Sprenglermeister

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Sprenglermeister

Příspěvekod zedir » stř bře 24, 2021 18:09

Dobrý den, v matrice jsem narazil v roce 1859 na stav Sprenglermeister. Nenašel jsem přímý český ekvivalent a otrocký překlad přes angličtinu uvádí význam "instalatér", což se mi moc nezdá. I při zkoušce Googlem se podle obrázků nejedná o instalatéra, ale spíše o něco, co si představíme pod klempířem. Je to správný překlad?

Odkaz na matriku (druhý záznam vlevo, Josef Warneke, Sprenglermeister in Kanitz..., stejně jako jeho otec).

Předem velmi děkuji.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod Radix » stř bře 24, 2021 18:28

Mohl by to být střelmistr
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod Zora » stř bře 24, 2021 18:32

Velmi pravděpodobně klempíř, s tímto zaměstnáním je Josef Warneke uváděn i později , v seznamu

Řemesla a profese v Dolních Kounicích na přelomu
19. a 20. století, podle popisných čísel domů,

150 Josef Warneke, klempíř, (také člen chrámového sboru), zemř. 1914
https://m.dolnikounice.cz/assets/File.a ... enty=79951

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod Made » stř bře 24, 2021 18:43

Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod zedir » stř bře 24, 2021 19:42

Děkuju za pomoc. Hm, kdybych Warneky také prohnal Googlem, bylo by to hned snazší... To mě ale nenapadlo, protože o lidech, které nacházím v matrikách a po nichž pátrám, najdu jakékoliv zmínky na internetu jen v tak vzácných případech, že bych je pomalu spočítal na několika prstech, a tak mi to často ani nepřijde na mysl, že bych to měl vůbec zkusit...

Takže si tedy píšu klempířského mistra a pokusím se najít jejich svatbu...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod Zora » stř bře 24, 2021 19:52

pokud budeš hledat ve farnosti D. Kounice, tak matriky jsou členěny po obcích a stejně tak ke každé obci je zvlášť index, tuším do r. 1784, pak jsou všude indexy, a farnost je dohromady.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod Zora » stř bře 24, 2021 20:03

ve zpravodaji Zrcadlo Moravský krumlov je uvedeno,
že Warnecke, klempíř přišel 1829 z Dolního Saska - z Brunšviku.


http://archiv.zrcadlo.info/2019/04_19.pdf

článek Konec napoleonských válek na Krumlovsku - poslední sloupec asi uprostřed, těsně před koncem článku. pak jsou údaje, kdo to napsala podob. nejde mně to zkopírovat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod zedir » stř bře 24, 2021 20:12

Děkuju moc! Hned mi to vrhá na všechno jiné světlo, protože jsem svatbu nemohl najít v žádné lokalitě, o které je v záznamu zmínka - v Dolních Kounicích, Moravském Krumlově, Uničově a ani Dalešicích? (nic lepšího mě od Duleschitz nenapadlo), hodil jsem jen tak oko zkusmo i do nedalekých Ivančic a také nic... Takže to zase vypadá na jeden ten případ těžko hledatelné německé rodiny...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod Zora » stř bře 24, 2021 20:15

víš, jak je to se mnou se čtením, takže to jsou ty mé zástupné postupy...
Zkus ještě Tulešice, D, T, záměna možná
(mně bys to musel přepsat :-) :oops: ... ale to víš.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod zedir » stř bře 24, 2021 20:32

Kdybych se také podíval nejdříve do úmrtních záznamů... Achjo. V úmrtí Evy 24. 7. 1914 (druhý zprava nahoře) se píše, že je vdova po klempíři. Zajímavější je ale Josefův úmrtní záznam z 19. 10. 1894 (druhý zleva nahoře), kde se píše, že s chotí Evou žil 38 let, svatbu by tedy měli mít asi v roce 1856.

Přepis záznamu by měl vypadat asi takhle:

Josef Warneke Sprenglermeister in Kanitz ein Sohn des August Warneke, Sprenglermeister in Mahrisch Kromau Anna gebor[nen] Josef Freiwald herrsch[aftlicher] Bleichmeister in Duleschitz; + 19/10 1894 D[olní] K[ounice] (64)

Ewa eine Tochter des Johann Nemluwil Wirthschafter in Mähr[isch] Neustadt Barbara geb[ornen] Johan Frieb Webermeist[e]r in Mäh[risch] Neustadt; + 24/7 1914 D[olní] K[ounice]

O Tulešicích ani nevím, ale teď jsem tam také nemohl nic najít...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod Zora » stř bře 24, 2021 20:39

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00610.jp2

tady ho máš v indexu, pokud s tím potřebuješ poradit, řekni. Z
edit 1830
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod Zora » stř bře 24, 2021 20:41

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00620.jp2
svatba Michael W. 1860

https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00630.jp2
warneke anton 1868

Josefa tam nevidím...

edt
narození Josefa - myslela jsem , zda tam není pozn o snatku
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01230.jp2
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod zedir » stř bře 24, 2021 20:47

Tak tady je ta svatba. Hrozně moc děkuju za nasměrování, je mi opravdu záhadou, kam jsem se v tom Krumlově díval, musel jsem si asi nevědomky dát nějakou jinou matriku nebo lokalitu a nevšimnout si toho... Opravdu ještě jednou moc děkuju!
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod Zora » stř bře 24, 2021 21:04

neděkovat, pamatuješ? :-)

Jsem moc ráda, že jsem ti maličko mohla oplatit Tvoje čtení, , pěkný večer. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Sprenglermeister

Příspěvekod Dika » sob bře 27, 2021 22:42

Peterka: Cesta k rodinným kořenům uvádí, že Spengler je soustružník.
Dika
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Další

Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků