Hypotéka na konci 18. století

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

Hypotéka na konci 18. století

Příspěvekod latrucha » stř kvě 17, 2017 12:52

Dobrý den,
prosím o pomoc s výkladem zápisu z gruntovní knihy, rok 1781, česky. Jde o hypotéku, kdy si hospodář vypůjčil peníze, zřejmě aby mohl splácet v předchozím zápise uvedený dům s polnostmi, a ty pojmy a formulace mi nejsou moc jasné.
Část textu:
"Já njžeg podepsanÿ wÿznawam a wÿswiedcžugi s tjmto weržegnie: že sem sobie dnes dole postaweneho dnie a Roku kmeg Potržebie protj 5. fr Interesum ze sta, ¼ rocžnj Wegpowiedi, cum Clausula intabulandi z Kase Sÿrotcžj Statku Dolan Piet Zlatich wÿpucžil, a naležitie pržigal.
Slibugi tehdy z horžegssiho Kapitalu tiech 5.fr wÿpádagiczÿ Interes hned od dnessniho dnie wpul rocžnich Lhutach zaprawowatj, Kapital ale podle ¼ rocžnj Wegpowiedj zaseg spátkem zaplatitj, za fant zadáwám moge wssechno Mienj, obwzlasstnie ale moge w diedinie Tegnecžku pod N(umer)em 8im ležiczÿ Mjsto, ÿ s tiema kniemu patržiczÿma 3. Mieržicze Rolÿ, na kterÿ w Padu nedbanliwÿho Placzenj Interesu neb Kapitalu Sÿrotcži Auržad sahnautj, a sebe doczela zaplatitj mocztj bude."

Není mi jasné, co je hořejší kapitál. A půjčil si 5 zlatých s 5 % úrokem? Interes je podle mě úrok, ale moc nechápu tu formulaci, že si půjčil 5 zlatých proti "5. fr Interesum ze sta" (zkratka fr. znamená taky zlatý, ne?). A co a jak má splácet? Nějak se v tom ztrácím.
Tu závěrečnou část chápu, že dává do zástavy celý svůj majetek a kdyby nesplácel úroky nebo vypůjčenou částku, můžou mu ho zabavit.

Děkuji.
latrucha
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte črc 03, 2012 21:25

Re: Hypotéka na konci 18. století

Příspěvekod Dawid » stř kvě 17, 2017 20:55

No, "kapitál" je dešním jazykem jistina, "interes" je úrok.
Půjčka je koncipována tak, že dlužník bude splácet co půl roku úrok ("5 fr. ze sta" je skutečně jen dobový způsob, jak říct "5 procent") do té doby, dokud nesloží zpátky i jistinu - což může buď udělat sám ze své vůle, nebo na požádání věřitele, v obou případech ovšem až 1/4 roku poté, co si obě strany takový úmysl sdělily.

A "hořejší" je prostě jen "výše zmíněný" :)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků