profese v latině, konec 18. stol.

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Ludva » úte zář 26, 2023 10:13

Dobrý den, nesetkal jsete se někdo s označením zaměstnání Hinnulorum dominicalium custodis? Děkuji
Ludva
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte zář 26, 2023 9:56

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Zora » úte zář 26, 2023 10:19

Vždy platí, vložte odkaz na zápis, kde se slovní spojení vyskytuje.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Ludva » úte zář 26, 2023 11:32

Vyskytuje se tam ještě varianta s jedním n: "hinulorum loci".
Odkazy jsou zde:
otec Václava *22. 9. 1770 v Měšicích (SOA Praha, matrika Líbeznice 03, snímek 162: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/7642/162)

otec Václava *3. 5. 1774 v Měšicích č. 20 (SOA Praha, matrika Líbeznice 04, snímek 10: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/7643/10)

otec Jana +25. 4. 1775 v Měšicích čp. 20 (SOA Praha, matrika Líbeznice 04, snímek 187: https://ebadatelna.soapraha.cz/d/7643/187)
Ludva
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte zář 26, 2023 9:56

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Boza » stř zář 27, 2023 10:27

https://en.wiktionary.org/wiki/hinulorum

Za mě něco jako dohlížitel nad panskými mezky; nevím jak to líp vyložit.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Ludva » stř zář 27, 2023 21:35

Děkuji. Ještě jsem si to přepisoval: custos hinnulorum domininicalium a hinnulorum dominicalium custodis. Kromě mezka (hinnulus) může jít o mládě jelena - koloucha. Asi to není tak neobvyklé ([url]https://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx?hw=kol%u00fach[/url]).
Ludva
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte zář 26, 2023 9:56

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Zora » stř zář 27, 2023 21:37

no, jelení obora u vrchnosti byla dost běžná...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Ludva » stř zář 27, 2023 21:59

hlídač kolouchů, to je zvláštní specializace, spíš bych čekal, že to bude hlídač obory nebo jelenů
Ludva
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte zář 26, 2023 9:56

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Zora » stř zář 27, 2023 22:20

inu, netuším, já jsem onen výraz hin(n)ulorum nenašla vůbec... nabízí se spíš různé tvary od zpívám. no, že by hlídal pěvecký soubor, je velmi nepravděpodobné... :_)

jelen cervus
mezek - asi mulus

podle knižního slovníku
hinnitus - ržání, řehtání,
hinnuleus - jelínek, kolouch, laňka

Vůbec netuším, zda se v jelení oboře věnovala oddělená péče kolouchům a laňkám, v tom jsem nevzdělaná... google a teta wiki zatím mlčí...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Zora » pát zář 29, 2023 8:08

.... Po říji jeleni opouštějí laně a dávají se do stáda. Jen velmi staří jeleni žijí po říji samotářsky. Oplodněná laň klade po 34 týdnech, tedy koncem května a nebo v červnu, jedno, zřídka dvě mláďata. Před kladením se oddělí od stáda a potom se s mládětem znovu přidruží. Mláďata mají světle skvrnité zbarvení, skvrny však do 3 měsíců zmizí. Sají nejméně čtyři měsíce a pohlavně dospívají v polovině druhého roku. Do té doby se zdržují v matčině stádě.
https://www.kdelovit.cz/cz/lovna-zver/s ... psky-lesni

Snad by bylo možné,. že se Váš předek staral v oboře o zde zmíněné stádo laní s kolouchy...

Jen tedy - naprosto netuším, zda kolem Měšic byly lesy s jeleny, nebo alespoň nějaká obora, na tu je třeba ale také les, si myslím... To už bych ale nechala na Vás, já nic takového na starých mapách nevidím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Ludva » pát zář 29, 2023 10:34

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Nakonec jsem vyšel ze staršího (1825) latinsko-německého slovníku, který připouští překlad hříbě. V daném místě je později doložena hříbárna. Správný překlad je tedy panský hlídač hříbat. Čerpám z toho poučení, že hinnulus může v konkrétním kontextu znamenat hříbě.
Ludva
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte zář 26, 2023 9:56

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Zora » pát zář 29, 2023 11:00

Dobrá práce :-)

Jasně, to by odpovídalo tomu řehtání... bohužel jsem ze starých dob, takže nemám k dispozici česko-latinský slovník, za nás se překládalo jen z latiny do češtiny... stejně tak nemám k dispozici slovník, co Vy...
Navíc - ta krajina kolem Měšic odpovídá spíše těm hříbatům, nikde jsem se ani nedočetla, že kolem tamního zámku by byla obora.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Ludva » pát zář 29, 2023 11:10

byly tam tři obory
Ludva
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte zář 26, 2023 9:56

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Zora » pát zář 29, 2023 11:13

Tak má neznalost pramení z toho, že jsem z Jižní Moravy :_)

V Měšicích pamatuji leda sklady podniku EZ Praha :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: profese v latině, konec 18. stol.

Příspěvekod Boza » pát zář 29, 2023 21:35

A to jsem vám nepsal, že další překlad co jsem našel bylo kůzle :) správce stáda kůzlat mi přišlo přitažené za vlasy :)
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků