Mechanický kumštýř

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Mechanický kumštýř

Příspěvekod Zora » čtv črc 11, 2019 18:32

V matrice je napsáno jako ekonomické postavení (povolání)

dcera Frantiska Kellnera, mechanyckeho? kumstyře

Potřebuji výraz přeložit, nebo alespoň opsat do němčiny, ale sama si pod těmito slovy nedokážu moc představit.

Nevíte někdo, co asi mohl předvádět mechanický kumštýř, s čím bylo spojeno jeho vystoupení?
Jedná se o rod světských, čili pouťová atrakce, cirkusové vystoupení a podobně.,

Díky za cokoliv, jakýkoliv nápad, možnost. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mechanický kumštýř

Příspěvekod Rebeca » čtv črc 11, 2019 19:44

Zdravím, napadlo mě, zda by nemohlo jít o typ flašinetáře...prostě někoho, kdo točil klikou u něčeho a buď mu hrála mašinka, nebo se točilo nějaké opakující se "divadélko"....ale nevím to....odkaz ny zápis by nebyl? :-D
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: Mechanický kumštýř

Příspěvekod Zora » čtv črc 11, 2019 19:52

Rebeca píše:Zdravím, napadlo mě, zda by nemohlo jít o typ flašinetáře...prostě někoho, kdo točil klikou u něčeho a buď mu hrála mašinka, nebo se točilo nějaké opakující se "divadélko"....ale nevím to....odkaz ny zápis by nebyl? :-D


http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5406/46
odkaz i přečtení je v sekci světští

K těm flašinetářům - ti byli nazývání německy Leiener, nebo kolovrátkáři vergláři... tohle spíš vnímám jako něco s tělem a něčím mechanickým, ale netuším...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mechanický kumštýř

Příspěvekod klomin » úte zář 17, 2019 12:25

Na této genealogické stránce - https://www.rabek.cz/cs/nalezena-prijme ... jmeni=jung

je Franz Kellner z Hluboše několikrát citován a to jako komediant, gymnasta, gymnastický kumštýř, kejklíř, mechanický kumštýř

já bych do němčiny přeložil jako mechanischer Künstler

představuji si pod tímto pojmem provozovatele pouťové mechanické střelnice, neboť vzhledem k atrakcím, které ke světskému rodu Kellnerů patří, mě nic mechaničtějšího nežli důmyslné sestrojení a udržování mechanické střelnice (Mechanische Schießbude) nenapadá.
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40

Re: Mechanický kumštýř

Příspěvekod Zora » úte zář 17, 2019 12:49

Díky, přesně tak jsem to přeložila, protože kolegyně je Italka a němčinou zas tak moc nevládne a svět světských naprosto neznala.

Do podrobností jsem se zas tak moc nepouštěla, ono je to také po tom, jak právě toho povolání nazval zapisující.
Stránky kolegy Rábka znám, dokonce jsem z nich něco pro kolegyni opsala.
Ještě jednou díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mechanický kumštýř

Příspěvekod janpechacek » ned pro 15, 2019 16:43

Teď jsem na ten pojem narazil v románu Jiřího Šotoly Kuře na rožni. Příběh se odehrává hodně v komediantském prostředí během napoleonských válek. Mechanický kumštýř je tam člověk, který provozoval stínové divadlo ("Čínské stíny"), skládající se z řady prospektů a figur. Jejich pohybováním se předváděly různé výjevy. Šotola vychází ze skutečných reálií, zřejmě se k těmto představením dochovaly plakáty. Knihu lze vřele doporučit jako vhled do světa vagabundů a světských na přelomu 18. a 19. století.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Mechanický kumštýř

Příspěvekod Zora » ned pro 15, 2019 16:47

Díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků