vejjezdni

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

vejjezdni

Příspěvekod makke » pon bře 11, 2019 23:59

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, co si představit pod pojmem vejjezdni, je to uvedeno v urbáři panství Kostelec nad Černými lesy, z textu je zřejmé že se jedná o typ nemovitosti, ale upřímně, ještě jsem se s tím nesetkala. Na snímku je to text vlevo předcházející jménu držitele usedlosti.

page.jpg




Děkuji

S pozdravem

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: vejjezdni

Příspěvekod Zora » úte bře 12, 2019 1:26

Dle robotních seznamů a dle zápisů v pozemkových knihách rozeznáváme robotu dvojího druhu:
potaživou,potahovou,vejjezdní,
prováděnou párem volů nebo koní/krav se k tahu nikdy neužívalo/

a robotu
ruční,rukovitou,pěší,
vyhrazenou jen menším chalupníkům a bezzemkům.....

http://www.kovanice.cz/e_download.php?f ... vanice.pdf

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vejjezdni

Příspěvekod matju » úte bře 12, 2019 10:45

Trochu se to řešilo tady: viewtopic.php?f=10&t=26075
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: vejjezdni

Příspěvekod makke » úte bře 12, 2019 11:48

Děkuji oběma, do vyhledávače jsem to dala,ale jak koukam s krátkým "i" tak se mi to nezobrazilo a ta robota mě nenapadla, myslela jsem, že je to nějaký typ držby usedlosti, protože v zápisech okolo je "pustá chalupa" a podobně.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků