Příčina úmrtí - degeneratio amyloidea

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Příčina úmrtí - degeneratio amyloidea

Příspěvekod alče » úte kvě 18, 2021 22:35

Prosím o vysvětlení, o jakou chorobu se jednalo. Předpokládám, že jsem tu latinu "víceméně" přelouskala.
Já čtu: degeneratio amyludea (amyloidea?) propter osteomyelitidem cruris sinistri

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01030.jp2
5. zápis - příčina úmrtí

Našla jsem si v slovníku cizích slov, že "degeneratio amyloidea" znamená ukládání škrobu v tkáních, což si nějak nedovedu představit....
Že by něco jako zvápnění, znehybnění?

Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Příčina úmrtí - degeneratio amyloidea

Příspěvekod zeter » stř kvě 19, 2021 6:30

bez záruky, ale tipoval bych to na nějakou hnisavou komplikaci zánětu kostřní dřeně (osteomyelitis) levého bérce

https://www.zdrave.cz/nastroje/encyklop ... =amyloidea
https://www.zdrave.cz/nastroje/encyklop ... eomyelitis
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Příčina úmrtí - degeneratio amyloidea

Příspěvekod Entita » pát čer 18, 2021 20:44

Jde o popisný termín, buď ohledacím lékařem, možná to už tehdy zvládli rentgenovým snímkem, každopádně popis hnisavého zánětu kostí bérce s popisem ložisek na orgánech (nejméně tedy játra+slezina, pravděpodobně mohlo být i srdce a plíce) odpovídá téměř jistě tehdy nejčastější příčině takového zánětu - tuberkulóze. Ostatně celá strana tohoto záznamu smutně ukazuje, že TBC byla nefalšovanou zhoubou, tehdejší ohledávající její nuance znali jistě zevrubně ve všech jejích modifikacích. Celá strana by se dala v příčině úmrtí označit jednoduše: TBC. :-(
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: Příčina úmrtí - degeneratio amyloidea

Příspěvekod alče » sob čer 19, 2021 20:32

Děkuju za odpovědi. To, s čím se už dnes nesetkáme, upadá v zapomnění a vůbec si nedovedeme představit ty vleklé problémy a komplikace spojené nejen s TBC. Tady se přímo nabízí aktuální téma očkování, ale to by byla jiná a hlavně nekonečná debata.

Taky jsem přemýšlela, jestli v té době už bylo rentgenové vyšetření dostupné nebo lékaři prostě z pozorování, vlastní intuice a rodinné anamnézy dokázali rozpoznat, oč se jedná. Často mě to překvapuje, ale bylo to asi většinou celoživotní poslání.

Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Příčina úmrtí - degeneratio amyloidea

Příspěvekod Entita » úte čer 22, 2021 16:42

V roce 1925 bylo už RTG vyšetření rozhodně dostupné, spíš mi není známo nic o organizaci dobového ohledávání zemřelých, pokud nezemřeli v nemocnici (zde se jeví, že zapsaní umírali v domácnostech), není příliš pravděpodobné, že by se prováděl běžně snímek zemřelých v situaci, kdy lékař bezpečně určil příčinu úmrtí - při úmrtí v domácnosti byl stav nemocného již známý, pokud nešlo o náhlé úmrtí, muselo být nejčastější, že se zapsalo to, co o zemřelém lékař již věděl. (Často ohledával místně dostupný lékař, mimo velká města nebyl jiný úřadem určený ohledající dostupný.) Snímek pravděpodobně byl proveden při zhoršování nemoci ještě za života toho muže a informaci pak do lístku zapsali.

U tubery měla velký vliv také zlepšená hygienická i výživová situace po válce, výskyt nemoci z těchto zásadních důvodů významně klesal tam, kde hygienické i výživové podmínky dosáhly "západních" parametrů (v rozvojových zemích je teprve vidět, jak jedinou možností ke snížení jejich obrovské nemocnosti očkování proti TBC je - stále ročně na TBC umírají miliony lidí z těch chudých oblastí, kde hygiena a výživa jsou téměř neznámé pojmy). Celkově si málo uvědomujeme, v jak výjimečné době a v jak odlišných podmínkách z pohledu historického kontextu v naší části světa žijeme. U tubery si už nyní většina lidí spojí maximálně plicní tuberu, zápal plic, přitom ještě v 80.letech bylo zcela běžné, že lidé na začátku důchodového věku byli náhodně diagnostikování s ledvinovou či kostní tuberou starého, poválečného data. Mohli být také infekční pro své nejbližší a ten řetězec předávání zejména dětem se přerušil až plošným očkováním. Experiment s vynecháním očkování dětské populace ve dvou krajích země v 80.letech ještě nevyšel, výskyt TBC vlivem nezjištěných "tichých" onemocnění u seniorů v rodině u dětí zřetelně stoupal. Ukončení plošného očkování o 15 let později už snad dopadá lépe - lidé prodělavší tuberu za války či těsně po ní už z rodin odešli a řetěz přenosu napříč populací se přerušil.
Matriky jsou ale pro většinu z nás materiál, kde si saháme na syrovost doby - my vidíme soupis zemřelých z té oblasti a chvíle, kdy krajem fičí epidemie - záškrtu, spály, černého kašle, neštovic - často těsně po sobě či současně víc věcí naráz, tam je vidět bez okecávání, jak vysoké procento zemřelých si tyto faktory vybraly a tubera vévodila nad tím vším - konstantně hubila lidi vždy, když došlo na nepřízeň a hladovění, i bez těch ostatních.

To, že jsme, ať už očkováním či nadbytkem a skokovým zlepšením životních podmínek, eliminovali nemoci z nedostatku, je věc jedna, a že trpíme celopopulačně nemocemi z nadbytku, zase jiná... bohužel.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků