Stránka 1 z 1

Sňatek "per delegationem"

PříspěvekNapsal: úte úno 07, 2017 20:38
od Lenka Nováčková
Dobrý večer,
prosím, co přesně znamená sňatek "per delegationem"?

Děkuji.

Re: Sňatek "per delegationem"

PříspěvekNapsal: úte úno 07, 2017 20:47
od Zora
Vložte , prosím odkaz, nelze jen tak hádat.

Možná se jednalo o sňatek, na který byl z obce jednoho ze snoubenců delegován farář z farnosti, kde se sňatek nekonal.

Někdy se snoubenci brali ve třetím místě, než byly jejich "domovské" farnosti, a pak se svatby účastnili i kněží - zástupci jedné nebo obou farností.

Může se také ale jednat o zastoupení někoho ze snoubenců . nebyl fyzicky přítomen- velmi zřídka, případně o zastoupení svědků.

trapně tupě přeloženo - skrze zástupce ? , skrze delegovanou osobu
Z

Re: Sňatek "per delegationem"

PříspěvekNapsal: úte úno 07, 2017 22:25
od Lenka Nováčková
Děkuji Vám, paní Zoro,
setkala jsem se s ním zde:

Václav Šantrůček a Anna Kujínková

Dodatečný zápis v domácí farnosti - Pavlov
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=42

Zápis v oddací knize, kde byli skutečně oddání - Sv. Tomáš Brno
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=45

Svědek byl Jindřich Kujínek, zemský úředník v Brně. Pavlov je od Brna vzdálen 75 km. Nevím, jaká byla jejich motivace se brát v Brně. Nejspíše v tom hrál roli právě Jindřich Kujínek, pokud by tam vycestovala přízeň ženicha i nevěsty (obě linie z Pavlova), byla by to docela nákladná záležitost.

L.

Re: Sňatek "per delegationem"

PříspěvekNapsal: úte úno 07, 2017 23:06
od Zora
Podívejte se na okolní zápisy - prostě se takové situace vyskytovaly.
Je možné, že sňatek byl domluvený, (třeba bratr nevěsty...) nevěsta před svatbou pracovala v Brně -. třeba jako pomocnice v domácnosti , v obchodě. byla sirotek, takže ve 26 letech už si možná tímto způsobem vydělávala. ... to jsou jen moje úvahy. Bohužel třeba brněnské sčítání je "nejmladší" z roku 1900, to bylo nevěstě teprve 13 roků a tedy velmi pravděpodobně v Brně ještě nebyla.

Děvčata se často před svatbou vracela domů, vyřizovala si zde doklady, konaly se zde ohlášky, ale církevní část svatby se pak konala v Brně - kde měla své známé a přátele a bylo to slavnostnější prostředí.. Myslím si, že " svatební veselí bylo velmi pravděpodobně v Pavlově, ženich byl hostinský, takže zcela jistě se musel prezentovat před vsí :-))) a Kujínci tam byli jak ze strany nevěsty, tak ze strany svědka. :-)))
Prostě velká, slavnostní svatba.

Po roce 1918 se pak u sv-. Tomáše vdává spousta osob z okolí Brna, např. i mých prarodičů, dokonce 2. svatba pradědečka...

Víte, kdo byl Jindřich Kujínek, zemský úředník? Další bratr nevěsty nebo spíš vzdálenější přízeň?
Z.

Re: Sňatek "per delegationem"

PříspěvekNapsal: stř úno 08, 2017 12:30
od Lenka Nováčková
Jindřich Kujínek byl nejstarší bratr nevěsty, když nevěsta umřela, Václav si potom vzal její mladší sestru Annu. Ona vůbec historie předků mého manžela je zajímavá a barvitá :)

Ony oba rody byly sedlácké, podle dobových fotek a překrásného parte Václava Šantrůčka, soudím, že nebyli chudí, tudíž v tom opravdu mohla hrát roli jakási prestiž a také postavení Jindřicha Kujínka. Už kvůli tomu si nemyslím, že by Anna sloužila v Brně. Bohužel nemáme ani jednu svatební fotografii Václava s Annou nebo později Václava s Marií. I když byl Václav jako hostinský známý v širokém okolí, nemáme ani společnou rodinnou fotku před místní školou, která byla vedle hospody, kde se svatebčani obvykle fotografovali. Máme jednu fotografii, na které je pravděpodobně svatba druhého svědka Ladislava Krejčího s Bohumilou Šantrůčkovou, sestrou Václava Šantrůčka, Václav na té fotografii je, Anna i Marie pravděpodobně také, ale bohužel už není nikdo, kdo by nám potvrdil jejich podobu, když byly mladé.

Děkuji Vám za ochotu, zajímal mě ten pojem hlavně v obecné rovině, nenapadlo mě, že by ten sňatek mohl být domluvený, i když vím, že se to tak dělo.

L.