Příčina úmrtí štěkavec

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Příčina úmrtí štěkavec

Příspěvekod zedir » ned srp 29, 2021 4:25

Dobrý den,

při procházení úmrtní matriky mě zaujal výraz štěkavec - nikdy a nikde jinde jsem se s ním nesetkal, kromě níže odkazovaných případů ani nikde jinde v rámci téže matriky, kterou mám celou prohlédnutou. Co to bylo? Ani internet ke mně moc sdílný nebyl. Vokabulář webový slovo nezná, Kottův slovník jen jako výraz pro psa nebo přeneseně pro tlučhubu, pro někoho, kdo rychle (a moc) mluví, pod MZK jsem jej jako příčinu úmrtí také nenašel a naše fórum slovo také nezná. Nejblíže je štěkavka jako starší výraz pro škytavku.

Příčina je tu zapsaná 7x v rozmezí jednoho měsíce, pokaždé u dítěte, a to v rozmezí od 3 měsíců do 2 let. Teoreticky si říkám, že by to mohl být psotník - díky zdánlivé lingvistické spojitosti mezi štěkáním a psotníkem, i když psotník není odvozen od slova pes, ale od slova psota. Zase by tam ale byla zachována souvislost mezi štěkáním - a případným úlekem - a tím, že se u psotníku často věřilo, že bývá způsoben polekáním. To by ostatně šlo napasovat i na onu škytavku. Pokud by to byl psotník, zase si říkám, proč by 7x napsali štěkavec a na více než 500 stranách matriky nikde jinde, když přitom hned první zapsaná příčina po tomto bloku je právě psotník. Před prvním zápisem štěkavce je ale zase božec, také de facto jiný výraz pro psotník, tak mě to tím ještě více mate, jaký (a zda vůbec) systém zapisování příčin v této matrice mají.

Budu rád za případné nápady.

Matrika 352/snímek 395 vpravo.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Příčina úmrtí štěkavec

Příspěvekod jano » ned srp 29, 2021 9:43

štekatar = štěkavý kašel = černý kašel zdroj
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: Příčina úmrtí štěkavec

Příspěvekod zedir » pon srp 30, 2021 17:27

Když se na to dívám teď, zní to logicky. Kdyby v té matrice bylo navíc slovo "kašel", už bych si poradil. Každopádně mě to zaujalo, protože jsem se s tím ještě nikde opravdu nesetkal. Děkuju za objasnění.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Příčina úmrtí štěkavec

Příspěvekod Zora » pon srp 30, 2021 17:29

Padlo mně do oka, že se jedná zřejmě o nějakou nakažlivou chorobu, dětičky umíraly pěkně za sebou v matrice, ten černý kašel je pak jasný (jen na něj přijít :-) ). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Příčina úmrtí štěkavec

Příspěvekod zedir » pon srp 30, 2021 17:59

Právě, už proto jsem si říkal, že to bude asi psotník, protože pod ten se vlezlo také cokoliv, ať už nějaké křeče, které postihly to jedno konkrétní dítě a neohrožovaly jiné, tak křeče doprovázející nějakou infekční nemoc, jak je to v těch matrikách často vidět, kdy během pár dní skosila zástupy dětí. Teď jsem zase někde narazil na matriku, kde byla spousta dětí v pěstounské péči a tam na jednom snímku mohlo být tak 40 záznamů úmrtí, z toho jen dva dospělí a všechno jinak děti z 90 % na psotník...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Příčina úmrtí štěkavec

Příspěvekod Zora » pon srp 30, 2021 19:02

Lidé měli v některých obcích hodně dětí v pěstounské péči a myslím, že častěji viděla nějaká hromadná úmrtí ...
U těch dětí v péči musel asi přijet doktor, neb odpovídal za jejich zdravotní stav... a napsal tam to nejjednodušší, úmrtí těchto svěřených dětí byla velmi častá...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků