Příčina úmrtí, němčina

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Příčina úmrtí, němčina

Příspěvekod RadekBohac » pon říj 02, 2023 1:43

Zdravím, napadá někoho co znamená příčina úmrtí viz odkaz (An folgen der falschen Brustentzündung). Na fb skupině o genealogii byli dva různé nápady, falešná mastitida (velmi vzácné u mužů) a úraz, při kterém došlo k porušení hrudníku. Setkal se někdo s tímto konkrétním německým spojením, já totiž prvně a nejsem si jistý co by to mohlo být. Předem díky za nápady.

Předposlední zápis vlevo, odkaz:
https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu ... creen=true
RadekBohac
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř srp 04, 2021 19:07
Oblast pátrání: Chrudimsko (Nasavrky, Seč)
Mladoboleslavsko (Staré Benátky, Maníkovice)
Náchod (Červený Kostelec)
Třebíč (Opatov)

Re: Příčina úmrtí, němčina

Příspěvekod zeter » pon říj 02, 2023 7:23

viz například zde §83 na str. 139
https://www.google.cz/books/edition/Der ... frontcover

Mějte prosím na paměti, že tohle není žádné pexeso, kde hledáte k jednomu názvu odpovídající název dnešní; podobně nemá valnou cenu pokoušet se poskládat význam z částí toho názvu.
Dobová pojmenování odpovídala dobovému stavu poznání a úrovni diagnostických metod - a byla zasazená do značně vachrlatého názvoslovného rámce.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Příčina úmrtí, němčina

Příspěvekod zburget » pon říj 02, 2023 8:23

No, já bych k těm dvěma různým nápadům přidal třetí - zápal plic - což by v podstatě byl skoro přesný překlad.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Příčina úmrtí, němčina

Příspěvekod RadekBohac » pon říj 02, 2023 14:18

Mockrát děkuji. Zápal plic byla moje první varianta, ale v genealogické skupině mi bylo upřesněno, že zápal plic by byl Brustfellzündung.

Ještě jednou moc děkuju.
RadekBohac
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř srp 04, 2021 19:07
Oblast pátrání: Chrudimsko (Nasavrky, Seč)
Mladoboleslavsko (Staré Benátky, Maníkovice)
Náchod (Červený Kostelec)
Třebíč (Opatov)

Re: Příčina úmrtí, němčina

Příspěvekod Zora » pon říj 02, 2023 14:38

inu tu mastitidu Vám vyklopí translátor, který nepřemýšlí nad okolnostmi, dobou a hloubkou lékařského poznání v minulosti......
Na FB skupinu nechodím, neznám její úroveň, mně osobně by ale vadila možná roztříštěnost názorů, znalostí... Je to samozřejmě na Vás.

Z

tady je to jasné tlačítko - vyhledavač a výsledek:

názorů mylných - i můj plno, ale Tylda věděla, od té doby si to pamatuju.
viewtopic.php?f=9&t=30592&p=143811&hilit=Brustentz%C3%BCndung#p143811
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příčina úmrtí, němčina

Příspěvekod zburget » pon říj 02, 2023 15:09

RadekBohac píše:… že zápal plic by byl Brustfellzündung.
Vidíte - a třeba takovouhle příčinu úmrtí jsem já ještě v matrice nikdy neviděl. Zato Brustentzündung potkávám poměrně běžně. Ono taky bude dost záležet na oblasti, ve které bádáte. Nikdy není na škodu se porozhlídnout po širším okolí vašeho záznamu, tedy ± pár stránek, jekéže tam najdete příčiny úmrtí. Když bude váš záznam sám jediný, bude to něco exotického. Ale jestli bude podobných příšin úmrtí víc, bude to logicky nějaká "běžná" nemoc.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Příčina úmrtí, němčina

Příspěvekod zeter » pon říj 02, 2023 15:45

Brust je hruď, ale také prs/ňadro - odtud nejspíš ta mastitida; obvyklý název zápalu plic je Lungenentzündung... Brustfell je specificky pohrudnice.
A jenom bych upozornil, že název té příčiny úmrtí každopádně není "Brustentzündung", nýbrž "falsche Brustentzündung" - hledat to bez toho falsch je jako hledat kašel místo černého kašle, nebo neštovice a nevědět, jestli pravé nebo nepravé :-)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Příčina úmrtí, němčina

Příspěvekod Zora » pon říj 02, 2023 16:16

Je mně to jasné, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků