latina - úmrtí 1703, pomazání (Dobrovice)

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

latina - úmrtí 1703, pomazání (Dobrovice)

Příspěvekod JSH » úte črc 04, 2023 9:57

Dobrý den,

přečtené bych to měla mít správně a spíš si jdu pro potvrzení/vyvrácení, jestli jsem psané pochopila správně. Případně pomoc s překladem.
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4947/507
pravá strana 9.záznam

8. Febr. Dobrowiczy: Dorothea uxor Caroli Walassek annoram 70 apoplexia tacta Condicionate absoluta et uncta obÿt.

Dorota manželka Karla Valáška zemřela ve věku 70 let (věk beru hodně orientačně) na mrtvici. Dál přesný překlad nedám, ale význam bych chápala, že mrtvice přišla rychle a z toho důvodu nemohlo proběhnout poslední pomazání.
Může být?
Moc děkuji
JSH
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř zář 18, 2013 13:21

Re: latina - úmrtí 1703, pomazání (Dobrovice)

Příspěvekod zburget » stř črc 05, 2023 11:04

JSH píše:přečtené bych to měla mít správně
Ne úplně:

8. Febr. Dobrowiczii: Dorothea uxor Caroli Walassek annoram 70 apoplexiâ tacta Condicionate absoluta et uncta obiit.

Dorota manželka Karla Valáška zemřela ve věku 70 let mrtvicí raněna (doslova dotkunta) ve stavu posledního (a) pomazání zemřela.
Takže podle mě poslední pomazání dostala. Trochu mi tem neštymuje ta spojka et, snad to vysvětlí někdo z latiníků.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12593
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: latina - úmrtí 1703, pomazání (Dobrovice)

Příspěvekod JSH » čtv črc 13, 2023 9:31

Po kratší dovolené jsem se znovu začetla do latiny.
Zkusila jsem si to ještě jednou rozložit a vložit do překladače i se správným tvarem slova ubiit. A už to je jasnější "et uncta ubiit" = a zemřela pomazaná.
Slovo absoluta - by se dalo přeložit jako rozhřešení = absolutio
Vím, že latina je složitá ve skloňování a netuším, jestli to je správně, ale už by věta dávala smysl.
Ve stavu rozhřešení a pomazání zemřela.
A to už by tam i ta spojka štymovala :-)
Děkuji moc za nasměrování.
JSH
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř zář 18, 2013 13:21


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků