kolonka "pokřtil" latinský termín "remus" VYŘEŠENO

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

kolonka "pokřtil" latinský termín "remus" VYŘEŠENO

Příspěvekod makke » stř dub 04, 2018 22:19

Dobrý den,

vrtá mi hlavou, jak překládat Remus D. Parochus, v kolonce pokřtil. Pro porovnání všechny zápisy, tento konkrétní je čtvrtý odspodu. V ostatních případech je R.D. důstojný pán, ale zde to není ani v kombinace se jménem, tak nevím.

http://data.matricula-online.eu/de/oest ... 04/?pg=408

Děkuji

Markéta
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: kolonka "pokřtil" latinský termín "remus"

Příspěvekod Zora » stř dub 04, 2018 22:56

Použití církevních titulů po skončení Tridentského koncilu se od roku 1564 stalo běžnou praxí až do současnosti. Nejběžněji užívaný titul u nižších kleriků je Důstojný pán, latinsky Reverendus dominus (za určitých podmínek i forma v superlativu Reverendissimus dominus); ve zkrácené formě Rev. dom. nebo R.D. Tento nejběžnější titul v sobě obsahuje důraz na váženost či důstojnost oslovované osoby.
https://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADrkevn%C3%AD_titul

Remus je zkratka z Re(verendissi)mus.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kolonka "pokřtil" latinský termín "remus"

Příspěvekod makke » stř dub 04, 2018 23:08

Děkuji, jsi zlatá :-) . Tušila jsem, že vítr vane asi tímto směrem, ale toto mě nenapadlo.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků