat odkazy na bádáme.cz, ale jednak je to na dlouho, jednak na svých stránkách jsem si odkazy přizpůsobila svým potřebám a jednak také potřebuji mít dostupné i ty už zmíněné poznámky.

Jde-li o různé poznámky a zápisky, pak je, prosím, berte jen jako stručné výpisky z různých materiálů, u nichž se sice, logicky, o přesnost snažím, ale nejsem ani profesionální genealožka, ani historička, takže mohou obsahovat nějaké nepřesnosti. Rozhodně nejsou myšleny jako rady někomu dalšímu. Třeba se ale budou někomu hodit i tak, jak jsou. Počítám s tím, že je budu doplňovat, zjistím-li něco dalšího.

Budete-li chtít přidat nějaký odkaz, je tam na to přímo formulář: https://www.neznamo.cz/genealogie/odkazy/
Ráda přidám i osobní rodopisné stránky, jen ty na MH budou představovat problém (pokud nejsou veřejně otevřené). Přidám klidně i stránky s nabídkou genealogických služeb, ale prosím, respektujte, že jsou to mé stránky a mám-li jejich prostřednictvím doporučit placené služby nebo zboží, pak si budu vybírat podle kvality a rozsahu poskytovaných služeb nebo zboží. Děkuji za pochopení.

Najdete-li v poznámkách nějakou chybu nebo nepřesnost a budete-li chtít ji opravit, pak se dá každý článek komentovat. Za opravu budu vděčná. A děkuji předem.

Na zpracování poznámek postupně pracuji, takže to bude ještě dost dlouho trvat (několik měsíců, možná rok) než budou z počítače všechny přenesené na web. I pak ale jistě budu přidávat další poznámky, protože hledám dál, samozřejmě, a přesouvám se do dalších a dalších oblastí.

Odkazy jsou zatím tříděny do těchto kategorií (ale může se to změnit):

  Archivy
  Základní weby
  Databáze
  Historie
  Hodí se
   Návody a kurzy
   Vzory a programy
   Genealogické služby
  Knihovny
   Knihy a časopisy
  Mapy a katastry
  Migrace obyvatelstva
  Místopis
  Osobní weby
  Povolání
  Slovníky
  Vojenství, války, oběti válek
To jen abyste věděli, co asi od obsahu čekat.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3394
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Genealogické odkazy a poznámky - ČR, Halič, emigrace...

Příspěvekod kimes » pát zář 13, 2019 23:35

Moniko, už po prvním letmém prolistování Vašeho webu, Vám musím složit hlubokou poklonu a veliký dík za něj. Ihned jsem si ho zařadil na přední místo ve svých oblíbených složkách už proto, že mi umožňuje vymazat asi 30 vlastních, chaoticky uspořádaných odkazů.Ještě jednou(a myslím že ne jen za sebe) děkuji mockrát ...
kimes
 
Příspěvky: 179
Registrován: úte bře 05, 2013 11:00

Re: Genealogické odkazy a poznámky - ČR, Halič, emigrace...

Příspěvekod Monika » sob zář 14, 2019 17:25

Děkuji, kimesi.:) Jsem ráda, že se tahle sbírka odkazů hodí dalším genealogům.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3394
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Genealogické odkazy a poznámky - ČR, Halič, emigrace...

Příspěvekod zburget » sob zář 14, 2019 18:10

Monika píše:Děkuji, kimesi.:) Jsem ráda, že se tahle sbírka odkazů hodí dalším genealogům.
To, že jsou odkazy takhle hezky na jednom místě a ještě i tematicky roztříděné je poklad, který se bez sebemenší diskuze bude hodit spoustě genealogů! :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 3986
Registrován: pon dub 30, 2018 18:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Genealogické odkazy a poznámky - ČR, Halič, emigrace...

Příspěvekod Monika » ned zář 15, 2019 1:40

Děkuji, pane Burgete. :) Vždycky mám lepší pocit, když to, co udělám pro sebe, může sloužit ještě někomu jinému.

Jinak třídění se ještě může trochu měnit, resp. zpřesňovat a doplňovat.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3394
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Genealogické odkazy a poznámky - ČR, Halič, emigrace...

Příspěvekod Monika » sob říj 26, 2019 17:38

Nastřádalo se mi už na webu s odkazy několik článků, v nichž zpracovávám poznámky a výpisky, které mi pomáhají se vyznat v údajích o předcích z matrik, gruntovnic a jiných archivních materiálech. Napadlo mě, že by se hodily třeba i těm členkám a členům fóra, kteří s hledáním předků teprve začínají a ještě informace z těchto poznámek nemají v hlavě.

Jak už jsem psala v prvním příspěvku, nejde o snahu konkurovat specializovaným stránkám - celý web je pomůckou především pro mě. Články nejsou ucelenými rozbory nebo vědeckými statěmi, jde opravdu pouze o stručné výpisky a pro hlubší vhled do problematiky je třeba samostatné studium dalších odborných pramenů.

