Stránka 1 z 1

"Na výživě"

PříspěvekNapsal: stř lis 11, 2020 20:28
od jakub_m
Odkaz - https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6205/180 - 3. zápis napravo

U úmrtí dítěte (31.5. 1895 - 31.1.1896) z Prahy, které však zemřelo v Šestajovicích, jsem nalezl poznámku, že bylo "na výživě". Z logiky věci mi plyne, že tam bylo kojeno (nevím zda krátkodobě či dlouhodobě, matka na tom byla asi v době jeho smrti zdravotně špatně, zemřela hned po něm v Praze dne 3.2.1896 http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... A5&scan=47, povolání toho Kavana se shoduje s prapradědovým), ale raději se ptám, zda to "na výživě" nemělo nějaký jiný, ustálený či přesnější význam.

PS: Zajímavé je, že matrika u sv. Klimenta uvádí "dle lístku" jako příčinu katar střev, zatímco co farnost Jirny "vrozenou slabost".

Zde odkaz na druhý zápis o úmrtí toho samého dítěte: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... A5&scan=46 - poslední zápis

Re: "Na výživě"

PříspěvekNapsal: čtv lis 12, 2020 9:35
od Boza
"na výživě u Františka Kavana a jeho manželky Josefy" - patrně byla matka v době úmrtí dítěte už na tom zdravotně velmi špatně a nedokázala se o něj postarat, tak jej zanechala v Šestajovicích u příbuzné, která buďto tehdy kojila, nebo byla ochotna se miminka ujmout (a udržet jej naživu) dokud toho nebude schopna matka.

Re: "Na výživě"

PříspěvekNapsal: pát lis 13, 2020 19:07
od janpechacek
Já bych možná jen doplnil, že nemuselo jít o kojení. Nejčastější příčinou úmrtí u kojenců (v nižších sociálních vrstvách) byly právě zdravotní problémy po odstavení, způsobené špatnou a nutričně nedostatečnou stravou. Tady by tomu příčina úmrtí mohla i nasvědčovat, ale to spekuluji. To je ve většině případů onen známý psotník. Důvody byly různé, většinou šlo o potřebu matky získat víc času na práci, tady to mohly být zdravotní potíže.