Zaopatřovatel - blbý úplně?

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Zaopatřovatel - blbý úplně?

Příspěvekod kjus » ned led 26, 2020 18:43

Dobrý den,
narazil jsem na takovou zvláštnost při hledání jistého data úmrtí:
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... =29#scan29

Vpravo dole je záznam o Františku Řeháčkovi. Zaujala mě poznámka v předposledním sloupci "blbý úplně". Má to nějaký význam?

Ne že by to bylo nějak zásadní, spíš mě to zarazilo.
kjus
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 17, 2020 18:09

Re: Zaopatřovatel - blbý úplně?

Příspěvekod zburget » ned led 26, 2020 18:54

To je ale krásná poznámka :-)

Příčina úmrtí byla "Celoživotní neduh" - možná tím chtěli napsat, že byl mentálně postižený. Proč je to v kolonce o zaopatření nevím. Že by tím chtěli naznačit, že z tohoto důvodu nebyl zaopatřen?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zaopatřovatel - blbý úplně?

Příspěvekod Zora » ned led 26, 2020 19:01

zburget píše:To je ale krásná poznámka :-)

Příčina úmrtí byla "Celoživotní neduh" - možná tím chtěli napsat, že byl mentálně postižený. Proč je to v kolonce o zaopatření nevím. Že by tím chtěli naznačit, že z tohoto důvodu nebyl zaopatřen?

Vysvětlení je jednoduché, poznámka je napsaná v kolonce - zaopatřil. Jde o zdůvodnění, proč tato osoba nebyla zaopatřena,. On vzhledem ke své mentální retardaci nebyl schopen žádných církevních úkonů, neproběhlo u něj první přijímání, nechodil ke zpovědi... nerozuměl tomu.
Čili - tak jak je nahoře třeba psáno - zemřel náhle (proto nebyl zaopatřen) vysvětluje tato poznámka důvod i u tohoto člověka. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zaopatřovatel - blbý úplně?

Příspěvekod kjus » ned led 26, 2020 19:08

Díky za vysvětlení, takto to dává smysl. Nenapadlo mě to, protože jsem si nespojil blbý a retardovaný, chybí mi znalost dobových zvyklostí.
kjus
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát led 17, 2020 18:09

Re: Zaopatřovatel - blbý úplně?

Příspěvekod Zora » ned led 26, 2020 19:17

kjus píše:Díky za vysvětlení, takto to dává smysl. Nenapadlo mě to, protože jsem si nespojil blbý a retardovaný, chybí mi znalost dobových zvyklostí.


No jo, no, to jen my máme ve zvyku nazývat navenek věci odborně, moderním tvaroslovím... .... , dříve se s tím nepárali. Byl prostě blbý a tak to zapsali. Z hlediska úředního ho v tom nic hanlivého nebylo...

blbosť, -ti žen. r.

1. duševná menejcennosť, idiotstvo;
2. expr. hlúposť, nezmyselnosť (Vaj., Urb., Jes.)
https://slovnik.aktuality.sk/pravopis/s ... =blb%C3%BD


Vzdáleně podobné je třeba expr. používání slovního spojení - "dobře známá"., to se objevovalo u svobodných matek, ne ovšem jako vysvětlení chování, ale jako ujištění, že zapisující ví, o koho se jedná, a že údaje opravdu odpovídají - bylo to úředně nařízeno, v případě nejistoty o původu matky se psalo - dle udání , dle sdělení, víc nebylo zjištěno... a podobně.
Bylo třeba znát co nejvíce údajů o matce - rodila a neměla žádný písemný doklad o tom, kde je , neexistoval ani oddací list... v případě nezbytnosti by se měli postarat příbuzní (otec matky), jinak hrozily výdaje pro obec a místní církevní komunitu.-..
Do současnosti se to "dobře známá" spíš přeneslo jako označení ženy s nevhodným, odsouzeníhodným chováním...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 5 návštevníků