Epidemie a hladomory
https://www.neznamo.cz/genealogie/epidemie-a-hladomory/
Při hledání předků se v matrikách a kronikách setkáváme s důsledky různých epidemií a občas i hladomorů, které byly v některých obdobích každoroční součástí života našich předků. Chceme-li jejich život trochu lépe poznat, hodí se vzít do úvahy i tuto stránku. Dávám sem proto výpisky z různých zdrojů, i když stále ještě nejsou ani zdaleka kompletní.


Sčítání lidu
https://www.neznamo.cz/genealogie/scitani-lidu/
Zatím jsem hledala předky ve sčítáních lidu pouze sporadicky, přestože jde o skvělý zdroj informací o jedincích i rodinách. Sčítací operáty z roku 1921, které jsem viděla, nejsou jediné, obyvatelstvo se sčítalo (kromě panské a církevní evidence) dávno předtím. Je dobré mít přehled, kdy se tak dělo, proto sem ukládám své výpisky.


Indikační skici stabilního katastru
https://www.neznamo.cz/genealogie/indik ... -katastru/
Indikační skici stabilního katastru nám mohou poskytnout dobrou představu o obci, v níž předkové žili, o domě, v němž bydleli, o polnostech, které drželi, apod. Zatím jsem moc tyto mapy nestudovala, proto jsem si vypsala poznámky, jež by při hledání, čtení a interpretaci map mohly pomoci.


Zletilost pro uzavření manželství
https://www.neznamo.cz/genealogie/zleti ... anzelstvi/
Někdy je třeba odhadnout přibližné rozmezí let pro hledání křtu na základě data uzavření manželství podle zápisu, který neobsahuje věk novomanželů. K tomu se hodí vědět, jak se v historii měnil pojem zletilosti pro uzavření manželství. Zde si poznamenám klíčové letopočty a základní informace.


Emigrace do Austrálie
https://www.neznamo.cz/genealogie/emigr ... australie/
Hledat předky a příbuzné, kteří emigrovali do USA, nebývá moc snadné i přesto, že existuje mnoho známých zdrojů údajů. Hledat ty, kteří odešli žít do jiných míst, jako třeba právě Austrálie, je ale pěkným oříškem. Emigrace od nás tam nebyla hromadná, proto nejdřív nemáme ponětí, kde začít. V posledních dnech jsem ale narazila na několik…


Jak hledat v matrikách Prahy
https://www.neznamo.cz/genealogie/jak-h ... ach-prahy/
V Praze moc často nehledám a pokud už musím do vademeca AHMP, pak tam zmateně (a zoufale) klikám na náhodně zvolené farnosti. Po chvíli mi ale dojde, že na Prahu se musí přece úplně jinak. Pak už je vyhledání správné matriky otázkou chvilky. Až zase příště budu potřebovat nějaký zápis z pražské matriky, snad si vzpomenu, že je návod zde.


Rozsah panství Křivoklát s panstvím Krušovice
https://www.neznamo.cz/genealogie/rozsa ... krusovice/
Jedním z panství (později se jim říkalo velkostatek), na nichž hledám své předky, je i panství Křivoklát s panstvím Krušovice. Dost často se potřebuji podívat, která přesně obec k panství kdy patřila, proto se pokusím zde vypsat obce podle různých zdrojů.


Jak hledat v matrikách Vídně
https://www.neznamo.cz/genealogie/jak-h ... ach-vidne/
Jde-li o hledání v zemích, kde byla a je úřední řečí pouze němčina, bývám v koncích. Naštěstí třeba ve Vídni jsem zatím hledala jen několikrát a netuším, kdy tam zase zabrousím. Zde si proto poznamenávám stručné informace o tom, jak bych měla hledat nějakého předka či příbuzného v matrikách Vídně.


Dělení Polska 1772 až 1795
https://www.neznamo.cz/genealogie/delen ... 2-az-1795/
Stručně až heslovitě o územních důsledcích trojího dělení Polska v letech 1772 až 1795, kdy si Prusko, Rakousko a Rusko rozebraly polsko-litevské soustátí (tehdy neslo název Rzeczpospolita Obojga Narodów, česky Republika obou národů). Článek se nezabývá politickými záležitostmi. Slouží pouze jako stručná informace pro genealogický výzkum a pouze pro představu, o jak velká území se jednalo, tedy na jak velké ploše je třeba předky a příbuzné hledat.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3394
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Genealogické odkazy a poznámky - ČR, Halič, emigrace...

Příspěvekod Monika » pát lis 08, 2019 15:58

Přidala jsem na web poznámky, jejichž vytvoření a pak i zpracování do "článku" mi dalo docela zabrat, ale snad se někomu bude hodit.

Rozsah panství Zlonice
https://www.neznamo.cz/genealogie/rozsa ... i-zlonice/
Hodí se vědět, které obce a v jaké době patřily k panství (velkostatku) na němž právě hledáme své předky a příbuzné. Zvlášť před zrušením nevolnictví (v listopadu 1781), kdy bylo pro poddané obtížné uzavřít sňatek nebo stěhovat se přes hranice panství. Pokouším se proto vždy získat představu o územní rozsahu panství, na němž hledám. Dnes zveřejňuji své poznámky o rozsáhlém a proměnlivém zlonickém panství.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3394
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič


Zpět na Odkazy na zajímavé stránky o genealogii

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník