dusík a dolívka

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

dusík a dolívka

Příspěvekod Věra Mátlová » úte srp 08, 2017 18:48

V kronice královského města Kolína čtu:
Býval dávný obyčej, když umrlý měl do hrobu spuštěn býti, že příbuzní rakev jeho odhradili, aby se s ním rozloučili. Tomu nyní (=v době moru 1633) bránil děkan i hrobaři, začež od sprostých lidí zakoušeli lání a tupení. Za tou příčinou sousedka Kopřivka sevřena jest na hodinu v kruhu u pranýře, Komárková a Chudeřická strestány vězením v dusíku a pokutou 5 kop k záduší, Kerlická vězením v dolívce a pokutou 3 kop k záduší.
Co si tak pod tím dusíkem a dolívkou má jeden představit? Mám v genobance biologické kontejnery, kde uchovávám embrya a spermatické dávky v tekutém dusíku při -196 oC, i ta dolívka tam je - ten dusík se odpařuje a tak jednou za 10 dní se musí dolít, ale tom to asi nebude? :o
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1830
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: dusík a dolívka

Příspěvekod Zora » úte srp 08, 2017 19:17

Tento dům koupilo město v roce 1494 od Jana z Dobřeně. Po přestavbě na přelomu 15. a 16. století zde byla umístěna radní a soudní síň, městská kancelář a těžší vězení, zvané v písemných pramenech „Dusík“ nebo „Čuba“.

http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/kolin/radnice
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 16442
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků