Spirovicensis - CO JE TO?

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Spirovicensis - CO JE TO?

Příspěvekod danny99 » úte čer 26, 2012 13:42

Dobrý den u zápisu Ludmily Motlové nar. 13.9.1782 v Polné ( http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=68 )
jsem si nechal zápis narození zde na fórum přečíst,

uživatel -havlisovka- mi přečetl a přeložil:
viewtopic.php?f=9&t=4440

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - -
Ludmila
Joannes Motl incola polnensis filius + Thoma rustici Spirovicensis. Uxor ejus Theresia Obermanowa. Liberi.
(Jan Motl podruh z Polné, syn Tomáše sedláka - místo-, jeho žena T. O. svobodní)
kmotra Veronika žena Františka Sobotky měšťana, František Pokorný měšťan, Anna Maria žena + Františka Bendy.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - --- --

U překladu havlisovky je Spirovicensis -místo-, tak se chci zeptat, kde to leží...atd. (když jsem to napsal do vyhledávače na Googlu, noc mi to nenašlo)

Předem děkuji za odpově´d.
DANNY :D :D
danny99
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát dub 27, 2012 16:32

Re: Spirovicensis - CO JE TO?

Příspěvekod Zora » úte čer 26, 2012 14:06

přicházející, pocházející - vincensis
Spiro - mohlo by to být označení pro město Špýr - Spira v jihozápadním Německu, ale to je nepravděpodobné
Spíš hledejte latinský (dřívější) název v okolí. Ve starší dobách bylo zvykem ke jménu - křestnímu - připisovat "příjmení" ve tvaru, který udával, odkud dotyčný pocházel.Někdy se tvar vincensis i zkracoval.
Zkuste zadávat oba tvary rozdělené a hledat a kombinovat možnosti obcí z okolí dotyčné osoby.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spirovicensis - CO JE TO?

Příspěvekod Milan Wölfl » úte čer 26, 2012 14:16

Není tam Spirovincensis, ale Spiroviensis. Takže latinsky Spirovský, asi Zbirovský/Zborovský/Zbirožský...
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Spirovicensis - CO JE TO?

Příspěvekod Zora » úte čer 26, 2012 14:28

já zápis z matriky naprosto nepřečtu, takže usuzuji jen z přepisu onoho slova. I druhá možnost je stejně tak ve významu odněkud pocházející.
Zbiroh - Jméno města prošlo ve své historii četnými změnami - Sbirow, Sbyrow, Sbyroh, Swiroho, Sbyeroh, Zbirow až konečně od roku 1913 zní úředně Zbiroh... viz wiki
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Spirovicensis - CO JE TO?

Příspěvekod puntik » úte čer 26, 2012 14:44

Spirov je samota u obce Věž nad Herálcem.
Uživatelský avatar
puntik
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob kvě 12, 2012 7:32
Bydliště: Morava


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků