Pionýr v roce 1820? - VYŘEŠENO

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Pionýr v roce 1820? - VYŘEŠENO

Příspěvekod Deanna » úte zář 04, 2018 23:58

Dobrý den.

Mnoho let k Vám nakukuji a dnes jsem se dostala do situace, kdy bych také potřebovala poradit.

Manželův pra...praděda František Heger si roku 1820 v Nedvězí (dříve Ewitz) vzal Veroniku Novotnou a po svatbě uznal za svého jejiho syna Františka narozeného roku 1818. Zvláštní je, že jako povolání otce v zápisu o legitimizaci v matrice narození je uvedeno "Pioneurs" (pokud dobře čtu).

Obrázek

Netušíte, co to mohlo znamenat? V latině jsem podobné slovo nenašla a v němčině Pionier je průkopník, což si neumím představit.

Pro doplnění:
Jednalo se o člověka usedlého: narodil se 1793 v Nedvězí 7, ve stejném domě se narodily i všechny jeho děti a také tu roku 1862 i zemřel.
Ve všech ostatních zápisech je v matrikách uváděn jako domkář, případně chalupník.

Díky moc za Vaše postřehy a nápady!
Naposledy upravil Deanna dne ned zář 09, 2018 17:05, celkově upraveno 1
Deanna
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte zář 04, 2018 22:45
Oblast pátrání: okres Blansko, Plzeň a okolí, Pardubice, okres Svitavy, okres Nový Jičín

Re: Pionýr v roce 1820?

Příspěvekod Zora » stř zář 05, 2018 1:20

Pionýr - u vojska ti, co měli na starost vybudování, úpravu cest pro vojsko, případně stavbu mostů, opevnění..... jinak také ženista , sapér, česky zákopník.
Jedná se o ty části vojáků, kteří jdou vpředu, jsou jacísi průkopníci.

Nejsem si úplně jista, jestli se toto označení profese nepoužívalo i při dolování, tedy při práci pod zemí, v dolech, tam, kde se budovaly nové důlní cesty....
(Je to z francouštiny)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pionýr v roce 1820? - VYŘEŠENO

Příspěvekod Deanna » ned zář 09, 2018 17:04

Díky moc za odpověď!

Zkusila jsem najít v okolí nějaké doly, ale bez úspěchu.

Takže mi z toho všeho vychází, že manželův předek nejspíš absolvoval vojnu u ženistů a pokud se ke konci vojny nebo těsně po ní ženil, tak ho jako ženistu zapsali i do matriky. Jako jediný syn zdědil po svém otci domek, a potom už ho dál psali jako domkáře.

Zvláštní jenom je, že k tomu nenapsali číslo regimentu (zatím jsem vojenskou hodnost ani zařazení bez udání regimentu ještě nepotkala - to mne zmátlo). Díky!

Dávám VYŘEŠENO
Deanna
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte zář 04, 2018 22:45
Oblast pátrání: okres Blansko, Plzeň a okolí, Pardubice, okres Svitavy, okres Nový Jičín


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků