Stránka 1 z 1

Pionýr v roce 1820? - VYŘEŠENO

PříspěvekNapsal: úte zář 04, 2018 23:58
od Deanna
Dobrý den.

Mnoho let k Vám nakukuji a dnes jsem se dostala do situace, kdy bych také potřebovala poradit.

Manželův pra...praděda František Heger si roku 1820 v Nedvězí (dříve Ewitz) vzal Veroniku Novotnou a po svatbě uznal za svého jejiho syna Františka narozeného roku 1818. Zvláštní je, že jako povolání otce v zápisu o legitimizaci v matrice narození je uvedeno "Pioneurs" (pokud dobře čtu).

Obrázek

Netušíte, co to mohlo znamenat? V latině jsem podobné slovo nenašla a v němčině Pionier je průkopník, což si neumím představit.

Pro doplnění:
Jednalo se o člověka usedlého: narodil se 1793 v Nedvězí 7, ve stejném domě se narodily i všechny jeho děti a také tu roku 1862 i zemřel.
Ve všech ostatních zápisech je v matrikách uváděn jako domkář, případně chalupník.

Díky moc za Vaše postřehy a nápady!

Re: Pionýr v roce 1820?

PříspěvekNapsal: stř zář 05, 2018 1:20
od Zora
Pionýr - u vojska ti, co měli na starost vybudování, úpravu cest pro vojsko, případně stavbu mostů, opevnění..... jinak také ženista , sapér, česky zákopník.
Jedná se o ty části vojáků, kteří jdou vpředu, jsou jacísi průkopníci.

Nejsem si úplně jista, jestli se toto označení profese nepoužívalo i při dolování, tedy při práci pod zemí, v dolech, tam, kde se budovaly nové důlní cesty....
(Je to z francouštiny)

Z

Re: Pionýr v roce 1820? - VYŘEŠENO

PříspěvekNapsal: ned zář 09, 2018 17:04
od Deanna
Díky moc za odpověď!

Zkusila jsem najít v okolí nějaké doly, ale bez úspěchu.

Takže mi z toho všeho vychází, že manželův předek nejspíš absolvoval vojnu u ženistů a pokud se ke konci vojny nebo těsně po ní ženil, tak ho jako ženistu zapsali i do matriky. Jako jediný syn zdědil po svém otci domek, a potom už ho dál psali jako domkáře.

Zvláštní jenom je, že k tomu nenapsali číslo regimentu (zatím jsem vojenskou hodnost ani zařazení bez udání regimentu ještě nepotkala - to mne zmátlo). Díky!

Dávám VYŘEŠENO