Stránka 1 z 1

"Strýc"

PříspěvekNapsal: stř úno 28, 2024 23:14
od Mistr Jan
Dobrý den,

setkali jste se někdy s tím, že se používalo označení "strýc", "strýček" i pro osoby, které z dnešního hlediska strýci nebyly? Párkrát jsem se setkal s tím, že starý hospodář předával grunt strýčkovi – byla by hloupost, aby starý člověk měl strýce způsobilého k hospodaření, když by se jednalo o osobu ještě o generaci starší.

Obvykle jsem se dopátral k tomu, že se nakonec jednalo o synovce – nebo něco takového, mám i případ, kdy se toto označení použilo pro zetě poloviční sestry starého hospodáře. Jestli to třeba nebyl jen nějaký obecnější pojem, jako když my dnes řekneme "bratranec"? Skládám teď také nějaké svobodníky – držím se skvělé publikace Místopis dědinických a svobodnických dvorů v Čechách – ale těch strýčků je tam taky prostě nějak moc: https://ibb.co/r4tZdmn

Jednou jsem viděl i analogické označení "teta" – nepovedlo se mi dohledat přesný příbuzenský vztah, ale byla to pravděpodobně opět nějaká neteř.

Byla v tom tedy nějaká pravidla?

Moc děkuji,
J.

Re: "Strýc"

PříspěvekNapsal: čtv úno 29, 2024 8:10
od zeter
a není to jen místní generické označení, něco jako co já vím synek, pantáta nebo babka? - i dneska se mluvívá o venkovských strejcech

Re: "Strýc"

PříspěvekNapsal: čtv úno 29, 2024 10:22
od pavel.m
U nás se strýc říká na vesnici prostě jakémukoliv rodinnému známému a rodina nijak nejsme. Stejně tak teta, tetka.

Re: "Strýc"

PříspěvekNapsal: stř dub 03, 2024 20:56
od Mistr Jan
Omlouvám se za pozdní odpověď, nějak mi toto vlákno úplně vypadlo.
Děkuji oběma za reakci. Dostal jsem také privátně zprávu od kolegy (tím mu děkuji), který řešil u svobodníků cosi podobného a položil tento dotaz panu Krajníkovi, autoru této publikace. Odpověď zněla, že to mohli být bratři. Ale nejspíš záleží na situaci. Tady by bratři nevycházeli chronologicky. Tak snad se za tím pojmem skrývalo více významů a "babo raď", který si máme vybrat. :-)
Díky.