Stránka 1 z 1

brauer gesell

PříspěvekNapsal: sob zář 16, 2017 11:10
od merapi
Pěkný den,
v matrice jsem narazil na označení povolání brauer gesell, což bych si vyložil jako pivovarský tovaryš (snad mládek?). Problém je, že je to označení o otců ženicha a nevěsty (oba byli brauer gesell) a že by oba otcové byli v době sňatku svých dětí stále tovaryši se mi nezdá. Našel jsem pro gesell i překlad nádeník, ale ten má v němčině jiné jméno - Taglohner.
Mohl by to být prostě dělník v pivovaru?
Děkuji

Richard

Re: brauer gesell

PříspěvekNapsal: sob zář 16, 2017 11:53
od Zora
Brauer (der) - sladovnický
Brauer (der) - sládek
Brauerei (die) - pivovar

tovaryš - Gesell (der)
tovaryš - Geselle (der)

http://slovnik.cz/

Z

Re: brauer gesell

PříspěvekNapsal: sob zář 16, 2017 13:22
od merapi
Děkuji za výklad, tento mi ovšem nedává smysl. Může být někdo tovaryšem až do dospělosti? Viz můj vysvětlující text.

Re: brauer gesell

PříspěvekNapsal: sob zář 16, 2017 14:24
od Zora
cech tvořili mistři a tovaryši a učni (někdy také pomahači)..., z mistrů byl volen cechmistr.

Počet mistrů v dané obci (oblasti) byl pevně stanoven cechovými pravidly. Novým mistrem se mohl člen cechu stát buď úmrtím starého nebo souhlasem cechu, že se počet mistrů zvýší.
Tovaryš byl plnohodnotný odborník ve svém oboru, měl složené tovaryšské zkoušky, ale určitě práce mohl dělat pouze pod vedením mistra, nebo je nemohl dělat vůbec. Mistr naopak odpovídal za kvalitu práce (provedení)

viz Wiki
......Postavení v rámci cechu
Cech měl své vnitřní uspořádání, které se zakládalo na třech základních stavech v jeho rámci. První byl nejnižší učednický stav, druhý stav tovaryšský a třetí – nejvyšší – byl stav mistrovský.
V rámci cechu si mistři ze svého středu volili cechmistra. Cechmistr představoval cech na veřejnosti a vedl rokování s městskou anebo šlechtickou vrchností. V rámci cechu měl cechmistr prvostupňovou trestně-právní pravomoc. (Mohl soudit a trestat členy cechu za menší přestupky, přečiny ve výrobě a mravní poklesky.) Cechmistr měl na starosti cechovní truhlici, dohlížel na jakost výrobků a vedl porady cechu. Každý z mistrů měl vést příkladný jak soukromý, tak i pracovní život. Bezúhonný soukromý život byl považován za samozřejmost. Starší mistři měli být příkladem pro tovaryše a učedníky, sami očekávali od kolegů a tovaryšů projevy úcty.
....
https://cs.wikipedia.org/wiki/Cech

Současně ale platilo provozní začlenění, kdy v čele odborných pracovníků pivovaru stál sládek, pod ním pracovali mládkové a další profese.
---------------------------
V době od r. 1859 - 1872 byly cechy zrušené a nahradila je společenstva příslušného řemesla.

Podobně se nově utvářely rozrůstající provozy, kde používalo pojmenování pracovních pozicí - ne přímo původních cechovních stupňů.


Např. zde:
.....Na počátku 20.století byly ve větších pivovarech vypracovány pracovní řády pro chasu a dělnictvo. Upravovaly postup při přijetí do práce, podmínky práce mladistvých (do 16 let) a žen, pracovní dobu, výplatu mzdy, postup při nemoci či úrazu, povinnosti při údržbě strojů a nářadí, možnosti ukončení pracovního poměru. Souviselo to se stále rostoucím odborovým hnutím.

Dělnictvo bylo v průmyslových pivovarech počátku 20.století roztříděno do šesti skupin: Sladovničtí (slaďáci, hvozdové, vařiči, spíleční a sklepníci), Bednáři, Strojníci, Topiči, Kočí a Pomahači (nádeníci).

V čele podniku stal správce (či ředitel), toho jmenoval přímo vlastník nebo správní rada v případě společnosti. Sládek byl považován za vedoucího výroby. Správce většinou bydlel stejně jako sládek v areálu pivovaru.....

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cechovn%C3%AD_heraldika


Dle logiky věci nemohli být ve stejné pivovaře dva mistři řemesla současně, za práci mohl odpovídat pouze jeden a mít k ruce zdatného tovaryše - i několik.


Soustu informací o řemesle Vašich předků dohledáte na netu.
Z


.

Re: brauer gesell

PříspěvekNapsal: sob zář 16, 2017 20:57
od merapi
Děkuji za vyčerpávající odkazy, většinou je znám, překvapilo mne pouze, že oba otcové byli tovaryši ještě v době, kdy vdávali / ženili své děti. Z toho jsem odvozoval pouze, že to byli (z pozdějšího pohledu) běžní dělníci v pivovaru a ne, jak jsem se původně domníval, mladí kluci po vyučení. A to potvrzení jsem na netu našel pouze sporadicky (např: Jakož řemeslnický tovaryš neb dělník vandrovnickau knížku, která mu místo pasu slauží, cestau u vrchnosti proukazovati povinen jest - http://www.sumavanet.cz/fr.asp?tab=snet ... url=&pt=RE).
Samozřejmě jinak si většinu věcí dokážu dohledat, takže vím, kdo byl tovaryš a jaká byla práce v pivovaru. Pouze a jen mne překvapilo, že tovaryšem byl člověk do dospělého věku, jinými slovy tovaryš = odborný, vyučený pracovník u zaměstnavatele (dělník).
RL

Re: brauer gesell

PříspěvekNapsal: sob zář 16, 2017 21:10
od Zora
V době, kdy se pohybujete, bych spíš napsala řemeslník příslušného cechu s tovaryšským listem. (pivovarský tovaryš).
Věřte mně, že se v matrikách setkávám i se starými tovaryši, ne každý se mohl stát mistrem, ne každý se stal mistrem. někdo neměl schopnosti, na jiného nezbylo volné místo mistra. Někdo také neměl ambice řídit další osoby a nést za ně zodpovědnost.
Jak přesně to bylo s Vašimi předky, to nevím, třeba by se šlo dopátrat , ve které pivovaru pracovali, jak byl velký a kolik osob zajištovalo výrobu.
Z

Re: brauer gesell

PříspěvekNapsal: sob zář 16, 2017 21:46
od merapi
Ano, to by bylo přesné označení. Zatím jdu jen po kostře této větve, detaily budu hledat později. Moc děkuji.
RL