Domovská příslušnost -Matrika - oddaní

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Domovská příslušnost -Matrika - oddaní

Příspěvekod Zvar » stř čer 03, 2020 18:42

Dobrý den,
v matrice z roku 1932 jsem se setkala u jména ženicha / nevěsty s termínem I. Rodiště a II. Příslušnost. Od koho (otec / matka) se příslušnost odvozuje?
Děkuji za radu. Monika
přesunuto do sekce výklad pojmů, upraven předmět. Z
Zvar
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob bře 28, 2020 22:21

Re: Matrika - oddaní

Příspěvekod Zora » stř čer 03, 2020 18:55

Domovská příslušnost byla určena po roce 1848, kdy došlo ke zrušení poddanství a za obyvatele odpovídaly obce, ne vrchnost. Zjednodušeně - kdo v daném rozhodném okamžiku v obci bydlel, ten dostal domovskou příslušnost.
V budoucnu pak domovskou příslušnost získávaly automaticky manželka a děti. Svobodné matky měly příslušnost po svém otci a jejich nemanželské děti po matce, (tedy po jejím otci)

Domovská příslušnost se mohla změnit - žádostí v novém bydlišti, nebyl na to ale nárok a většinou měly obce stanoveno, jak dlouho musel před tím žadatel v obci pobývat. (často kolem deseti roků) Žadatel musel být ekonomicky soběstačný, vést řádný život jak v obci, tak v církvi... Žádost nebyla zpoplatněna, ale většina obcí vyžadovala nějaký dar - většinou na obecní chudé, i proto, aby měla jistotu, že žadatel nebude v budoucnu obci na obtíž. Domovská obec pak zodpovídala za všechny své dom. příslušníky, i když jejich rodiny už dávno v obci nežily a mnohdy obec ani neznaly. (Péče o osiřelé děti, o nemocné, přestárlé, ale i o osoby s chováním nemravným...)

Podrobnosti ve starších příspěvcích.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 22790
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník