Pricina umrti - text v latine - vyreseno, precteno.

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Pricina umrti - text v latine - vyreseno, precteno.

Příspěvekod Ludmila » úte lis 19, 2019 8:49

[attachment=0]4 (3).jpg[/attachment]

Dobry den,
prosim nekoho zkuseneho o precteni a prelozeni textu.
Ja sama dokazu precist pouze slovo "metastases" a "Zemska nemocnice" pod diagnosou.
Dekuji predem za pomoc.
Přílohy
4 (3).jpg
Naposledy upravil Ludmila dne pát lis 29, 2019 9:04, celkově upraveno 1
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod zburget » úte lis 19, 2019 9:00

Bylo by dobré dát sem odkaz na celou stránku (pokud máte), aby byl nějaký další text pro srovnání.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Ludmila » úte lis 19, 2019 11:29

Mam jen tento kousek, bohuzel.
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Ludmila » úte lis 19, 2019 14:19

S maximalnim vypetim bych precetla jeste toto:
ad ventriculi
subcar nebo subear
metastases
ad hetot
ad cordis
Dost tezko v tom hledam nejaky smysl - v zaludku cosi, metastazy a neco u srdce? Je tu prosim lekar? :D
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Zora » úte lis 19, 2019 14:42

Pokud víte, kdy a kde došlo k úmrtí, nebyl by zas tak velký problém to dohledat, zemských nemocnic nebylo mnoho.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28993
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Ludmila » úte lis 19, 2019 16:45

Zoro, to je stale Ivan Z.
Zemska nemocnice Brno, zatim nenachazim v archivech en ligne. Ale prosla jsem zatim jen prvni tri nabidky na Actapublica...
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Zora » úte lis 19, 2019 17:40

V Brně byla pouze jedna Zemská nemocnice,. zvaná u sv. Anny. Ta spadala pod fa Staré Brno.
Zde začíná srpen 1935, pokud si dobře pamatuji datum z fotky.
Jen upoizorňuji, že je dost pravděpodobné, že se bude jednat o pravoslavnou matriku zemřelých, nejsem si jista, jak se postupovalo v roce 1935. Občas vídám u nekatolíků zapsané jiné vyznání , ale dost často v příslušné katolické úmrtní matrice chybí a najdu je pod "jejich" vyznáním.
Pozůstalí dostali zápis o úmrtí, příčině a vše pak vypořádala "jejich" církev.
Opravdu bych oslovila brněnskou pravoslavnou církev, jednak mají zájem o ten zvláštní hrob na brněnském hřbitově... a jednak určitě vedou nějaké záznamy o svých (i bývalých) věřících. Osoba I. Z. je prokazatelně mrtvá, tedy by měl být k těmto matričním údajům přístup. Pravoslavná církev v Brně už v roce 1935 existovala.
Já jsem už předtím obvyklé a možné matriky kat. zemřelých prošla, dokonce i civilní matriky, na nic jsem nenarazila. Samozřejmě jsem ale mohla udělat chybu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28993
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Ludmila » stř lis 20, 2019 8:15

Zoro, myslim, ze jste neudelala chybu, on v te Zemske nemocnici opravdu zapsan neni, a taky si uz zacinam myslet, ze je jeste nekde ta pravoslavna matrika, ktera pravdepodobne neni jeste numerisovana.
Na Pravoslavnou obec jsem jiz napsala, uvidim, jaky bude vysledek.
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Kiara » stř lis 20, 2019 8:26

Ludmila píše:S maximalnim vypetim bych precetla jeste toto:
ad ventriculi - na žaludku
subcar nebo subear - sub. car, co je předložka "sub" nevím, "car" bude vzhledem k dalšímu textu zkratka pro carcinom (nádor)
metastases = metastázy
ad hetot = ???, mohlo by to být adynamia letal = smrtelné sehání, bez záruky
ad cordis = adynamia cordis - srdeční selhání
Dost tezko v tom hledam nejaky smysl - v zaludku cosi, metastazy a neco u srdce? Je tu prosim lekar? :D
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Zora » stř lis 20, 2019 8:34

Ludmila píše:Zoro, myslim, ze jste neudelala chybu, on v te Zemske nemocnici opravdu zapsan neni, a taky si uz zacinam myslet, ze je jeste nekde ta pravoslavna matrika, ktera pravdepodobne neni jeste numerisovana.
Na Pravoslavnou obec jsem jiz napsala, uvidim, jaky bude vysledek.


Zkuste ještě oslovit matriku Brno - střed, zda u nich není pravoslavná matrika deponována. I tato církev by měla spadat pod tento matriční úřad, ale nejsem si jistá, jak moc se jim daří společně komunikovat.

Po roce 1948 byly všechny matriční knihy převedeny do správy státu, tedy církve je komplet předávaly. Jak to proběhlo s pravoslavnou církví, to netuším... ale podle tehdy platné legislativy by matriky vzniklé před r. 1948 měly být na příslušných úřadech.

V Brně spravuje tyto matriční knihy matriční úřad na Dominikánském náměstí.
Sama jsem sai tam nechávala něco vyhledat v civilních matričních knihách.

http://www.brno-stred.cz/odbory/odbor-matrika

vyjímám z popisu činnosti
....Vede matriční knihy narození, manželství a úmrtí pro celé území statutárního města Brna přibližně od r. 1900 do 31. 12. 2002. Od 1. 1. 2003 dosud vede matriční knihy narození, manželství a úmrtí pro matriční obvod Brno-střed, tedy pro území městských částí Brno-střed, Bohunice, Starý Lískovec, Nový Lískovec, Kohoutovice a Bosonohy.....

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28993
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Kiara » stř lis 20, 2019 8:35

Jak jsem pochopila, hledáte úmrtí člověka řeckokatolického vyznání, můžete mluvit o štěstí, pokud máte k dispozici zápis v matrice, psaný latinkou :) já jsem obdržela zápis z řeckokatolické úmrtní matriky z roku 1904, který byl psán částečně latinsky a příčina úmrtí byla dopsána psacím písmem, starobylou azbukou a ještě k tomu rusínsky. Nebýt toho, že jsem úplnou shodou náhod mohla oslovit rodilou mluvčí původem z Ukrajiny, která byla schopna mi tento zápis přečíst, byla bych v koncích ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Zora » stř lis 20, 2019 8:44

Do půl hodiny budu mít informaci, zda se úmrtí I. Z. nachází v matriční knize, které mají deponovány v Brně na Dom. náměstí.
Pokud ano, ihned se zeptám na podmínky, jak zápis získat... (problém je v tom, že nenechávají pořídit fotografii, na místě možné opsat - na to moc nevidím., nebo je možné si zažádat o opis - do dnešní formulářů) , ale nevím, jestli udělají i úplný výpis.

Pro Kiaru - hledáme zápis v pravoslavné matriční knize, v Brně.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28993
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Zora » stř lis 20, 2019 9:44

matriční kniha i úmrtí nalezeno, více přes SZ
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28993
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Ludmila » stř lis 20, 2019 13:44

Zoro,
vy jste neuveritelna! Dekuji za obrovskou pomoc!
Vice v sz :lol:
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Pricina umrti - text v latine

Příspěvekod Zora » stř lis 20, 2019 14:55

Ludmilo, Vy nám přece také pomáháte a pomoc ve Francii nebo ve francouzštině je pro nás opravdu velkým přínosem.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28993
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků